Okulda zorbalık ile karşı karşıya kaldığında ne yapmalısın?

Okulda zorbalık ile karşı karşıya kaldığında ne yapmalısın?

Bir zorbaya nasıl karşı durulur? Okulda zorbalığa son vererek hem kendine hem de başkalarına yardım etmenin yollarını öğrenmek ister misin? Bu yazıyı okumaya devam et!

 

Önce eğri oturup doğru konuşalım: Okulda zorbalığa maruz kalmak senin suçun değil. Sana zorbalık eden kişi, bunu senin hak ettiğini söyleyebilir. Ama tabii ki bu söylediği doğru değildir. Biz iyi kızlar şu konuda aynı fikirdeyiz: Kimse zorbaca davranışlara maruz bırakılmayı hak etmez. İşte böyle bir davranışla karşılaştığında atabileceğin birkaç adım ve verebileceğin karşılıklar.

 

1.Ortamı terk et. Olaylar iyice büyümeden kenara çekil.

 

2.Zorbaya doğrudan cevap ver. Ama bunu yapmadan önce ona ne söylemek istediğini kafanda iyice planla. Hakkını savun ve kendine güven. Sükunetini ve ses tonunu koru. Ona bağırma.

 

3.Yardım iste. Eğer etrafta tanıdık birileri varsa isimlerini söyleyerek onları yanına çağır. Eğer tanıdık kimse yoksa bile, biraz sesini yükselterek “Bana yardım edebilir misiniz?” diye seslen.

 

4.“Belki”, “O senin kendi düşüncen” gibi bulanık ifadelerle cevap ver.

 

5.Konuya dön. Zorbaya davranışını ve söylediklerini bir kez daha düşünme fırsatı tanı, ancak bunu yaparken onu daha da kışkırtma. Örneğin, “Ne dersen de” gibi bir ifade kullanabilirsin.

 

6.Karşılık vermeye karar verdiysen kendine zaman tanı ve karşılaşmadan önce prova yap. Özgüvenli ol ancak saldırgan davranma. Mümkün olduğu kadar göz teması kurarak konuş.

 

Arkadaşlarınla bir iyiler çetesi kur. Zorbalığa maruz kaldıysan bizimle paylaş. Eğer zorbalığa uğramayan şanslı insanlardan biriysen duyduğun hikayeleri anlatabilirsin. Zorbalığın kökünü hep birlikte dünyadan kazıyabiliriz.

 

Orta okulda hayatta kalma rehberimiz senin için!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Online Dramadan Uzak Durmanın 5 Yolu

İnternette kırıcı sohbetlere girme - özellikle de konu seni de kapsıyorsa. İşte online sorunlardan uzak durmanın yolları.

Devamını oku

Zorba değil arkadaş ol: Zorbalıkla baş etme yöntemleri

Aşağıdaki ipuçlarını okuyarak zorbalığa maruz kalmış arkadaşlarına nasıl yardımcı olabileceğini ve zorbalıkla baş etme yöntemlerini öğrenebilirsin.

Devamını oku

“Zorbalık burada biter”

Bulunduğun her yeri zorbalıktan arındırmak ister misin? Bu posteri bas, çoğalt ve yapıştır. Daha fazla bilgi için bu siteyi dolaşmaya devam et.

Devamını oku

Tüylerden Kurtulmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar – Bölüm 2

Gillette Venus tıraşla ilgili merak ettiklerini açıklıyor. Venus ile acısız ve zahmetsiz pürüzsüzlük mümkün!

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!