Zorbalıkla karşı karşıya kaldığında ne yapmalısın?

Zorbalıkla karşı karşıya kaldığında ne yapmalısın?

Bir zorbaya nasıl karşı durulur? Zorbalığa son vererek hem kendine hem de başkalarına yardım etmenin yollarını öğrenmek ister misin? Bu yazıyı okumaya devam et!


Önce eğri oturup doğru konuşalım: Zorbalığa maruz kalmak senin suçun değil. Sana zorbalık eden kişi, bunu senin hak ettiğini söyleyebilir. Ama tabii ki bu söylediği doğru değildir. Biz iyi kızlar şu konuda aynı fikirdeyiz: Kimse zorbaca davranışlara maruz bırakılmayı hak etmez. İşte böyle bir davranışla karşılaştığında atabileceğin birkaç adım ve verebileceğin karşılıklar.


1. Ortamı terk et. Olaylar iyice büyümeden kenara çekil.


2. Zorbaya doğrudan cevap ver. Ama bunu yapmadan önce ona ne söylemek istediğini kafanda iyice planla. Hakkını savun ve kendine güven. Sükunetini ve ses tonunu koru. Ona bağırma.


3. Yardım iste. Eğer etrafta tanıdık birileri varsa isimlerini söyleyerek onları yanına çağır. Eğer tanıdık kimse yoksa bile, biraz sesini yükselterek “Bana yardım edebilir misiniz?” diye seslen.


4. “Belki”, “O senin kendi düşüncen” gibi bulanık ifadelerle cevap ver.


5. Konuya dön. Zorbaya davranışını ve söylediklerini bir kez daha düşünme fırsatı tanı, ancak bunu yaparken onu daha da kışkırtma. Örneğin, “Ne dersen de” gibi bir ifade kullanabilirsin.


6. Karşılık vermeye karar verdiysen kendine zaman tanı ve karşılaşmadan önce prova yap. Özgüvenli ol ancak saldırgan davranma. Mümkün olduğu kadar göz teması kurarak konuş.


Arkadaşlarınla bir iyiler çetesi kur. Zorbalığa maruz kaldıysan bizimle paylaş. Eğer zorbalığa uğramayan şanslı insanlardan biriysen duyduğun hikayeleri anlatabilirsin. Zorbalığın kökünü hep birlikte dünyadan kazıyabiliriz.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

Zorbalık çemberi

Hangi davranışların zorbalık olduğunu ve bu davranışları sergileyenlere karşı neler yapabileceğini öğrenmek için bu videoyu seyret. Daha fazla bilgi için sayfalarımızı dolaşmaya devam et.

Devamını oku

“İyilik çetesi”

Bu posteri bas, çoğalt ve dünyaya zorbaların istedikleri gibi davranamayacakları mesajını ver. Bu konuda daha fazla bilgi için web sitemizi incelemeye devam et.

Devamını oku

Zorbalık nedir?

Zorbalığın en önemli belirtilerini öğren, böylece etrafında gördüğünde arkadaşlarınla dayanışmaya giderek zorbaları durdurabilirsin. Bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsan bu siteyi dolaşmaya devam et.

Devamını oku

Tüylerden Kurtulmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar – Bölüm 2

Gillette Venus tıraşla ilgili merak ettiklerini açıklıyor. Venus ile acısız ve zahmetsiz pürüzsüzlük mümkün!

Devamını oku

Pürüzsüz bir cilt için

Gillette Venus

Yazdan çıkmış cilt!

Kurutucu sıcaklar, tuzlu deniz, bronz bir ten derken cildini yıprattın da yıprattın! Bu yüzden de solgun, gergin ve kuru bir cilt ile karşı karşıyasın! Peki, durum daha da kötüye gitmeden bir an önce cildinin

Devamını oku