İçinde bir zorba mı yaşıyor?

İçinde bir zorba mı yaşıyor?

Zorbalığa dur de ve iyiler çetesine katıl. Zorbalıkla baş etmenin yöntemlerini öğrenmek istiyorsan bu siteyi incelemeye devam et!

 

İstemeden zorbalık etmiş olabilirsin birilerine. Bundan vazgeçmenin ve bir zorbaya dönüşmenin önüne geçebileceğin bir çok yöntem var. Arkadaşlarınla bir iyilik çetesi kurabilirsin mesela. Eğer etrafta sınıf arkadaşların ya da tanıdığın başka insanlar arasında olmadık söylentiler yayılmasına aracılık ediyorsan ya da başkalarıyla birlikte o kişiyle dalga geçiyorsan aslında zorbalık yapıyorsun demektir. Bu istemeden de olsa hepimizin başına gelebilir. Hepimiz bir dönem birilerine yapılan zorbalığa bulaşmışızdır. Önemli olan farkına varıp bundan vazgeçmek. İşte sana zorbaca davranışlardan vazgeçmenin yolları…

 

1. Kendini dalga geçtiğin ya da hakkında dedikodu yaydığın kişinin yerine koy. Ne hissediyorsun?


2. Öfkeni ve saldırganlığını kontrol etmeyi öğren. Saldırgan değil destekleyici davranışlar sergile. Davranışlarının sonuçları hakkında daha çok kafa yor.

 

3. Sosyal medyada bir şey paylaşmadan önce yazdığın gönderiyi ya da paylaştığın haberi iyice oku. Eğer birinin yüzüne söyleyemeyeceğin bir içeriği varsa hiç paylaşma daha iyi. Üzgün ya da öfkeliysen telefonu bir kenara bırak ve aramadan ya da sosyal medyaya hislerini yazmadan önce bir kez daha düşün.

 

4. Hayatında kötü gittiğini düşündüğün şeyleri düzeltmek için daha üretken yöntemler geliştir. Arkadaşlarınla sohbet et, spor yap, bir kulübe katıl, günlük yaz ya da hobi edin. Bunlar enerjini harcayabileceğin en güzel yöntemler…

 

5. Öğretmenlerine ya da rehber öğretmenine zorbalığa uğrayan insanlara yardım etmek için neler yapabileceğini sor.

 

6. Zorbalığa uğrayan insanlarla dayanışma içinde ol.

 

7. Zorbalığa son vermek ve zorbalıkla baş etmek için hedefler koy. Mesela “Bugün hiçbir dedikodu yapmayacağım ve dedikoduları dinlemeyeceğim” de. Kızdığın biri hakkında “onun için iyi bir şeyler söyleyeceğim” sözü ver kendine.


8. Yeni arkadaşlar edin. Farklı insanlarla bir arada olmak içimizdeki zorbayı terbiye eder.

 

Sen de bir zorba mısın? Neden başka insanlara zorbalık ediyorsun? İçindeki zorbalıktan kurtulmak istemez misin?

 

Zorbalıkla baş etme yöntemlerini öğren, zorbalardan korkma! Bu yazıyı oku!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Online Dramadan Uzak Durmanın 5 Yolu

İnternette kırıcı sohbetlere girme - özellikle de konu seni de kapsıyorsa. İşte online sorunlardan uzak durmanın yolları.

Devamını oku

Zorba değil arkadaş ol: Zorbalıkla baş etme yöntemleri

Aşağıdaki ipuçlarını okuyarak zorbalığa maruz kalmış arkadaşlarına nasıl yardımcı olabileceğini ve zorbalıkla baş etme yöntemlerini öğrenebilirsin.

Devamını oku

“Zorbalık burada biter”

Bulunduğun her yeri zorbalıktan arındırmak ister misin? Bu posteri bas, çoğalt ve yapıştır. Daha fazla bilgi için bu siteyi dolaşmaya devam et.

Devamını oku

Belalı bir kızın sırları

Siber zorbalıkla karşı karşıya mısın? Sosyal medyada sataşmalardan zarar mı görüyorsun? Eski okul arkadaşlarının sataşmalarından rahatsız mı oldun? Aşağıda onların akıllarında neler döndüğünü bulabilirsin.

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!