Günlük tutmanın güzelliği

Günlük tutmanın güzelliği

Günlük tutuyor musun? Havalı bir günlüğün olsun istiyorsan bu yazıyı dikkatle okumalısın.


Kendini ifade edebileceğin ve kimsenin okumayacağından emin olduğun bir günlük tutmak çok rahatlatıcıdır. Çünkü bu kendin için yaptığın bir şeydir. Günlüğüne ne kadar sıklıkla yazdığın o kadar önemli değil. Düşüncelerini ister deftere ister telefonuna ya da bilgisayarına yaz, fark etmez. Önemli olan kendinle ve düşüncelerinle baş başa vakit geçirmektir. Böylece hayatında ne olup bittiğini daha iyi kavrayabilirsi

Neden günlük tutmalı?

Günlük tutmak sana yaşadığın sorunlarla sakin bir şekilde baş etme fırsatı tanır. Zor kararlar verirken, kendi yaratıcılığını ortaya çıkartırken hiçbir risk olmaksızın düşüncelerinle yüzleşme şansı bulursun. Aklına gelen her şeyi yazabileceğin günlüğünde, istediğin kadar saçma cümleler kurabilirsin. Böylece seni bağlayan her şeyden özgürleşirsin.

Yazmaktan nefret mi ediyorsun?

Yazmak zor iş, bunu herkes biliyor. Ama günlük yazarken kurallar, düzgün cümleler ve yargılanma korkusu yaşamayacaksın ki. Bu sorunların hiçbiri çıkmayacak karşına kişisel günlüğüne yazarken. Hızla yaz, saçmalamaktan korkma. Dönüp cümlelerini düzeltmene de gerek yok. Günlüğün en güzel tarafı, yalnızca kendin için yazıyor olman.

Ne yazman gerektiğini bilmiyor musun?

Düzenli olarak yazan herkes arada bir konu sıkıntısına düşer. İşte sana başlamak için birkaç öneri:


- Çözüme ulaşmayan sorunlarını düşün. Örneğin artık mahallenizden taşınan bir arkadaşını ne kadar özlediğini, sana karşı adil olmayan bir öğretmenine karşı beslediğin hisleri, hoşlandığın ama yaklaşmaktan korktuğun sınıf arkadaşını. Ona hiç göndermeyeceğin bir mektup yaz; hiç değilse kendini ifade etmiş olacaksın.


- Bundan tam bir yıl sonraki günün tarihini sayfanın başına yaz ve önündeki bir yıldan ne beklediğini satırlara dök.


- Kendinle sevdiğin ya da sevmediğin bir eşya arasında bir diyalog hayal et. Bu eşya ya da şey bir yemek, bir giysi, sevmediğin bir alışkanlığın, bedeninin hoşlanmadığın bir bölgesi olabilir.


- Hayatındaki iyi şeyleri yaz: Sevdiğin film, aldığın iyi bir not, sana verilen güzel bir hediye…


- Zamanı önemse. Rastgele karala, bir şiir yaz, bir dilek listesi kaleme al, rüyalarını anlat. Anlattığın şeylerin anlamlı olması gerekmiyor. Çok sonra bu notları yeniden okuduğunda, aslında şu anda fark etmediğin bir anlamları olduğunu anlayacaksın.


- 25 yaşındaymışsın gibi davran. 25 yaşında nerede olacaksın? Neleri başarmış olacaksın? 25 yaşında bir genç kadın olarak kendi ergen haline hangi tavsiyelerde bulunmak istersin...


Günlük tutmanın en büyük riski yanlış ellere geçmesinde. Ama bu hepimizin başına gelebilir. Hiç günlüğünün okunduğu hissine kapıldın mı? Ne yaptın?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

Mükemmel bir parti nasıl hazırlanır?

Bir parti düzenle ve arkadaşlarını davet et. Konuklarını o kadar çok eğlendir ki, aylarca yalnızca senin partinden ve senden söz edilsin!

Devamını oku

Yazlık eğlence listesi

Sıkıntıya son! Aşağıda okuyacağın 25 öneriyi hayata geçirerek yazı olabildiğince eğlenceyle doldurabilirsin. Daha fazlası için sayfalarımızı karıştırmaya devam et!

Devamını oku

Gillette Venus Embrace Yedek Tıraş Bıçağı

Gillette Venus Embrace Yedek Tıraş Bıçağı

Denemeye değer açık hava sporları

Kayalara tırman, kürek çek, içindeki yürüme şampiyonunu uyandır. İşte sana açık havada gerçekleştirebileceğin fantastik sporlar…

Devamını oku

Daha beyaz dişler için ipuçları

Diş beyazlatma hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misin? İşte burada aradığını bulabilirsin.

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı

Ipana

Diş tellerinden daha çabuk kurtulmanın yolları

Diş teli kullanırken hangi yiyeceklerden uzak durmalısın, neden? Sana bu konuda bilmen gereken her şeyi söyleyeceğiz…

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı