Sıcağı yen! Yazın hayatta kalma rehberi

Sıcağı yen! Yazın hayatta kalma rehberi

Plajda ve evin arka bahçesinde, kendini sıcaktan, güneşten, sivrisineklerden ve yazın zorlu koşullarından korumayı öğren.


Nihayet yaz geldi! Bu daha uzun günler, daha sıcak geceler ve daha neşeli bir ruh hali demek… Ve tabii aynı zamanda güneş yanıkları, sivrisinek ısırıkları ve aşırı sıcaklar da var… Dikkatli olman lazım. İşte sana yaz boyunca kendini kötü koşullardan korumanı sağlayacak sırlar…

Güneş kremi kullan

Kendine suya dayanıklı ve güneş koruma faktörü de olan bir güneş kremi bul. Güneş koruma faktörü yani SPF en az 15 olmalı. Cildin çok hassas ise geniş güneş gözlükleri ve geniş çevreli bir şapka da edinmelisin.

Açık havada güvenlik

Eğer keneyle bulaşan mikrobik laym hastalığına yakalanma olasılığının yüksek olduğu bir bölgede yürüyüş yapacaksan, maceraya koyulmadan nelere dikkat etmen gerektiğini ve önlem olarak ne alabileceğini bir doktora sor. Ağaçlı bölgelerde patikadan ayrılmamaya, uzun ot ve çalıların üzerinden üzerine kene sıçramamasına dikkat et. Açık renkli, el ve ayak bileklerini sıkıca kapatan giysiler seç. Açıkta kalan yerlerine, yani ellerine, ayaklarına ve boynuna böcek kovucu sür.


Sarmaşık bitkilere karşı dikkatli ol, çünkü deride alerjiye neden olan bir tür zehir salgılıyor olabilirler. “Ağaç yaprağı dalında güzeldir” mottosundan ayrılma. Eğer sarmaşığa temas edersen, yapraklardaki alerjiye neden olan yağın uzun süre zehirli içeriğini koruyacağını unutma. Ellerini, cildini ve giysilerini hemen bolca suyla yıka. Eğer kaşıntı başlar gibi olduysa hemen kalamin kremi uygula. Mümkünse üzerine biraz buz koyarak ve bir de hidrokortizon kremi uygulayarak kaşıntıyı azalt. Kaşımak zehrin yayılmasına neden olmaz, ancak bulaştığı yerde durumu kötüleştirip enfeksiyon kapmana sebep olabilir.

Etrafına dikkat et

Rehberinden gözlerini ayırma ki kaybolmayasın. Eğer plajda ya da havuzdaysan suyun derinliğini göz önünde bulundur. Ayrıca kişisel eşyalarının güvende olduğundan emin ol. Fotoğraf makineni, cüzdanını ve cep telefonunu ortalık yerde bırakma…

Daha fazlası

- Gün boyunca mümkün olduğu kadar çok su iç. Spor yapmak için günün serin saatlerini seç.


- Sıcağa karşı hassasiyet belirtileri gösteriyorsan, mesela başın dönüyor, kendini halsiz hissediyor, aşırı terliyor, cildinin gerildiğini hissediyorsan sessiz, serin bir yerde uzan ve alnına biraz buz koy ve çokça su iç.


- Fırtına çıktıysa ve sen de yıldırımları görebilecek bir yerdeysen şunlara dikkat etmen gerekir…


  • Tek başına duran ağaçlardan, deniz motorlardan ve otomobillerden uzak dur.

  • Telefon kullanma, duş alma ve klimayı kapat. Gereksiz bütün cihazların fişlerini çek.


  • Cildin kaşınmaya ve saçların elektriklenmeye başlarsa yere yakın otur ve topuklarını yere sıkıca yerleştir. Ellerini dizlerinin üzerine yerleştir ve başını iki dizinin arasına hafifçe sıkıştır. Bedeninin hacmini ve yerle temasını mümkün olduğu kadar küçült.


Şimdi seni heyecanlı, eğlenceli ve güvenli bir yaz bekliyor. Yaşadıklarını bütün yıl boyunca arkadaşlarına anlatacaksın.


Daha önce hiç güneş yanığı oldun mu? En kötü tarafı neydi? Sinek ısırıklarına karşı geliştirdiğin bir yöntem var mı? Yaz hikayelerini paylaşmak ister misin?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

Sinemalı kareoke partisi: Film-oke

Evde bir kızlar partisi vereceksin. Film de seyredeceksiniz. Eğlencenin dozunu artırmaya ne dersin? Mesela ortama biraz karaoke neşesi de ekleyebilirsin… Daha fazla parti fikri için web sitemizi okumaya devam

Devamını oku

Denemeye değer açık hava sporları

Kayalara tırman, kürek çek, içindeki yürüme şampiyonunu uyandır. İşte sana açık havada gerçekleştirebileceğin fantastik sporlar…

Devamını oku

Gillette Venus Breeze 4'lü Yedek Tıraş Bıçağı

Gillette Venus Breeze 4'lü Yedek Tıraş Bıçağı

Bahar tatili için 8 tavsiye

Bahar tatili için yolculuğa çıkmadan önce bir rehbere ihtiyacın var. İşte o rehber tam burada duruyor. Daha fazla yolculuk ve tatil önerisi için web sitemizi incelemeye devam et!

Devamını oku

Yazdan çıkmış cilt!

Kurutucu sıcaklar, tuzlu deniz, bronz bir ten derken cildini yıprattın da yıprattın! Bu yüzden de solgun, gergin ve kuru bir cilt ile karşı karşıyasın! Peki, durum daha da kötüye gitmeden bir an önce cildinin

Devamını oku

Yüzüne bak, onu tanı

Yeni tanıştığın o kızla iyi bir arkadaş olup olamayacağını hemen anlamaya ne dersin? Bu konuda yüzümüz, her şeyi ele veriyor . İşte, çok işine yarayacak birkaç ipucu.

Devamını oku