Sıcağı yen! Yaz tatilinde hayatta kalma rehberi

Sıcağı yen! Yaz tatilinde hayatta kalma rehberi

Plajda ve evin arka bahçesinde, kendini sıcaktan, güneşten, sivrisineklerden ve yaz tatilinde sıcağın zorlu koşullarından korumayı öğren.

 

Nihayet yaz tatili geldi! Bu daha uzun günler, daha sıcak geceler ve daha neşeli bir ruh hali demek… Ve tabii aynı zamanda güneş yanıkları, sivrisinek ısırıkları ve aşırı sıcaklar da var… Dikkatli olman lazım. İşte sana yaz tatili boyunca kendini kötü koşullardan korumanı sağlayacak sırlar…

Güneş kremi kullan

Kendine suya dayanıklı ve güneş koruma faktörü de olan bir güneş kremi bul. Güneş koruma faktörü yani SPF en az 15 olmalı. Cildin çok hassas ise geniş güneş gözlükleri ve geniş çevreli bir şapka da edinmelisin.

Açık havada güvenlik

Eğer keneyle bulaşan mikrobik laym hastalığına yakalanma olasılığının yüksek olduğu bir bölgede yürüyüş yapacaksan, maceraya koyulmadan nelere dikkat etmen gerektiğini ve önlem olarak ne alabileceğini bir doktora sor. Ağaçlı bölgelerde patikadan ayrılmamaya, uzun ot ve çalıların üzerinden üzerine kene sıçramamasına dikkat et. Açık renkli, el ve ayak bileklerini sıkıca kapatan giysiler seç. Açıkta kalan yerlerine, yani ellerine, ayaklarına ve boynuna böcek kovucu sür.

 

Sarmaşık bitkilere karşı dikkatli ol, çünkü deride alerjiye neden olan bir tür zehir salgılıyor olabilirler. “Ağaç yaprağı dalında güzeldir” mottosundan ayrılma. Eğer sarmaşığa temas edersen, yapraklardaki alerjiye neden olan yağın uzun süre zehirli içeriğini koruyacağını unutma. Ellerini, cildini ve giysilerini hemen bolca suyla yıka. Eğer kaşıntı başlar gibi olduysa hemen kalamin kremi uygula. Mümkünse üzerine biraz buz koyarak ve bir de hidrokortizon kremi uygulayarak kaşıntıyı azalt. Kaşımak zehrin yayılmasına neden olmaz, ancak bulaştığı yerde durumu kötüleştirip enfeksiyon kapmana sebep olabilir.

Etrafına dikkat et

Rehberinden gözlerini ayırma ki kaybolmayasın. Eğer plajda ya da havuzdaysan suyun derinliğini göz önünde bulundur. Ayrıca kişisel eşyalarının güvende olduğundan emin ol. Fotoğraf makineni, cüzdanını ve cep telefonunu ortalık yerde bırakma…

Daha fazlası

Gün boyunca mümkün olduğu kadar çok su iç. Spor yapmak için günün serin saatlerini seç.

 

Sıcağa karşı hassasiyet belirtileri gösteriyorsan, mesela başın dönüyor, kendini halsiz hissediyor, aşırı terliyor, cildinin gerildiğini hissediyorsan sessiz, serin bir yerde uzan ve alnına biraz buz koy ve çokça su iç.

 

Fırtına çıktıysa ve sen de yıldırımları görebilecek bir yerdeysen şunlara dikkat etmen gerekir…

 

  • Tek başına duran ağaçlardan, deniz motorlardan ve otomobillerden uzak dur.

 

  • Telefon kullanma, duş alma ve klimayı kapat. Gereksiz bütün cihazların fişlerini çek.

 

  • Cildin kaşınmaya ve saçların elektriklenmeye başlarsa yere yakın otur ve topuklarını yere sıkıca yerleştir. Ellerini dizlerinin üzerine yerleştir ve başını iki dizinin arasına hafifçe sıkıştır. Bedeninin hacmini ve yerle temasını mümkün olduğu kadar küçült.

 

Şimdi seni heyecanlı, eğlenceli ve güvenli bir yaz bekliyor. Yaşadıklarını bütün yıl boyunca arkadaşlarına anlatacaksın.

 

Daha önce hiç güneş yanığı oldun mu? En kötü tarafı neydi? Sinek ısırıklarına karşı geliştirdiğin bir yöntem var mı? Yaz hikayelerini paylaşmak ister misin?

 

Yaz tatilinde boş zamanlarını nasıl geçirmek istersin? Fikirlerimize göz at!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Evde Banyo Bombası Yapma Rehberi

Küvet sefasına hepimiz bayılırız, değil mi? Vereceğimiz banyo bombası tarifiyle haftalarca mis gibi kokacaksın.

Devamını oku

En Havalı Pijama Partisi Nasıl Düzenlenir

Evde muhteşem bir kızlar gecesi düzenleyerek yakın arkadaşlarından tam not al.

Devamını oku

Gillette Venus Embrace Yedek Tıraş Bıçağı

Gillette Venus Embrace Yedek Tıraş Bıçağı

Pijama Partisi için Yaratıcı Fikirler

En güzel pijama partisini veren kız sen ol. Arkadaşlarının bayılacağı parti fikirlerine göz at.

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku