Erteleme alışkanlığını durdurmak için 10 yöntem

Erteleme alışkanlığını durdurmak için 10 yöntem

Kızlara özel ertelemeye son verme yöntemleri geliştirdik. İşleri hep son ana bırakma hastalığından kurtulmak için bu yazıyı oku. Bu konuda daha fazla bilgi için web sitemizi incelemeye devam et!

 

Erteleme alışkanlığı bir kişilik özelliği ya da bir karakter zayıflığı değil. Aslında bugünün işini yarına bırakma eğiliminin tipik bir sonucu. Bir şeye, mesela bir grup projesinde üzerine düşen göreve hazırlanırken adın anıldığında heyecanlanırsın. Çünkü bu seni yansıtır, fakat daha sonra “bunu daha sonra yaparım”lar gelir. Böyle bir durumda sıkışıp kaldıysan tam sana göre önerilerimiz var.

1.Başlamak için ilham bekleme

Başlamak için neyi beklediğini düşün, nasıl bir duyguya ihtiyacın var bu işi yoluna koymak için. Suçluluk duygusuyla, işin üstesinden gelmenin verdiği başarı duygusu arasındaki farka odaklan. Bu sana gereken motivasyonu sağlar.

2.Bir an önce başla

Beş dakika sonra değil, şimdi başla, böylece beş dakika kazanmış olacaksın. Başladıktan sonraki kısım her zaman daha kolaydır. Eğer zaman kaybetmek istemiyorsan, bir an önce başlayıp bitirmeye odaklanmalısın.

3.Yaz

Yapman gereken şeyleri ve ne kadar zaman alacaklarını listele. Şimdi artık elinde bir plan var. İlk satırdaki işten başla.

4.Öncelik listesi yap

İlk önce ne yapman gerekir? Parçası olduğun projenin ne olduğundan bağımsız olarak bu listeyi yap. Önce en zorlu olandan başla, sonra kolayları yerleştir. Göreceksin, işler giderek kolaylaşacak.

5.İşleri böl

İşleri yapılabilir, daha küçük parçalara böl. Böylece sorumluluk duygusu altında ezilmekten kurtulursun. Her gün bir parça yap. Bu şekilde yaptığın işin seni eğlendirmesi de mümkün olur.

6.Kendine bir hedef ve tarih belirle

Hedefini ve son tarihi başka birine daha söyle. Bu hedef ve tarihi yüksek sesle söylerken duymak, ona ulaşmak için seni motive eder. Ayrıca bir de tanık edinmiş olursun.

7.Kendini ödüllendir

Kendinle bir anlaşma yap. Yapman gereken işi tamamladığında bir ödüle hak kazanmış olacaksın. Mesela iki saat yürüyüş. Uzun bir duş. Bir saat televizyon… Ödülünü kendin seç.

8.Takıntılı olma

İşleri takıntı haline getirme, fazla mükemmeliyetçi olmak yerine doğru şekilde yapmaya hedeflen. Yapılmış iş, mükemmel olsun derken yarım bırakılmış işten iyidir. Ayrıca mükemmeliyet deneyimle mümkün olur.

9.Yaptıklarına odaklan

Sevmediğin işleri önüne sermek sana kendini mutsuz hissettirecektir. Erteleme hali mutsuzluğu daha da artırır. Bu yüzden ertelemeyi bırakıp işe koyul ve bittiğinde ne kadar mutlu olacağını düşün.

10.Yapabileceğin işleri üstlen

Bir işi üstlenmen teklif edildiğinde önce yapabileceğinden emin ol. Sonra yapman gereken tek şey, yapacağın işe odaklanmak. Böylece her şey senin kontrolünde olacak.


Erteleme hastalığının başına açtığı dertleri anlatmak ister misin?

 

Sen şimdi mezuniyet hazırlığını da ertelemeye çalışırsın. Aman sakın! Mezuniyet balosu öncesi kontrol listene göz at!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Okulda zorbalık ile karşı karşıya kaldığında ne yapmalısın?

Bir zorbaya nasıl karşı durulur? Okulda zorbalığa son vererek hem kendine hem de başkalarına yardım etmenin yollarını öğrenmek ister misin? Bu yazıyı okumaya devam et!

Devamını oku

“Sen kimsin?”

Kimse etrafında zorbaların olmasını istemez. Arkadaşlarımızla huzurlu günler geçirmeyi tercih ederiz. Bu posterle zorbalara ve okulda zorbalığa karşı tavrını gösterebilirsin. Bu konuda daha fazla bilgi için web

Devamını oku

Ipana 3 Boyutlu Beyazlık Luxe Parlatıcı Etkili

Ipana 3 Boyutlu Beyazlık Luxe Parlatıcı Etkili

Zorba değil arkadaş ol: Zorbalıkla baş etme yöntemleri

Aşağıdaki ipuçlarını okuyarak zorbalığa maruz kalmış arkadaşlarına nasıl yardımcı olabileceğini ve zorbalıkla baş etme yöntemlerini öğrenebilirsin.

Devamını oku

İlk randevu ikilemi: İlk buluşmada ne giymeli?

Artık birlikte nereye gideceğinizi biliyorsun, şimdi sıra ilk buluşmada ne giymeli sorusuna bir cevap bulmakta…

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!