Çekingenlikle ilgili 5 efsane

Çekingenlikle ilgili 5 efsane

Kendini çok çekingen mi hissediyorsun? İşte burada çekingenlikle ilgili gerçekleri ve bunun üstesinden nasıl gelebileceğini bulabilirsin.

 

Çekingenlik neden olur? Çekingen olmak seni yalnız mı hissettiriyor? Sanki hiç kimse seni anlamıyor mu? Peki, endişelenme… Yalnız değilsin. Özgüvenini yeniden kazanmana yardımcı olabilecek çekingenlikle ilgili bazı yaygın yanlış anlaşılmaları burada bulabilirsin, çekingen olsan da olmasan da.

Çekingenlikle ilgili efsaneler

1. Başka hiç kimse böyle hissetmiyor.
 
Çekingenlik neden olur? Çekingenlik en yaygın kişisel özelliklerden biri. Sadece yakın arkadaşlarına ve aile üyelerine anket yap ve iddia ediyoruz ki birçoğu kendisini şu anda çekingen hissettiğini ya da daha önceden çekingen olduğunu söyleyecek.

2. Herkes bana bakıyor. 

Bazı çekingen kızlar sürekli diğer insanlar tarafından değerlendiriliyormuş gibi hissederler. Çünkü, bu çekingen kızlar sürekli kendi eksikliklerine odaklanırlar, insanların onun sivilcelerini önemsemediğini anlamak için etraflarına bile bakmazlar (insanların onun sivilcelerine baktığına inanmıştır bir kere).

3. Hiçbir zaman bir erkek arkadaşım olmayacak. 

Çekingen kızların yaşadığı en önemli zorluklardan biri de bir ilişkiye başlamaktır. Başlangıçlar ve arkadaşlığı geliştirme (bu da en zor kısmı). İyi haber şu ki bir ilişkiye başladığın andan itibaren, utangaçlık artık senin önünde yakınlaşmak için bir engel olmaktan çıkacak.

4. Bu benim ebeveynimin bir hatası.

Peki, bu noktada haklı olabilirsin fakat senin düşündüğün gibi değil. Çekingenlik aile deneyimlerinden, onların aşırı korumacılığından ya da eleştirel ebeveyn olmalarından kaynaklanmamasına rağmen, kısmen genetik bir şey de olabilir. Fakat unutma ki, genler kim olacağının zeminini hazırlarlar. Ancak kendi hayat hikayeni kendin yazacaksın ve bu çekingenliğin üstesinden gelmenin bir yolunu bulacaksın.

5. Cevapları internette bulabilirsin! 

İnternet çekingen kızların en yakın arkadaşı olarak görünebilir fakat gerçek şu ki bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmek de insanlardan uzaklaştıran bir şeydir ve çekingenliğin üstesinden nasıl gelebileceğin konusunda sana yardımcı olamaz.

Çekingenliğin üstesinden nasıl gelinir?

Çekingenlik kendi başına çekip gitmeyecek fakat sen ona neden olan stresin üstesinden gelebilirsin. Aşağıda bir dahaki sefer sosyalleştiğinde yardımcı olabilecek birkaç ipucu daha bulabilirsin:

 
- Yeni bir ortamda daha rahat olabilmek için biraz erken git.

- Konuşmalarda dikkatini diğerlerine ver. Onlarla ilgili sorular sor ki sohbetin çoğunda onlar konuşsun.

- Önceden diğer insanlara sorabileceğin sorular hazırla. İnsanların sana sorabileceği muhtemel sorular ve senin cevapların üzerine biraz düşün. Hazır olduğunda kendini ne kadar güvende hissedeceğine şaşıracaksın!

 

Çekingen olmanın en zor tarafının ne olduğunu düşünüyorsun?

 

Hayal ettiğin işi nasıl bulabilirsin? Yazımızda ipuçlarına göz at.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları

Hoşlandığın çocuk arkadaşın mı yoksa sevgili mi olacaksınız?

Sen ve hoşlandığın çocuk zamanın çoğunu beraber geçiriyorsunuz yine de birbirinizin boğazına yapışmadınız. Bu onun sizi sadece arkadaş olarak gördüğünü gösterir. Dünyanın en karmaşık ve sinir bozucu durumu.

Devamını oku

Altı adımda arkadaşlığı koruma

En iyi arkadaşınla işler kötüye gidiyor ve onu kaybetmek üzeresin. Arkadaşlar arasında olur böyle şeyler. İşte burada onu nasıl geri kazanabileceğini bulabilirsin.

Devamını oku

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Doğal Ferahlık

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Doğal Ferahlık

Evde tek başınayken sorumluluk sende olsun!

Sorumluluğun sende olması ve kendini daha güvende hissedebilmen için bizim rehberimizle anne ve babandan ergenlik döneminde daha fazla özgürlük kazan.

Devamını oku

Denemeye Devam Et, #KızGibi Paylaş!

Orkid, genç kızların ergenlik döneminde yaşadığı kaygıları ve sorunları ele alan, Türkiye genelinde bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmaya göre Türkiye’de her 10 genç kızdan 6’sı başarısız olmaktan korktuğu

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!