İçinde bir zorba mı yaşıyor?

İçinde bir zorba mı yaşıyor?

Zorbalığa dur de ve iyiler çetesine katıl. Zorbalıkla baş etmenin yöntemlerini öğrenmek istiyorsan bu siteyi incelemeye devam et!

 

İstemeden zorbalık etmiş olabilirsin birilerine. Bundan vazgeçmenin ve bir zorbaya dönüşmenin önüne geçebileceğin bir çok yöntem var. Arkadaşlarınla bir iyilik çetesi kurabilirsin mesela. Eğer etrafta sınıf arkadaşların ya da tanıdığın başka insanlar arasında olmadık söylentiler yayılmasına aracılık ediyorsan ya da başkalarıyla birlikte o kişiyle dalga geçiyorsan aslında zorbalık yapıyorsun demektir. Bu istemeden de olsa hepimizin başına gelebilir. Hepimiz bir dönem birilerine yapılan zorbalığa bulaşmışızdır. Önemli olan farkına varıp bundan vazgeçmek. İşte sana zorbaca davranışlardan vazgeçmenin yolları…

 

1. Kendini dalga geçtiğin ya da hakkında dedikodu yaydığın kişinin yerine koy. Ne hissediyorsun?


2. Öfkeni ve saldırganlığını kontrol etmeyi öğren. Saldırgan değil destekleyici davranışlar sergile. Davranışlarının sonuçları hakkında daha çok kafa yor.

 

3. Sosyal medyada bir şey paylaşmadan önce yazdığın gönderiyi ya da paylaştığın haberi iyice oku. Eğer birinin yüzüne söyleyemeyeceğin bir içeriği varsa hiç paylaşma daha iyi. Üzgün ya da öfkeliysen telefonu bir kenara bırak ve aramadan ya da sosyal medyaya hislerini yazmadan önce bir kez daha düşün.

 

4. Hayatında kötü gittiğini düşündüğün şeyleri düzeltmek için daha üretken yöntemler geliştir. Arkadaşlarınla sohbet et, spor yap, bir kulübe katıl, günlük yaz ya da hobi edin. Bunlar enerjini harcayabileceğin en güzel yöntemler…

 

5. Öğretmenlerine ya da rehber öğretmenine zorbalığa uğrayan insanlara yardım etmek için neler yapabileceğini sor.

 

6. Zorbalığa uğrayan insanlarla dayanışma içinde ol.

 

7. Zorbalığa son vermek ve zorbalıkla baş etmek için hedefler koy. Mesela “Bugün hiçbir dedikodu yapmayacağım ve dedikoduları dinlemeyeceğim” de. Kızdığın biri hakkında “onun için iyi bir şeyler söyleyeceğim” sözü ver kendine.


8. Yeni arkadaşlar edin. Farklı insanlarla bir arada olmak içimizdeki zorbayı terbiye eder.

 

Sen de bir zorba mısın? Neden başka insanlara zorbalık ediyorsun? İçindeki zorbalıktan kurtulmak istemez misin?

 

Zorbalıkla baş etme yöntemlerini öğren, zorbalardan korkma! Bu yazıyı oku!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları

Mükemmel tatil valizi için 10 güzel öneri

Bir geceliğine bir yerde kalacak olabilirsin ya da belki iki haftalığına ailenle tatile gidiyorsundur. Seyahat çantasını ne kadar profesyonelce hazırlarsan yükün o kadar hafif, gezin o kadar eğlenceli

Devamını oku

8 pratik yaz tatili önerisi

Genç bir kız olarak nereye gidersen git, kendini güvende hissetmeye bak. Yaz tatili için daha fazla seyahat önerilerini sitede okumaya devam et.

Devamını oku

Ailenle üniversite pazarlığı

Önünde yapman gereken büyük bir seçim var! Ailenle üniversite tercihlerini konuşurken nasıl bir yöntem izlemelisin. Bu konuda daha fazla bilgi için web sitemizi okumaya devam et.

Devamını oku

İlk randevun için beş ipucu

Hoşlandığın çocukla ilk kez çıkacaksın. Birkaç konuda dikkatli davranarak bunun senin için tam bir başarı olmasını sağlayabilirsin.

Devamını oku

Ailen seni delirtiyor mu? Öfke kontrolünü keşfet!

Annen biraz sinirlerini zorluyor. Peki ne yapmalı? İşte burada kendini daha iyi hissetmenin ve öfke kontrolü yapmanın bazı yollarını bulabilirsin.

Devamını oku