Pşşt! Okul dedikoduları ve sırlar

Pşşt! Okul dedikoduları ve sırlar

Dedikodu yapmak eğlenceli olabilir ama fazlası herkese zarar verir. Dedikodular hakkında bilmen gerekenlerin farkında mısın? Bu yazıyı oku. Daha fazlası için web sitemizi dolaşmaya devam et!

 

Dedikodu yapmak eğlenceli olabilir ama fazlası herkese zarar verir. Dedikodular hakkında bilmen gerekenlerin farkında mısın? Bu yazıyı oku. Daha fazlası için web sitemizi dolaşmaya devam et!

Bütün okul dedikoduları kötü müdür? Kimi araştırmacılara göre dedikodunun tarihi, insanların konuşmayı öğrendikleri zamana kadar dayanıyor. Yani dedikodu yapmak insan doğasının bir parçası. Zaten bu yüzden dergiler, gazeteler, Facebook, Twitter ve bloglar dedikodularla dolu.

Dedikodu yapmak insana kendini iyi hissettiriyor çünkü farkında olmadan dedikodularla insanlar birbirlerine bağlanıyor ve grup hissi yaratılıyor. Hatta kabul edilebilir davranış kodları belirlenmiş oluyor. Dedikodu yapmak kimseyi kötü insan yapmıyor çünkü dedikodu bir ölçüde sizi içinde yaşadığınız topluluk hakkında bilgi sahibi yapıyor ve etrafınızı tanımanızı sağlıyor. Bir ünlü hakkında kötü bir haber okuduğumuzda ya da bir arkadaşımızın düştüğü kötü durumla ilgili haberleri aldığımızda onu kendimizle karşılaştırıyor ve böylece tuhaf biri olmadığımızı anlıyoruz.

Dozunda yapıldığı zaman dedikodu özsaygıyı artırıyor, içinde yaşadığımız toplulukla bağlarımızı güçlendiriyor ve duygusal olarak rahatlamamızı sağlıyor. Çünkü dedikodu sayesinde olumsuz duygularımızı ifade ediyoruz. Ama bazen de dedikodu hakkında konuştuğumuz kişiyi fena halde incitebiliyor.

Fazlası zarar

Dedikodu fast food gibi… Lezzetli, iç gıcıklayıcı ama sonuçta zararlı. Sürekli dedikodu yaparsan, arkadaşların sana artık güvenmemeye ve sırlarını anlatmamaya başlarlar. Adın okulun dedikoducusuna çıkar ve böyle bir durumdan kurtulmak zordur. Çünkü insanlar senden uzak durmayı tercih ederler. Eğer hakkında konuşulan kişi arkadaşınsa, söylenenlere inanmadığını söyle ve öğrendiklerini hiçbir şekilde tekrarlama.

Siberdedikodu

Dedikoduları internette yaymak, gerçek hayatta yaymaktan daha da kötü sonuçlar verir. Önce kimsenin tepki vermediğini zannedersin. Ama biri hakkında şaka yapar ya da onunla dalga geçerken aslında istemeyeceğin sayıda insan bunu görür ve yaygınlaştırır. Çünkü yazılmış bir metni kopyalayıp yapıştırmak kolaydır.

 

Hakkında dedikodu çıkarsa ne yapmalısın?

  • Aşırı tepki gösterme. Bırak dedikodu dalgası kendiliğinden dinsin.

 

  • Sanki böyle bir dedikodu yokmuş gibi davran. Kimin başlattığını bulup intikam almaya çalışmak ilk bakışta iyi bir fikir gibi gelebilir ama başına yeni işler açmaktan ve insanlara senin suçlu olduğunu düşündürmekten başka işe yaramaz. Bu tür tepkiler verirken iyice düşünmek lazım. Dedikodu karşısında nasıl tepki vereceğini iyi planlamak, duygusal patlamalardan her zaman iyidir.

 

  • Dedikoduyu çıkartan kişiyi bulduktan sonra onunla sakin bir şekilde yüzleşmek en iyi yöntem. Bırak kendini ifade etsin. Eğer tatmin olmadıysan onunla birlikte rehber öğretmeni ziyaret etmekte fayda var.

 

  • Kendine zaman tanı. Okulda çıkartılan dedikodular gelip geçicidir. Birkaç gün sonra herkes unutur. Yapabileceğin en iyi şey sabredip dedikodunun kendiliğinden dinmesini beklemektir.

 

Hakkında hiç dedikodu çıktı mı? Nasıl tepki verdin? Dedikoduya karşı nasıl önlem alacağını bu yazıda keşfet!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları

Spor: Kızlar erkeklere karşı

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı spor bazı durumlarda toplum tarafından cinsiyet ayrımcılığına maruz kalıyor. Neden kızlar birçok spor dalında hiç etkinlik göstermez? Peki sen bu durumu nasıl değiştirebilirsin?

Devamını oku

“Birlikte direniyoruz”

Bu posterle zorbalara, kendileri gibi olmayan kızların birlikte hareket ettiklerini gösterebilirsin. Zorbalığa karşı birlikte direnerek zorbaları durdurabilirsin. Daha fazla bilgi için bu siteyi incelemeye

Devamını oku

İçinde bir zorba mı yaşıyor?

Zorbalığa dur de ve iyiler çetesine katıl. Zorbalıkla baş etmenin yöntemlerini öğrenmek istiyorsan bu siteyi incelemeye devam et!

Devamını oku

Regl sancılarıyla başa çıkmanın 5 yolu

Can sıkıcı regl sancıları varken kendini nasıl daha iyi hissedersin?

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!