Okulda zorbalık ile karşı karşıya kaldığında ne yapmalısın?

Okulda zorbalık ile karşı karşıya kaldığında ne yapmalısın?

Bir zorbaya nasıl karşı durulur? Okulda zorbalığa son vererek hem kendine hem de başkalarına yardım etmenin yollarını öğrenmek ister misin? Bu yazıyı okumaya devam et!

 

Önce eğri oturup doğru konuşalım: Okulda zorbalığa maruz kalmak senin suçun değil. Sana zorbalık eden kişi, bunu senin hak ettiğini söyleyebilir. Ama tabii ki bu söylediği doğru değildir. Biz iyi kızlar şu konuda aynı fikirdeyiz: Kimse zorbaca davranışlara maruz bırakılmayı hak etmez. İşte böyle bir davranışla karşılaştığında atabileceğin birkaç adım ve verebileceğin karşılıklar.

 

1.Ortamı terk et. Olaylar iyice büyümeden kenara çekil.

 

2.Zorbaya doğrudan cevap ver. Ama bunu yapmadan önce ona ne söylemek istediğini kafanda iyice planla. Hakkını savun ve kendine güven. Sükunetini ve ses tonunu koru. Ona bağırma.

 

3.Yardım iste. Eğer etrafta tanıdık birileri varsa isimlerini söyleyerek onları yanına çağır. Eğer tanıdık kimse yoksa bile, biraz sesini yükselterek “Bana yardım edebilir misiniz?” diye seslen.

 

4.“Belki”, “O senin kendi düşüncen” gibi bulanık ifadelerle cevap ver.

 

5.Konuya dön. Zorbaya davranışını ve söylediklerini bir kez daha düşünme fırsatı tanı, ancak bunu yaparken onu daha da kışkırtma. Örneğin, “Ne dersen de” gibi bir ifade kullanabilirsin.

 

6.Karşılık vermeye karar verdiysen kendine zaman tanı ve karşılaşmadan önce prova yap. Özgüvenli ol ancak saldırgan davranma. Mümkün olduğu kadar göz teması kurarak konuş.

 

Arkadaşlarınla bir iyiler çetesi kur. Zorbalığa maruz kaldıysan bizimle paylaş. Eğer zorbalığa uğramayan şanslı insanlardan biriysen duyduğun hikayeleri anlatabilirsin. Zorbalığın kökünü hep birlikte dünyadan kazıyabiliriz.

 

Orta okulda hayatta kalma rehberimiz senin için!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları

Kış hüznüyle başa çıkmanın 8 yolu

Soğuk ve gri kış günlerini ısıtıp aydınlatmak için sıcak ve renkli fikirlere ihtiyacın olacak. Bu yazıyı okumakla yetinme, siteyi incelemeye devam et!

Devamını oku

Erteleme alışkanlığını durdurmak için 10 yöntem

Kızlara özel ertelemeye son verme yöntemleri geliştirdik. İşleri hep son ana bırakma hastalığından kurtulmak için bu yazıyı oku. Bu konuda daha fazla bilgi için web sitemizi incelemeye devam et!

Devamını oku

En kısa sürede okula hazır ol!

Sabah rutinini öyle bir düzenle ki okula hazırlanmak için saatler harcamak durumunda kalma. Okul hazırlığı nasıl yapılır öğrenmek için yazılarımızı okumaya devam et.

Devamını oku

Tüylerden Kurtulmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar – Bölüm 2

Gillette Venus tıraşla ilgili merak ettiklerini açıklıyor. Venus ile acısız ve zahmetsiz pürüzsüzlük mümkün!

Devamını oku

İlk randevu ikilemi: İlk buluşmada ne giymeli?

Artık birlikte nereye gideceğinizi biliyorsun, şimdi sıra ilk buluşmada ne giymeli sorusuna bir cevap bulmakta…

Devamını oku