Pşşt! Okul dedikoduları ve sırlar

Pşşt! Okul dedikoduları ve sırlar

Dedikodu yapmak eğlenceli olabilir ama fazlası herkese zarar verir. Dedikodular hakkında bilmen gerekenlerin farkında mısın? Bu yazıyı oku. Daha fazlası için web sitemizi dolaşmaya devam et!

 

Dedikodu yapmak eğlenceli olabilir ama fazlası herkese zarar verir. Dedikodular hakkında bilmen gerekenlerin farkında mısın? Bu yazıyı oku. Daha fazlası için web sitemizi dolaşmaya devam et!

Bütün okul dedikoduları kötü müdür? Kimi araştırmacılara göre dedikodunun tarihi, insanların konuşmayı öğrendikleri zamana kadar dayanıyor. Yani dedikodu yapmak insan doğasının bir parçası. Zaten bu yüzden dergiler, gazeteler, Facebook, Twitter ve bloglar dedikodularla dolu.

Dedikodu yapmak insana kendini iyi hissettiriyor çünkü farkında olmadan dedikodularla insanlar birbirlerine bağlanıyor ve grup hissi yaratılıyor. Hatta kabul edilebilir davranış kodları belirlenmiş oluyor. Dedikodu yapmak kimseyi kötü insan yapmıyor çünkü dedikodu bir ölçüde sizi içinde yaşadığınız topluluk hakkında bilgi sahibi yapıyor ve etrafınızı tanımanızı sağlıyor. Bir ünlü hakkında kötü bir haber okuduğumuzda ya da bir arkadaşımızın düştüğü kötü durumla ilgili haberleri aldığımızda onu kendimizle karşılaştırıyor ve böylece tuhaf biri olmadığımızı anlıyoruz.

Dozunda yapıldığı zaman dedikodu özsaygıyı artırıyor, içinde yaşadığımız toplulukla bağlarımızı güçlendiriyor ve duygusal olarak rahatlamamızı sağlıyor. Çünkü dedikodu sayesinde olumsuz duygularımızı ifade ediyoruz. Ama bazen de dedikodu hakkında konuştuğumuz kişiyi fena halde incitebiliyor.

Fazlası zarar

Dedikodu fast food gibi… Lezzetli, iç gıcıklayıcı ama sonuçta zararlı. Sürekli dedikodu yaparsan, arkadaşların sana artık güvenmemeye ve sırlarını anlatmamaya başlarlar. Adın okulun dedikoducusuna çıkar ve böyle bir durumdan kurtulmak zordur. Çünkü insanlar senden uzak durmayı tercih ederler. Eğer hakkında konuşulan kişi arkadaşınsa, söylenenlere inanmadığını söyle ve öğrendiklerini hiçbir şekilde tekrarlama.

Siberdedikodu

Dedikoduları internette yaymak, gerçek hayatta yaymaktan daha da kötü sonuçlar verir. Önce kimsenin tepki vermediğini zannedersin. Ama biri hakkında şaka yapar ya da onunla dalga geçerken aslında istemeyeceğin sayıda insan bunu görür ve yaygınlaştırır. Çünkü yazılmış bir metni kopyalayıp yapıştırmak kolaydır.

 

Hakkında dedikodu çıkarsa ne yapmalısın?

  • Aşırı tepki gösterme. Bırak dedikodu dalgası kendiliğinden dinsin.

 

  • Sanki böyle bir dedikodu yokmuş gibi davran. Kimin başlattığını bulup intikam almaya çalışmak ilk bakışta iyi bir fikir gibi gelebilir ama başına yeni işler açmaktan ve insanlara senin suçlu olduğunu düşündürmekten başka işe yaramaz. Bu tür tepkiler verirken iyice düşünmek lazım. Dedikodu karşısında nasıl tepki vereceğini iyi planlamak, duygusal patlamalardan her zaman iyidir.

 

  • Dedikoduyu çıkartan kişiyi bulduktan sonra onunla sakin bir şekilde yüzleşmek en iyi yöntem. Bırak kendini ifade etsin. Eğer tatmin olmadıysan onunla birlikte rehber öğretmeni ziyaret etmekte fayda var.

 

  • Kendine zaman tanı. Okulda çıkartılan dedikodular gelip geçicidir. Birkaç gün sonra herkes unutur. Yapabileceğin en iyi şey sabredip dedikodunun kendiliğinden dinmesini beklemektir.

 

Hakkında hiç dedikodu çıktı mı? Nasıl tepki verdin? Dedikoduya karşı nasıl önlem alacağını bu yazıda keşfet!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Online Dramadan Uzak Durmanın 5 Yolu

İnternette kırıcı sohbetlere girme - özellikle de konu seni de kapsıyorsa. İşte online sorunlardan uzak durmanın yolları.

Devamını oku

Mükemmel bir parti nasıl hazırlanır?

Bir parti düzenle ve arkadaşlarını davet et. Konuklarını o kadar çok eğlendir ki, aylarca yalnızca senin partinden ve senden söz edilsin!

Devamını oku

“İyilik çetesi”

Bu posteri bas, çoğalt ve dünyaya zorbaların istedikleri gibi davranamayacakları mesajını ver. İyilik eden, iyilik bulur. Bu konuda daha fazla bilgi için web sitemizi incelemeye devam et.

Devamını oku

Anneler Günü: Anneye hediye fikirleri

Annene senin için yaptığı her şey için, genç kızların bile parasının yetebileceği hediyelerle teşekkür et. Anneye hediye fikirlerimizi keşfet!

Devamını oku

Tüylerden Kurtulmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar – Bölüm 2

Gillette Venus tıraşla ilgili merak ettiklerini açıklıyor. Venus ile acısız ve zahmetsiz pürüzsüzlük mümkün!

Devamını oku