Spor: Kızlar erkeklere karşı

Spor: Kızlar erkeklere karşı

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı spor bazı durumlarda toplum tarafından cinsiyet ayrımcılığına maruz kalıyor. Neden kızlar birçok spor dalında hiç etkinlik göstermez? Peki sen bu durumu nasıl değiştirebilirsin?

 

Spor yapmak istemediğimizden değil. Ama biz kızlara atletizm sahalarında yeterince fırsat tanınmıyor. Bunun sebebi erkeklerden daha güçsüz olmamız değil. İşte kızların bazı sporlara neden yaklaştırılmadıklarına ilişkin gerçek nedenler.

Toplumsal cinsiyet uçurumu

Evet, fiziksel etkinlikler söz konusu olduğunda kızlarla erkekler arasında büyük bir toplumsal cinsiyet uçurumu var. Araştırmalar erkeklerin spor dallarında kızlardan daha çok fırsatla karşılaştıklarını ortaya koyuyor. Kimi insanlar, erkeklerin doğaları gereği sporda kızlardan daha iyi olduğunu düşünüyorlar. Tamamen yanlış! Çünkü araştırmacılar da kızlarla erkekler arasındaki farkların fiziksel nedenlerden kaynaklanmadığını, yalnızca fırsat ve teşvik eşitsizliğinden oluştuğunu ortaya koyuyorlar.

Erkekleri yenen kızlar

Sağlıklı yaşamın bir gereği olan sporun bir çok spor dalında kızların da en az erkekler kadar başarılı olduklarına tanık oluyoruz, yeter ki bu spor dallarında etkinlik gösterebilsinler. Erkekler daha geleneksel sporlara eğilim gösteriyorlar ancak kızlar geleneksel sporlarla yetinmiyorlar. Dans, yüzme, at binme gibi alanlarda ise kızlar erkeklerden çok daha başarılılar.

Oyununu oyna

Eğer okulunda sana istediğin spor dalında gelişme fırsatı tanınmıyorsa ne yapabilirsin? Kendi fırsatını kendin yarat! Sağlıklı yaşam için istediğin sporu kendin seçebilmelisin! Arkadaşlarınla bir araya gelip bir dans kulübü ya da futbol takımı kur. Egzersiz için en yakındaki parktan yararlanabilirsin. Daha da iyisi, git okulun rehberlik hocalarını ve yetkililerini ziyaret et, yapmak istediğiniz etkinlikte destek istediğinizi söyle. Kazanmanın başka yolu yok!

Sen hangi sporda başarılı olabileceğini düşünüyorsun?

Spor yapmıyor musun? Spor için bir adım at ve önce bu yazıyı oku!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

İyi yolculuklar: Yurt dışı eğitim için 5 sebep

Önümüzdeki sömestri yurt dışında geçirmek istemez misin? Bunu istemek için çok haklı sebeplerin var. Yurt dışı eğitim hakkında daha fazlasını öğren!

Devamını oku

“Zorbalık burada biter”

Bulunduğun her yeri zorbalıktan arındırmak ister misin? Bu posteri bas, çoğalt ve yapıştır. Daha fazla bilgi için bu siteyi dolaşmaya devam et.

Devamını oku

Ipana 3 Boyutlu Beyazlık Luxe Parlatıcı Etkili

Ipana 3 Boyutlu Beyazlık Luxe Parlatıcı Etkili

Bir partide nasıl davranılır?

İster doğum günü partisi olsun, ister mezuniyet balosu… Davranışlarınla herkesi nasıl büyüleyebileceğini biliyor musun?

Devamını oku

Grup buluşması planlama

Arkadaş grubun ve aşık olduğun çocukla rasgele bir buluşma planı yap.

Devamını oku

Belalı bir kızın sırları

Siber zorbalıkla karşı karşıya mısın? Sosyal medyada sataşmalardan zarar mı görüyorsun? Eski okul arkadaşlarının sataşmalarından rahatsız mı oldun? Aşağıda onların akıllarında neler döndüğünü bulabilirsin.

Devamını oku