Ailenle üniversite pazarlığı

Ailenle üniversite pazarlığı

Önünde yapman gereken büyük bir seçim var! Ailenle üniversite tercihlerini konuşurken nasıl bir yöntem izlemelisin. Bu konuda daha fazla bilgi için web sitemizi okumaya devam et.

 

Üniversite tercihi yapmak çok önemli bir karar. Sen ve ebeveynlerin karşı karşıya oturup bütün detayları konuşmak durumundasınız.

Burası da olmaz orası da!

Ebeveynlerin seni istemediğin bir okulda okumaya zorluyor olabilirler. Belki de eve yakın bir okulu tercih etmeni istiyorlardır. Oysa sen evden uzak bir üniversiteyi istiyorsun.

 

Bu tür görüş farklılıkları söz konusu olduğunda, hangi konuda ne kadar taviz vereceğini bilmek önemli. Kendi duyguların ve hedeflerin konusunda ne kadar dürüst olur, nedenlerini ne kadar açıkça ortaya koyarsan o kadar iyi yaparsın. Ebeveynlerinin üniversite tercihi yaparken neleri göz önünde bulundurduğunu bilmelerine izin ver. Çünkü artık kendi kararlarını verebilecek yaşa geldiğini ancak böyle ispatlayabilirsin. Eğer ebeveynlerin kendi gittikleri okula gitmeni istiyorlarsa, onlara orada iyi vakit geçirmiş olabileceklerini ancak senin kendi tecrübelerini yine kendi başına yaşamak istediğini söyle…

 

Eğer evden uzakta başının çaresine bakamayacağını düşünüyorlarsa taviz vermeye hazır ol. Mesela seni rahatlıkla ziyaret edebilecekleri bir şehri tercih edebilirsin. Eğer kendini ispat eder, sorumluluklarına sahip çıktığını gösterirsen, senin asıl istediğin okula transfer olmana bizzat destek olacaklardır.

Çıkar çatışması

Belki de ebeveynlerin ilgini hiç çekmeyen bir alanda üniversite eğitimi almanı istiyorlardır. İşte bu biraz zorlayıcı bir sorun. Hoşlan ya da hoşlanma, ebeveynlerinin senin hayatın üzerinde söz hakları var ve elbette kararlarını etkilemeye çalışacaklar. Bu konuda da taviz vermek önemli. Onları en azından istedikleri alanda birkaç ders alacağını söyleyerek sakinleştirebilirsin.

 

Son olarak, ne olursa olsun ailene karşı dürüst olmalısın. Çünkü üniversite hayatında atacağın en önemli adımlardan biri ve geleceğini bir çok şekilde etkileyecek. Dolayısıyla bu konuda iyi bir karar vermen çok önemli. Aksi halde zaman, para ve çaba israfı yapmış olacaksın ki bunu sen de istemezsin.

 

Üniversite tercihleri senin için ne kadar önemli? Hangi alanda üniversite eğitimi almak istiyorsun?

 

Yurtdışında mı eğitim almak istiyorsun? Şu yazımızı mutlaka okumalısın!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

dddddddddddddddd

nutela23 18.05.2016

merhabaaaaaaaaaaaaaaaa

Sıcağı yen! Yaz tatilinde hayatta kalma rehberi

Plajda ve evin arka bahçesinde, kendini sıcaktan, güneşten, sivrisineklerden ve yaz tatilinde sıcağın zorlu koşullarından korumayı öğren.

Devamını oku

İçinde bir zorba mı yaşıyor?

Zorbalığa dur de ve iyiler çetesine katıl. Zorbalıkla baş etmenin yöntemlerini öğrenmek istiyorsan bu siteyi incelemeye devam et!

Devamını oku

Zorbalık çemberi

Hangi davranışların zorbalık olduğunu ve bu davranışları sergileyenlere karşı neler yapabileceğini öğrenmek için bu videoyu seyret. Daha fazla bilgi için sayfalarımızı dolaşmaya devam et.

Devamını oku

İlk randevu ikilemi: İlk buluşmada ne giymeli?

Artık birlikte nereye gideceğinizi biliyorsun, şimdi sıra ilk buluşmada ne giymeli sorusuna bir cevap bulmakta…

Devamını oku

Belalı bir kızın sırları

Siber zorbalıkla karşı karşıya mısın? Sosyal medyada sataşmalardan zarar mı görüyorsun? Eski okul arkadaşlarının sataşmalarından rahatsız mı oldun? Aşağıda onların akıllarında neler döndüğünü bulabilirsin.

Devamını oku