Çekingenlikle ilgili 5 efsane

Çekingenlikle ilgili 5 efsane

Kendini çok çekingen mi hissediyorsun? İşte burada çekingenlikle ilgili gerçekleri ve bunun üstesinden nasıl gelebileceğini bulabilirsin.


Çekingen olmak seni yalnız mı hissettiriyor? Sanki hiç kimse seni anlamıyor mu? Peki, endişelenme… Yalnız değilsin. Özgüvenini yeniden kazanmana yardımcı olabilecek çekingenlikle ilgili bazı yaygın yanlış anlaşılmaları burada bulabilirsin, çekingen olsan da olmasan da.

Çekingenlikle ilgili efsaneler

1. Başka hiç kimse böyle hissetmiyor.

Çekingenlik en yaygın kişisel özelliklerden biri. Sadece yakın arkadaşlarına ve aile üyelerine anket yap ve iddia ediyoruz ki birçoğu kendisini şu anda çekingen hissettiğini ya da daha önceden çekingen olduğunu söyleyecek.

2. Herkes bana bakıyor. 

Bazı çekingen kızlar sürekli diğer insanlar tarafından değerlendiriliyormuş gibi hissederler. Çünkü, bu çekingen kızlar sürekli kendi eksikliklerine odaklanırlar, insanların onun sivilcelerini önemsemediğini anlamak için etraflarına bile bakmazlar (insanların onun sivilcelerine baktığına inanmıştır bir kere).

3. Hiçbir zaman bir erkek arkadaşım olmayacak. 

Çekingen kızların yaşadığı en önemli zorluklardan biri de bir ilişkiye başlamaktır. Başlangıçlar ve arkadaşlığı geliştirme (bu da en zor kısmı). İyi haber şu ki bir ilişkiye başladığın andan itibaren, utangaçlık artık senin önünde yakınlaşmak için bir engel olmaktan çıkacak.

4. Bu benim ebeveynimin bir hatası.

Peki, bu noktada haklı olabilirsin fakat senin düşündüğün gibi değil. Çekingenlik aile deneyimlerinden, onların aşırı korumacılığından ya da eleştirel ebeveyn olmalarından kaynaklanmamasına rağmen, kısmen genetik bir şey de olabilir. Fakat unutma ki, genler kim olacağının zeminini hazırlarlar. Ancak kendi hayat hikayeni kendin yazacaksın ve bu çekingenliğin üstesinden gelmenin bir yolunu bulacaksın.

5. Cevapları internette bulabilirsin! 

İnternet çekingen kızların en yakın arkadaşı olarak görünebilir fakat gerçek şu ki bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmek de insanlardan uzaklaştıran bir şeydir ve çekingenliğin üstesinden nasıl gelebileceğin konusunda sana yardımcı olamaz.

Çekingenliğin üstesinden nasıl gelinir?

Çekingenlik kendi başına çekip gitmeyecek fakat sen ona neden olan stresin üstesinden gelebilirsin. Aşağıda bir dahaki sefer sosyalleştiğinde yardımcı olabilecek birkaç ipucu daha bulabilirsin:


- Yeni bir ortamda daha rahat olabilmek için biraz erken git.

- Konuşmalarda dikkatini diğerlerine ver. Onlarla ilgili sorular sor ki sohbetin çoğunda onlar konuşsun.

- Önceden diğer insanlara sorabileceğin sorular hazırla. İnsanların sana sorabileceği muhtemel sorular ve senin cevapların üzerine biraz düşün. Hazır olduğunda kendini ne kadar güvende hissedeceğine şaşıracaksın!


Çekingen olmanın en zor tarafının ne olduğunu düşünüyorsun?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

En yakın arkadaşından ayrılmanın üstesinden nasıl gelirsin?

En yakın arkadaşına güle güle mi dedin? Burada bu acıyı azaltabileceğin 10 farklı yol bulabilirsin.

Devamını oku

Yüzüne bak, onu tanı

Yeni tanıştığın o kızla iyi bir arkadaş olup olamayacağını hemen anlamaya ne dersin? Bu konuda yüzümüz, her şeyi ele veriyor . İşte, çok işine yarayacak birkaç ipucu.

Devamını oku

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Doğal Ferahlık

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Doğal Ferahlık

Online saygınlığını korumanın yolları

Sanal zorbalıkları unut! Bir şey yüklerken akıllı ol! Online sosyal ağlarda kusursuz olmak için ipuçlarını buradan edin.

Devamını oku

Tüylerden Kurtulmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar – Bölüm 2

Gillette Venus tıraşla ilgili merak ettiklerini açıklıyor. Venus ile acısız ve zahmetsiz pürüzsüzlük mümkün!

Devamını oku

Pürüzsüz bir cilt için

Gillette Venus

Makyaj yaparken eğlen

Nereden başlamak gerektiğini bilmiyor musun? İşte sana hem havalı hem güzel görünmeni sağlayacak makyaj önerileri.

Devamını oku