Üç Zehirli Arkadaş Tipi

Üç Zehirli Arkadaş Tipi

En sık görülen üç zehirli arkadaş tipi ve onlarla başa çıkma taktikleri.

 

Tamam, her arkadaşlığın inişleri ve çıkışları vardır. Ama eğer bir arkadaşının davranışları sürekli neşeni kaçırıyorsa ya da onun yanında özgürce kendin olmakta zorlanıyorsan, zehirli bir arkadaşla mücadele ediyor olabilirsin. İşte üç zehirli arkadaş tipi ve bu arkadaşların zehirli oklarından nasıl arınacağına dair tavsiyeler.

 

1. Seni Küçük Görmeyi Seven Arkadaş

 

Seni sürekli mikroskop altına alan bir arkadaşın mı var? Ne yaparsan yap, bu kız her davranışını didik didik inceler. Aslında olay şudur: Başka insanları küçük gören kızların özgüvenleri o kadar düşüktür ki sürekli başkalarında kusur bularak kendilerini güçlü hissetmeye çalışırlar. Kendi yakın arkadaşlarında bile kusur bulmaktan vazgeçmezler.

 

Zehirden Arınma Taktiği: Arkadaşının aşağılık kompleksine kapıldığını sadece anlaman bile onun iğneleyici laflarından etkilenmemeni sağlar. Böyle sözlü saldırılarla mücadele etmek için ona iyilik ve espriyle karşılık vermek mükemmel bir çaredir. Mesela bir kez daha sana “Aman Tanrım, bu pejmürde eteği de nereden aldın?” derse, “Tabi ki 1 Numaralı Pejmürde Mağazasından!” diye cevap verebilirsin.

 

2. Drama Kraliçeleri

 

Her ortamda mutlaka bir drama kraliçesi vardır. Ama bazıları bunu zehirli bir boyuta taşırlar. Mesela bu arkadaşının pireyi deve yapmak gibi bir alışkanlığı olabilir. Nedense kriz durumları onu heyecanlandırır. Eğer ortalık süt limansa, sırf ortalığı telaşa vermek için bilerek sorun bile çıkarabilir.

 

Zehirden Arınma Taktiği: Drama kraliçesi arkadaşının abartılı performansıyla nasıl başa çıkacaksın? Sakın bu kızın oynamak istediği trajedide yardımcı oyuncu olarak rol alma ya da onun seyircisi olma. Bu kız abartılı tepkiler göstermeye başladığında yavaşça ondan uzaklaş ve sakinleştiğinde onunla konuşmaya hazır olduğunu söyle. Bunu arkadaşlığınız için bir perde arası olarak görmeye çalış.

 

3. Faydacı Kişilik

 

Bu tip zehirli arkadaşlar, seninle sadece borç para almak ya da tarih ödevinden faydalanmak istedikleri zaman konuşurlar. Ya da belki seninle takılmasının tek sebebi, ağabeyine duyduğu ilgidir. Sebep ne olursa olsun, bu tarz arkadaşlıklar tek taraflıdır.

 

Zehirden Arınma Taktiği: Bu kıza “Hayır, asla olmaz” demeyi öğrenmelisin. Senden istediğini alamayınca sana kötü davranırsa, gerçek bir arkadaş değil demektir. Bu yüzden ona soğuk davranarak arkadaşlığı bitirebilirsin. Bu onun kaybı olacaktır, senin değil. Evet, kendisi zaten kaybedenler listesinde başı çekiyor – ilk önce seni kaybederek!

 

Hoşlandığın çocuk erkek arkadaşın mı yoksa sevgilin mi? İpuçları için yazımızı oku.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

Arkadaşlığın 3 hali

Gökçe 25.04.2021

Merhaba, çok faydalı bir yazı. Buna benzer bir yazı daha okumuştum geçen aylarda, az önce buldum ve herkesle paylaşmak istedim. Faydalı olduğunu düşünüyorum.

Negatif Arkadaşlık Zincirini Kır

Sürekli kendini kötü mü hissettiriyor? Bu adımları uygulayarak zehirli arkadaşlık zincirini kır.

Devamını oku

Düşmanlığı Dostluğa Çevirmek

Bu kıza dayanamıyor musun? Aranızdaki düşmanlığı vereceğimiz ipuçlarıyla aşabilirsin — hatta belki arkadaş bile olabilirsiniz.

Devamını oku

Flört Ederken: 5 İpucu

Erkeklerin yanında utangaç mısın? İşte hoşlandığın erkeğe nasıl yaklaşacağına dair bazı fikirler.

Devamını oku

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku

Güzellikle İlgili Aksiliklerle Başa Çıkmanın Yolları

Eyvah! Sivilcelerden, söz dinlemeyen saçlara kadar aksiliklerle başa çıkma yolları.

Devamını oku