Online saygınlığını korumanın yolları

Online saygınlığını korumanın yolları

Siber zorbalıkları unut! Bir şey yüklerken akıllı ol! Online sosyal ağlarda kusursuz olmak için ipuçlarını buradan edin.

 

Sonradan keşke hiç yüklemeseydim dediğin bir resmi yükledin mi? Sen kaldırmadan 50 insan gördü o resmi, çok kötü! Sosyal medya sitelerini kullandığın zaman, internetin sanal bir kamusal alan olduğunu unutma. Komple gizlilik bir illüzyondan ibaret. Online saygınlığını düzenlemek ve siber zorbalıktan korunmak için, kimin neye baktığını kontrol ederek ve bir şey yayınlamadan önce ne yüklediğin üzerine biraz düşünerek aktif bir rol alabilirsin. Facebook ve Twitter gibi sosyal iletişim ağları kullandığın zaman, gizlilik ayarlarını kontrol et ve kendini koru. İşte burada online saygınlığını daha iyi bir duruma getirmek için 3 ipucu bulabilirsin.

1. Bir şey yüklemeden önce iyice düşün!

Belki ilk anda çok komik gelebilir ama bunu annenin görmesini ister misin? Eğer seni sonrasında utandıracak bir şeyse (mesaj, resim ve video olabilir) sakın paylaşma. Senin profilinin gizlilik ayarları yapılmış ve sadece arkadaşlarına açık olsa bile kopyala, yapıştır ve büyük bir drama… İşte bu kadar basit.

2. Şifrelerini gizli tut

Siber zorbalıktan uzak durmak için şifrelerini en iyi arkadaşınla bile paylaşma. Dediğimiz gibi, arkadaşlar bazen vefasız olabilir; erkek arkadaşlar ya da kız arkadaşlar ayrılabilir. Bazen intikam o kadar kolay olabilir ki senmişsin gibi oturum açıp, senin online saygınlığına ya da ilişkilerine ciddi zararlar verebilir. Arkadaşların tarafından yakalanmak istemiyorsan, her zaman kullandığın programdan mutlaka çıkış yap!

3. Varsayılan ayarlara asla güvenme

Sosyal medya sitelerinde gizlilik linkine tıkla, onların verdiği her bir seçeneği tek tek oku ve sonra senin profil özelliklerinin kamusal ya da özel olmasıyla ilgili bilinçli kararlar ver. Facebook’ta başlıca haberler, fotoğraflar, duvarın ve daha fazlası için tonlarca seçenek var.

 

Ayrıca, eğlenceli widget’lar, burç yorumları ve diğer uygulamalar çok eğlenceli olabilir. Yalnız bu uygulamalara ne zaman ve nasıl giriş yaptığından emin ol, bu sitelere girerek bazen kişisel bilgilerini diğer firmalara da vermiş olabilirsin. Bu tür sinsi işaret kutucuklarına dikkat et.

 

Bu kadar online olduğuna göre, uzun mesafeli bir ilişkin olabilir. Peki uzun mesafeli ilişkilerde neye dikkat etmeli? Hemen keşfet.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

şifreleri kesinlikle gizli tut

LightOfGod 10.06.2017

düşman kör nişancıdır da dost bilir nereden vuracağını diye bi söz vardır. bu sözü dibine kadar yaşadım. siz ne olursa olsun ailenize bile vermeyin hesap şifreelerinizi

Negatif Arkadaşlık Zincirini Kır

Sürekli kendini kötü mü hissettiriyor? Bu adımları uygulayarak zehirli arkadaşlık zincirini kır.

Devamını oku

Üç Zehirli Arkadaş Tipi

En sık görülen üç zehirli arkadaş tipi ve onlarla başa çıkma taktikleri.

Devamını oku

Düşmanlığı Dostluğa Çevirmek

Bu kıza dayanamıyor musun? Aranızdaki düşmanlığı vereceğimiz ipuçlarıyla aşabilirsin — hatta belki arkadaş bile olabilirsiniz.

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku