İçinde bir zorba mı yaşıyor?

İçinde bir zorba mı yaşıyor?

Zorbalığa dur de ve iyiler çetesine katıl. Zorbalıkla mücadele etmenin yollarını öğrenmek istiyorsan bu siteyi incelemeye devam et!


İstemeden zorbalık etmiş olabilirsin birilerine. Bundan vazgeçmenin ve bir zorbaya dönüşmenin önüne geçebileceğin bir çok yöntem var. Arkadaşlarınla bir iyilik çetesi kurabilirsin mesela. Eğer etrafta sınıf arkadaşların ya da tanıdığın başka insanlar arasında olmadık söylentiler yayılmasına aracılık ediyorsan ya da başkalarıyla birlikte o kişiyle dalga geçiyorsan aslında zorbalık yapıyorsun demektir. Bu istemeden de olsa hepimizin başına gelebilir. Hepimiz bir dönem birilerine yapılan zorbalığa bulaşmışızdır. Önemli olan farkına varıp bundan vazgeçmek. İşte sana zorbaca davranışlardan vazgeçmenin yolları…


1. Kendini dalga geçtiğin ya da hakkında dedikodu yaydığın kişinin yerine koy. Ne hissediyorsun?


2. Öfkeni ve saldırganlığını kontrol etmeyi öğren. Saldırgan değil destekleyici davranışlar sergile. Davranışlarının sonuçları hakkında daha çok kafa yor.


3. Sosyal medyada bir şey paylaşmadan önce yazdığın gönderiyi ya da paylaştığın haberi iyice oku. Eğer birinin yüzüne söyleyemeyeceğin bir içeriği varsa hiç paylaşma daha iyi. Üzgün ya da öfkeliysen telefonu bir kenara bırak ve aramadan ya da sosyal medyaya hislerini yazmadan önce bir kez daha düşün.


4. Hayatında kötü gittiğini düşündüğün şeyleri düzeltmek için daha üretken yöntemler geliştir. Arkadaşlarınla sohbet et, spor yap, bir kulübe katıl, günlük yaz ya da hobi edin. Bunlar enerjini harcayabileceğin en güzel yöntemler…


5. Öğretmenlerine ya da rehber öğretmenine zorbalığa uğrayan insanlara yardım etmek için neler yapabileceğini sor.


6. Zorbalığa uğrayan insanlarla dayanışma içinde ol.


7. Zorbalığa son vermek için hedefler koy. Mesela “Bugün hiçbir dedikodu yapmayacağım ve dedikoduları dinlemeyeceğim” de. Kızdığın biri hakkında “onun için iyi bir şeyler söyleyeceğim” sözü ver kendine.


8. Yeni arkadaşlar edin. Farklı insanlarla bir arada olmak içimizdeki zorbayı terbiye eder.Sen de bir zorba mısın? Neden başka insanlara zorbalık ediyorsun? İçindeki zorbalıktan kurtulmak istemez misin?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

Zorbalıkla karşı karşıya kalan birine nasıl yardım edilir?

Zorbalıkla karşı karşıya olan birini gördüğünde onun için bir şeyler yapmak istersin. Peki ne yapabilirsin? Daha fazla bilgi için web sitemizi incelemeye devam et!

Devamını oku

Zorbalık çemberi

Hangi davranışların zorbalık olduğunu ve bu davranışları sergileyenlere karşı neler yapabileceğini öğrenmek için bu videoyu seyret. Daha fazla bilgi için sayfalarımızı dolaşmaya devam et.

Devamını oku

“İyilik çetesi”

Bu posteri bas, çoğalt ve dünyaya zorbaların istedikleri gibi davranamayacakları mesajını ver. Bu konuda daha fazla bilgi için web sitemizi incelemeye devam et.

Devamını oku

Annenle regl döneminle ilgili konuş

Annenle aranızdaki buzları eritip ona regl dönemin ve ergenlikle ilgili soruları nasıl soracaksın?

Devamını oku

Makyaj yaparken eğlen

Nereden başlamak gerektiğini bilmiyor musun? İşte sana hem havalı hem güzel görünmeni sağlayacak makyaj önerileri.

Devamını oku