Spor: Kızlar erkeklere karşı

Spor: Kızlar erkeklere karşı

Neden kızlar birçok spor dalında hiç etkinlik göstermez? Peki sen bu durumu nasıl değiştirebilirsin?


Spor yapmak istemediğimizden değil. Ama biz kızlara atletizm sahalarında yeterince fırsat tanınmıyor. Bunun sebebi erkeklerden daha güçsüz olmamız değil. İşte kızların bazı sporlara neden yaklaştırılmadıklarına ilişkin gerçek nedenler.

Toplumsal cinsiyet uçurumu

Evet, fiziksel etkinlikler söz konusu olduğunda kızlarla erkekler arasında büyük bir toplumsal cinsiyet uçurumu var. Araştırmalar erkeklerin spor dallarında kızlardan daha çok fırsatla karşılaştıklarını ortaya koyuyor. Kimi insanlar, erkeklerin doğaları gereği sporda kızlardan daha iyi olduğunu düşünüyorlar. Tamamen yanlış! Çünkü araştırmacılar da kızlarla erkekler arasındaki farkların fiziksel nedenlerden kaynaklanmadığını, yalnızca fırsat ve teşvik eşitsizliğinden oluştuğunu ortaya koyuyorlar.

Erkekleri yenen kızlar

Artık bir çok spor dalında kızların da en az erkekler kadar başarılı olduklarına tanık oluyoruz, yeter ki bu spor dallarında etkinlik gösterebilsinler. Erkekler daha geleneksel sporlara eğilim gösteriyorlar ancak kızlar geleneksel sporlarla yetinmiyorlar. Dans, yüzme, at binme gibi alanlarda ise kızlar erkeklerden çok daha başarılılar.

Oyununu oyna

Eğer okulunda sana istediğin spor dalında gelişme fırsatı tanınmıyorsa ne yapabilirsin? Kendi fırsatını kendin yarat! Arkadaşlarınla bir araya gelip bir dans kulübü ya da futbol takımı kur. Egzersiz için en yakındaki parktan yararlanabilirsin. Daha da iyisi, git okulun rehberlik hocalarını ve yetkililerini ziyaret et, yapmak istediğiniz etkinlikte destek istediğinizi söyle. Kazanmanın başka yolu yok!


Sen hangi sporda başarılı olabileceğini düşünüyorsun?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

Bir partide nasıl davranılır?

İster doğum günü partisi olsun, ister mezuniyet balosu… Davranışlarınla herkesi nasıl büyüleyebileceğini biliyor musun?

Devamını oku

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Doğal Ferahlık

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Doğal Ferahlık

İlk iş görüşmene hazırlan

İlk iş görüşmene hazırlanırken neler yapmalısın? Unutma bu görüşme senin için büyük bir tecrübe olacak. Daha fazla bilgi ve öneri için web sitemizi incelemeye devam et!

Devamını oku

Saç şekillendiriciye başvurmadan göz kamaştırıcı dalgalara sahip olmanın yolları

Plaj havasında, mükemmel deniz kızı saçları mı istiyorsun? İşte uyurken buna sahip olmanın yolları (çok ciddiyiz)!

Devamını oku

Göğüslerim diğer kızlarınkine göre nasıl görünüyor?

Göğüslerinin boyu ve şekli diğer kızlarınkine göre nasıl görünüyor, keşfet!

Devamını oku