Erteleme alışkanlığını durdurmak için 10 yöntem

Erteleme alışkanlığını durdurmak için 10 yöntem

Kızlara özel ertelemeye son verme yöntemleri geliştirdik. İşleri hep son ana bırakma hastalığından kurtulmak için bu yazıyı oku. Bu konuda daha fazla bilgi için web sitemizi incelemeye devam et!

 

Erteleme alışkanlığı bir kişilik özelliği ya da bir karakter zayıflığı değil. Aslında bugünün işini yarına bırakma eğiliminin tipik bir sonucu. Bir şeye, mesela bir grup projesinde üzerine düşen göreve hazırlanırken adın anıldığında heyecanlanırsın. Çünkü bu seni yansıtır, fakat daha sonra “bunu daha sonra yaparım”lar gelir. Böyle bir durumda sıkışıp kaldıysan tam sana göre önerilerimiz var.

1.Başlamak için ilham bekleme

Başlamak için neyi beklediğini düşün, nasıl bir duyguya ihtiyacın var bu işi yoluna koymak için. Suçluluk duygusuyla, işin üstesinden gelmenin verdiği başarı duygusu arasındaki farka odaklan. Bu sana gereken motivasyonu sağlar.

2.Bir an önce başla

Beş dakika sonra değil, şimdi başla, böylece beş dakika kazanmış olacaksın. Başladıktan sonraki kısım her zaman daha kolaydır. Eğer zaman kaybetmek istemiyorsan, bir an önce başlayıp bitirmeye odaklanmalısın.

3.Yaz

Yapman gereken şeyleri ve ne kadar zaman alacaklarını listele. Şimdi artık elinde bir plan var. İlk satırdaki işten başla.

4.Öncelik listesi yap

İlk önce ne yapman gerekir? Parçası olduğun projenin ne olduğundan bağımsız olarak bu listeyi yap. Önce en zorlu olandan başla, sonra kolayları yerleştir. Göreceksin, işler giderek kolaylaşacak.

5.İşleri böl

İşleri yapılabilir, daha küçük parçalara böl. Böylece sorumluluk duygusu altında ezilmekten kurtulursun. Her gün bir parça yap. Bu şekilde yaptığın işin seni eğlendirmesi de mümkün olur.

6.Kendine bir hedef ve tarih belirle

Hedefini ve son tarihi başka birine daha söyle. Bu hedef ve tarihi yüksek sesle söylerken duymak, ona ulaşmak için seni motive eder. Ayrıca bir de tanık edinmiş olursun.

7.Kendini ödüllendir

Kendinle bir anlaşma yap. Yapman gereken işi tamamladığında bir ödüle hak kazanmış olacaksın. Mesela iki saat yürüyüş. Uzun bir duş. Bir saat televizyon… Ödülünü kendin seç.

8.Takıntılı olma

İşleri takıntı haline getirme, fazla mükemmeliyetçi olmak yerine doğru şekilde yapmaya hedeflen. Yapılmış iş, mükemmel olsun derken yarım bırakılmış işten iyidir. Ayrıca mükemmeliyet deneyimle mümkün olur.

9.Yaptıklarına odaklan

Sevmediğin işleri önüne sermek sana kendini mutsuz hissettirecektir. Erteleme hali mutsuzluğu daha da artırır. Bu yüzden ertelemeyi bırakıp işe koyul ve bittiğinde ne kadar mutlu olacağını düşün.

10.Yapabileceğin işleri üstlen

Bir işi üstlenmen teklif edildiğinde önce yapabileceğinden emin ol. Sonra yapman gereken tek şey, yapacağın işe odaklanmak. Böylece her şey senin kontrolünde olacak.


Erteleme hastalığının başına açtığı dertleri anlatmak ister misin?

 

Sen şimdi mezuniyet hazırlığını da ertelemeye çalışırsın. Aman sakın! Mezuniyet balosu öncesi kontrol listene göz at!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Online Dramadan Uzak Durmanın 5 Yolu

İnternette kırıcı sohbetlere girme - özellikle de konu seni de kapsıyorsa. İşte online sorunlardan uzak durmanın yolları.

Devamını oku

Bir partide nasıl davranılır?

İster doğum günü partisi olsun, ister mezuniyet balosu… Davranışlarınla herkesi nasıl büyüleyebileceğini biliyor musun?

Devamını oku

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Ekstra Ferahlık

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Ekstra Ferahlık

Zorbalıkla karşı karşıya kalan birine nasıl yardım edilir?

Zorbalıkla karşı karşıya olan birini gördüğünde onun için bir şeyler yapmak istersin. Peki ne yapabilirsin? Daha fazla bilgi için web sitemizi incelemeye devam et!

Devamını oku

İlk randevu ikilemi: İlk buluşmada ne giymeli?

Artık birlikte nereye gideceğinizi biliyorsun, şimdi sıra ilk buluşmada ne giymeli sorusuna bir cevap bulmakta…

Devamını oku

Saç şekillendiriciye başvurmadan göz kamaştırıcı dalgalara sahip olmanın yolları

Plaj havasında, mükemmel deniz kızı saçları mı istiyorsun? İşte uyurken buna sahip olmanın yolları (çok ciddiyiz)!

Devamını oku