Günlük tutmanın güzelliği

Günlük tutmanın güzelliği

Günlük tutuyor musun? Havalı bir günlüğün olsun istiyorsan bu yazıyı dikkatle okumalısın.

 

Kendini ifade edebileceğin ve kimsenin okumayacağından emin olduğun bir günlük tutmak çok rahatlatıcıdır. Çünkü bu kendin için yaptığın bir şeydir. Günlüğüne ne kadar sıklıkla yazdığın o kadar önemli değil. Düşüncelerini ister deftere ister telefonuna ya da bilgisayarına yaz, fark etmez. Önemli olan kendinle ve düşüncelerinle baş başa vakit geçirmektir. Böylece hayatında ne olup bittiğini daha iyi kavrayabilirsi

Neden günlük tutmalı?

Günlük tutmak sana yaşadığın sorunlarla sakin bir şekilde baş etme fırsatı tanır. Zor kararlar verirken, kendi yaratıcılığını ortaya çıkartırken hiçbir risk olmaksızın düşüncelerinle yüzleşme şansı bulursun. Aklına gelen her şeyi yazabileceğin günlüğünde, istediğin kadar saçma cümleler kurabilirsin. Böylece seni bağlayan her şeyden özgürleşirsin.

Yazmaktan nefret mi ediyorsun?

Yazmak zor iş, bunu herkes biliyor. Ama günlük yazarken kurallar, düzgün cümleler ve yargılanma korkusu yaşamayacaksın ki. Bu sorunların hiçbiri çıkmayacak karşına kişisel günlüğüne yazarken. Hızla yaz, saçmalamaktan korkma. Dönüp cümlelerini düzeltmene de gerek yok. Günlüğün en güzel tarafı, yalnızca kendin için yazıyor olman.

Ne yazman gerektiğini bilmiyor musun?

Düzenli olarak yazan herkes arada bir konu sıkıntısına düşer. İşte sana başlamak için birkaç öneri:

   

 • Çözüme ulaşmayan sorunlarını düşün. Örneğin artık mahallenizden taşınan bir arkadaşını ne kadar özlediğini, sana karşı adil olmayan bir öğretmenine karşı beslediğin hisleri, hoşlandığın ama yaklaşmaktan korktuğun sınıf arkadaşını. Ona hiç göndermeyeceğin bir mektup yaz; hiç değilse kendini ifade etmiş olacaksın.
 •  

 • Bundan tam bir yıl sonraki günün tarihini sayfanın başına yaz ve önündeki bir yıldan ne beklediğini satırlara dök.
 •  

 • Kendinle sevdiğin ya da sevmediğin bir eşya arasında bir diyalog hayal et. Bu eşya ya da şey bir yemek, bir giysi, sevmediğin bir alışkanlığın, bedeninin hoşlanmadığın bir bölgesi olabilir.
 •  

 • Hayatındaki iyi şeyleri yaz: Sevdiğin film, aldığın iyi bir not, sana verilen güzel bir hediye…
 •  

 • Zamanı önemse. Rastgele karala, bir şiir yaz, bir dilek listesi kaleme al, rüyalarını anlat. Anlattığın şeylerin anlamlı olması gerekmiyor. Çok sonra bu notları yeniden okuduğunda, aslında şu anda fark etmediğin bir anlamları olduğunu anlayacaksın.
 •  

 • 25 yaşındaymışsın gibi davran. 25 yaşında nerede olacaksın? Neleri başarmış olacaksın? 25 yaşında bir genç kadın olarak kendi ergen haline hangi tavsiyelerde bulunmak istersin...
 •  

Günlük tutmanın en büyük riski yanlış ellere geçmesinde. Ama bu hepimizin başına gelebilir. Hiç günlüğünün okunduğu hissine kapıldın mı? Ne yaptın?

Tişörtten yastık yapımını öğrenmek ister misin? İşte adım adım anlatımlı kendin yap projesi burada.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları

Denemeye Devam Et, #KızGibi Paylaş!

Orkid, genç kızların ergenlik döneminde yaşadığı kaygıları ve sorunları ele alan, Türkiye genelinde bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmaya göre Türkiye’de her 10 genç kızdan 6’sı başarısız olmaktan korktuğu

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Küçük parti oyunlarıyla her güne bir eğlence

İşte sana bir anda ortaya atıp günü eğlenceye büründürebileceğiniz beş parti önerisi ve parti oyunları! Parti düzenlemek hakkında daha fazla bilgi ve öneri için sitemizdeki yazıları okumaya devam et.

Devamını oku

Gillette Venus Embrace Yedek Tıraş Bıçağı

Gillette Venus Embrace Yedek Tıraş Bıçağı

Mezuniyet balosuna 24 saat kala

Mezuniyet balosuna 24 saat kala hazırlıklarını tamamlamak için neler yapman gerektiğini biliyor musun? Balo hazırlıkları konusunda daha fazla bilgi için web sitemizdeki yazıları okumaya devam et!

Devamını oku

Daha beyaz dişler için ipuçları

Diş beyazlatma hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misin? İşte burada aradığını bulabilirsin.

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı

Ipana

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!