Güvenli sürüş ipuçları

Güvenli sürüş ipuçları

Araba kullanmak özgürlük ve arkadaşlarına şoförlük yapmak demektir. Güvenle araba kullanmak için bu beş bilgiyi aklında tut.


18 yaşını ve sürücülük sınavını geçtin. Artık bir ehliyetin var. Ve nihayet bir araban var ya da annenlerinkini ödünç alabileceksin. Cuma gecesi de erişti. Kendini ve seninle birlikte eğlenmeye çıkan herkesi güvende tutmak için aklında tutman gereken bazı önemli bilgiler var.

Herkes bağlı mı?

Emniyet kemeri kullanmanın, olası bir kazadan en az yaralanmayla kurtulma oranını yine en az yüzde 50 artırdığını biliyor musun? Ne yazık ki, diğer yaş gruplarıyla karşılaştırıldığında senin bulunduğun yaştaki gençler emniyet kemeri kullanımında en ihmalkar grubu oluşturuyor. Bu konuda bir değişim yaratabilirsin. Bir noktada mutlaka emniyet kemeri kullanmak istemeyen bir yolcuyla karşılaşacaksın. Yani senin kurallarına uymayacak. Ona emniyet kemeri kullanılmayan kazalarda neler olabileceğini anlat ve kemerini takana kadar kontağı çevirmeyeceğini söyle.

Bu işte acemisin, unutma!

Ne mi yapabilirsin? Mümkün olduğu kadar deneyim kazan. Sakin yollarda araba kullan. Kısa mesafe sürüşlerini artır, mesela süt almaya, kardeşini okula bırakmaya gönüllü ol. Ailen bir yere gidecekse, arabayı senin kullanabileceğini söyleyip gözetimleri altında deneyim biriktir.

Arabada parti verme

Kendi kullandığın arabada arkadaşlarınla yolculuk etmek eğlenceli ama aynı zamanda dikkat dağıtıcı bir durum. Senin gibi genç sürücülerin kaza yapma ihtimali, arabada bulunan her genç yolcuyla bir kat daha artıyor. Daima aklın yolda olsun, araba arkadaşlarınla dolu olsa bile. Sohbetin dozunu artırma ve müziğin sesini fazla açma ki dışardaki trafiğin sesini duyabilesin.

Telefonu sakla

Telefonun çaldıysa ya da mesaj geldiyse, bir yerde durana kadar cevap verme. Bakma ihtiyacı duyuyorsan, durum acilse arabayı sağa çekip öyle bak. Zaten telefonla konuşmak yasak, SMS göndermek ise daha da tehlikeli. Bu şekilde davranırsan ehliyetini ve ailenin güvenini kaybetmen çok mümkün.

Kuralları unutma

Ebeveynlerinin arabayı sana verirken koydukları kuralları unutma. Arabayı tam vaktinde eve getir ve yol üzerinde benzin deposunu doldur.


Araba kullanmaya başladığın günlerde başına seni utandıran bir şey geldi mi? Bize anlatmak ister misin?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

İlk iş görüşmene hazırlan

İlk iş görüşmene hazırlanırken neler yapmalısın? Unutma bu görüşme senin için büyük bir tecrübe olacak. Daha fazla bilgi ve öneri için web sitemizi incelemeye devam et!

Devamını oku

İstemeden zorbalık yapıyor olabilir misin?

Aşağıdaki listeyi gözden geçirerek istemeden zorbalık yapıp yapmadığını anlayabilirsin.

Devamını oku

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Doğal Ferahlık

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Doğal Ferahlık

“Zorbalık burada biter”

Bulunduğun her yeri zorbalıktan arındırmak ister misin? Bu posteri bas, çoğalt ve yapıştır. Daha fazla bilgi için bu siteyi dolaşmaya devam et.

Devamını oku

Annenle regl döneminle ilgili konuş

Annenle aranızdaki buzları eritip ona regl dönemin ve ergenlikle ilgili soruları nasıl soracaksın?

Devamını oku

Kaçınılacak 6 sütyen hatası

Bir sütyenin kusursuz olması için kendine sorman gereken sorular burada!

Devamını oku