Tam bir sır küpü ol

Tam bir sır küpü ol

Çok ilginç şeyler biliyorsun. İşte burada bu sırrı kendine nasıl saklayacağını ve içten içe birine anlatma arzusuyla nasıl baş edebileceğinle ilgili ipuçlarını bulabilirsin!


Haydi dürüst olalım: Başkalarının bilmediği birçok şeyi bilmeye bayılırız. Sırlar hayatın bir gerçeği. Problemler de, merak uyandıran bir sır bildiğin zaman oluşmaya başlar. Birçoğumuz ne kadar kişisel ya da gizli bilgiler olduğu fark etmeden sır tutmanın zorluklarını yaşarız. Bir sırrı ağzından kaçırdıktan sonra ne kadar suçlu hissedeceğini de bilirsin.


Birisi sana herhangi bir şeyi sır olarak anlattığı zaman, bizim onu dinleyeceğimizi ve bu konuda ağzımızı kapatacağımızı bildiğinden dolayı anlatır. Eğer böyle yapmazsak, aramızdaki güven yok olur. Büyümenin bir parçası da neyi ne zaman açıklamamız gerektiğini öğrenmek. Seni ispiyoncu yapacak bir bilgiyi açıklamak saçmayken, arkadaşının sağlığı ya da güvenliğinin tehlikede olduğu bir bilgiyi açıklamak yapılacak en doğru şey olabilir.

İnsanlar neden sır tutarlar?

Bir arkadaşın bazı bilgilerin bilinip bilinmediğinden, eleştirileceğinden veya küçük düşürüleceğinden ya da bu bilginin başka birisi tarafından ona karşı kullanılacağından endişeleniyor olabilir.


İyi bir sır ile kötü bir sır arasında bir fark var mıdır? Evet, vardır. Kötü bir sır arkadaşının ya da ailenden birinin sıkıntıda olması veya sağlık ya da güvenliğinin risk altında olması ile ilgili olabilir. Bu birinin sağlığıyla ilgili olsun ya da ona zarar verebilecek insanlarla ilgili olsun, birini korkutan, rahatsız, üzgün ya da sinirli hissettiren bu tür sırlar yetişkinlerle paylaşılmalıdır.


İyi bir sır sana ya da başkasına zarar vermeyendir. Örnek verecek olursak, yaklaşan sürpriz bir parti, en yakın arkadaşının aşık olduğu çocuğun ismi ya da kuzeninin komik bir hikayesi (ama süper utanç verici) ile ilgili sırları tutmak olabilir.

Ağzını sıkı tuttuğundan nasıl emin olursun?

Bu tür ilginç bir bilgiyi kendinde tutmak çok zor geldiğinde nasıl asil ve güvenilir biri gibi davranabilirsin? Şunu unutma ki eğer başkalarının sırlarını ortaya dökmeye başlarsan saygınlığını bir anda azaltıp ayaklı gazete olursun. İçindeki sırları söyleme dürtüsüyle mücadele et. İşte burada sessiz kalmana yardımcı olacak ipuçlarını bulabilirsin:

- Oradan uzaklaş, duygularını kontrol altında tut ya da konuyu değiştir.

- Kendini sadık ve güvenilir bir arkadaş olarak düşün.

- Eğer bir şey söylemek zorunda kalırsan, zararsız bir pembe yalan söyle.

- Sırrı unutmaya çalış. Aklında ne kadar az tutarsan, sırrı tutman da o kadar kolaylaşır.

- Sadece bu sırrı sana veren arkadaşınla bu konuda konuş. Onunla konuşman sessiz kalıp o sırrı başkalarıyla paylaşmamana da yardımcı olacak.

Arkadaşının bu sırrını pat diye ağzından kaçırırsan ne olur?

Özür dile. Bunun mazur görülecek bir yanı yok. Samimiyeti hiçbir şey yenemez. Sana bağırsa bile, sinirlenmemeye çalış. Suçunu kabul et, özür dile ve aynı hatayı yapmamak için bu olaydan ders çıkar.


Ağzını sıkı tutmak için senin sırrın ne?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları

Yüzüne bak, onu tanı

Yeni tanıştığın o kızla iyi bir arkadaş olup olamayacağını hemen anlamaya ne dersin? Bu konuda yüzümüz, her şeyi ele veriyor . İşte, çok işine yarayacak birkaç ipucu.

Devamını oku

Sen ve En Yakın Arkadaşın Aynı Çocuktan Hoşlandığınızda Ne Yapmalı?

Ahhhh! Bir aşk üçgeninin içinde kaldın! Aşağıda bunun üstesinden gelmene yardımcı olacak bazı ilişki tavsiyeleri bulabilirsin.

Devamını oku

Altı adımda arkadaşlığı koruma

En iyi arkadaşınla işler kötüye gidiyor ve onu kaybetmek üzeresin. İşte burada onu nasıl geri kazanabileceğini bulabilirsin.

Devamını oku

Ergenlikten korkma

Ergenlik döneminde vücudun değişirken sakin kalmakla ilgili sırlarımız.

Devamını oku

Yazdan çıkmış cilt!

Kurutucu sıcaklar, tuzlu deniz, bronz bir ten derken cildini yıprattın da yıprattın! Bu yüzden de solgun, gergin ve kuru bir cilt ile karşı karşıyasın! Peki, durum daha da kötüye gitmeden bir an önce cildinin

Devamını oku