Online saygınlığını korumanın yolları

Online saygınlığını korumanın yolları

Sanal zorbalıkları unut! Bir şey yüklerken akıllı ol! Online sosyal ağlarda kusursuz olmak için ipuçlarını buradan edin.


Sonradan keşke hiç yüklemeseydim dediğin bir resmi yükledin mi? Sen kaldırmadan 50 insan gördü o resmi, çok kötü! Sosyal medya sitelerini kullandığın zaman, internetin sanal bir kamusal alan olduğunu unutma. Komple gizlilik bir illüzyondan ibaret. Online saygınlığını düzenlemek için, kimin neye baktığını kontrol ederek ve bir şey yayınlamadan önce ne yüklediğin üzerine biraz düşünerek aktif bir rol alabilirsin. Facebook ve Twitter gibi sosyal iletişim ağları kullandığın zaman, gizlilik ayarlarını kontrol et ve kendini koru. İşte burada online saygınlığını daha iyi bir duruma getirmek için 3 ipucu bulabilirsin.

1. Bir şey yüklemeden önce iyice düşün!

Belki ilk anda çok komik gelebilir ama bunu annenin görmesini ister misin? Eğer seni sonrasında utandıracak bir şeyse (mesaj, resim ve video olabilir) sakın paylaşma. Senin profilinin gizlilik ayarları yapılmış ve sadece arkadaşlarına açık olsa bile kopyala, yapıştır ve büyük bir drama… İşte bu kadar basit.

2. Şifrelerini gizli tut

Şifrelerini en iyi arkadaşınla bile paylaşma. Dediğimiz gibi, arkadaşlar bazen vefasız olabilir; erkek arkadaşlar ya da kız arkadaşlar ayrılabilir. Bazen intikam o kadar kolay olabilir ki senmişsin gibi oturum açıp, senin online saygınlığına ya da ilişkilerine ciddi zararlar verebilir. Arkadaşların tarafından yakalanmak istemiyorsan, her zaman kullandığın programdan mutlaka çıkış yap!

3. Varsayılan ayarlara asla güvenme

Sosyal medya sitelerinde gizlilik linkine tıkla, onların verdiği her bir seçeneği tek tek oku ve sonra senin profil özelliklerinin kamusal ya da özel olmasıyla ilgili bilinçli kararlar ver. Facebook’ta başlıca haberler, fotoğraflar, duvarın ve daha fazlası için tonlarca seçenek var.


Ayrıca, eğlenceli widget’lar, burç yorumları ve diğer uygulamalar çok eğlenceli olabilir. Yalnız bu uygulamalara ne zaman ve nasıl giriş yaptığından emin ol, bu sitelere girerek bazen kişisel bilgilerini diğer firmalara da vermiş olabilirsin. Bu tür sinsi işaret kutucuklarına dikkat et.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.
  • Yorumları göster

şifreleri kesinlikle gizli tut

LightOfGod 10.06.2017

düşman kör nişancıdır da dost bilir nereden vuracağını diye bi söz vardır. bu sözü dibine kadar yaşadım. siz ne olursa olsun ailenize bile vermeyin hesap şifreelerinizi

Yüzüne bak, onu tanı

Yeni tanıştığın o kızla iyi bir arkadaş olup olamayacağını hemen anlamaya ne dersin? Bu konuda yüzümüz, her şeyi ele veriyor . İşte, çok işine yarayacak birkaç ipucu.

Devamını oku

Belalı bir kızın sırları

Sosyal medyada sataşmalardan zarar mı görüyorsun? Eski okul arkadaşlarının sataşmalarından rahatsız mı oldun? Aşağıda onların akıllarında neler döndüğünü bulabilirsin.

Devamını oku

Tam bir sır küpü ol

Çok ilginç şeyler biliyorsun. İşte burada bu sırrı kendine nasıl saklayacağını ve içten içe birine anlatma arzusuyla nasıl baş edebileceğinle ilgili ipuçlarını bulabilirsin!

Devamını oku

Yazdan çıkmış cilt!

Kurutucu sıcaklar, tuzlu deniz, bronz bir ten derken cildini yıprattın da yıprattın! Bu yüzden de solgun, gergin ve kuru bir cilt ile karşı karşıyasın! Peki, durum daha da kötüye gitmeden bir an önce cildinin

Devamını oku

İlk iş görüşmene hazırlan

İlk iş görüşmene hazırlanırken neler yapmalısın? Unutma bu görüşme senin için büyük bir tecrübe olacak. Daha fazla bilgi ve öneri için web sitemizi incelemeye devam et!

Devamını oku