Hayal ettiğin işi nasıl bulabilirsin?

Hayal ettiğin işi nasıl bulabilirsin?

Tatilde biraz çalışmak ve okul öncesi para biriktirmek istiyorsun. Ama önce bir iş bulman lazım. İşte sana yeni iş için birkaç öneri. Daha fazlası için web sitemizi okumaya devam et!

 

Biliyor musun, aslında birçok iş fırsatı ilanlarda karşına çıkmaz. Senin yaşında genç bir insanın yapabileceği işler ise gözlerden sıkı sıkıya saklanmış gibidir. Şu halde kendine bir çevre edinmen lazım. Şu sözü daha önce duymuş muydun? “Tanıdığın insanlar kadar tanınırsın!” Aslında bu söz sadece kısmen doğru. Önemli olan ne bildiğin. Fakat sana doğru zamanda, doğru yerde olmak konusunda destek olacak arkadaşlar edinmenin hiçbir kötü tarafı yok.

 

Çevre edinmek hem yeni iş bulmak hem de iş tecrübesi hakkında fikir almak için çok önemli. Elbette bir yabancıyla, özellikle bir profesyonelle konuşmak başlangıçta çok zor gelebilir. Böyle durumlarda yalnız genç insanlar değil, erişkinlerin büyük bir çoğunluğu da utangaçlaşır. Fakat tanıdığın, senin nelerle ilgilenebileceğin konusunda fikri olan insanlarla konuşmak, bu konuda yaşadığın zorluğu azaltacaktır. Böyle böyle karşına çıkan bir fırsatı işe ve paraya nasıl dönüştürebileceğini öğreneceksin. Senin yaşında birinin nasıl çevre edinebileceğini merak ediyor musun? İşte sana birkaç öneri:

 

1. Eğer bir ek iş arıyorsan, mesela bebek bakıcılığı, rehberlik ve köpek gezdirme gibi bir iş arıyorsan, tanıdığın herkesle konuşabilirsin. Arkadaşların ve ailen bu tür bir iş aradığını arkadaşlarına söyler ve bu da senin için mükemmel bir başlangıç olur. Ne kadar ücret istediğine, zamanının ne kadarını işe ayırabileceğine önceden karar ver ki, bu tür sorularla karşılaştığında şaşırmayasın.

 

2. Öğrenebildiğin kadar öğren. Gazeteleri oku, internette dolaş… Bir konuda çevre edinmeden önce o konuyu iyice araştırmalısın.

 

3. Biriyle iletişime geçtiğin zaman arkadaş canlısı, sohbete açık ve iyi davranan biri olmaya çalış. Önerilere açık ol. Unutma sen onlara iyilik yapmıyorsun, onlar sana iyilik yapıyorlar.

 

4. Yeni iş için biriyle buluşmadan önce ne istediğini ve neler yapabileceğini iyice kafanda tart. Çalışmak istediğin iş ya da şirket hakkında bilgi topla. İsimleri, iletişim bilgilerini öğren. Sorulara hazırlan, kariyer önerileri hakkında notlar al ve yaptıkları teklifi iyice dinle.

 

5. Biriyle bilgi almak için buluştuğunda konuşmaktan çok dinle. 

 

6. Toplantının sonunda sonraki adımları sor. Birlikte çalışacağın insanlarla tanış ve eğer senden istendiyse özgeçmişini göndereceğin kişiyi ve iletişim bilgilerini öğren.

 

7. Bu şekilde buluştuğun insanlarla irtibatı hemen kesme, onlarla görüşmeye, buluşmaya, selamlaşmaya devam et. Böylece profesyonel çevreni genişletmeye başlamış olacaksın. İlerde iş bulman daha da kolaylaşacak.

 

Nasıl bir işte çalışmak istiyorsun? Bu işe girmek için neler yapmayı planlıyorsun? Peki ilk görüşmene nasıl hazırlanacaksın? İşte ipuçları!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları

Mezuniyet öncesi kaçınılması gereken dört temel hata

Heyecanla beklediğin mezuniyet balosu öncesinde her şeyin yolunda gitmesi için nelere dikkat etmen gerekir. Mezuniyet töreni öncesinde alabileceğin dört temel önlem bu yazıda.

Devamını oku

Mezuniyet balosu öncesi kontrol listesi

Mezuniyet balosu yaklaşıyor. Sen de heyecanlanıyorsun. Hemen bir kontrol listesi hazırla ki heyecanın unutkanlığa neden olmasın. Daha fazla bilgi için bu siteyi incelemeye devam et.

Devamını oku

Sıcağı yen! Yaz tatilinde hayatta kalma rehberi

Plajda ve evin arka bahçesinde, kendini sıcaktan, güneşten, sivrisineklerden ve yaz tatilinde sıcağın zorlu koşullarından korumayı öğren.

Devamını oku

Saç şekillendiriciye başvurmadan göz kamaştırıcı dalgalara sahip olmanın yolları

Plaj havasında, mükemmel deniz kızı saçları mı istiyorsun? İşte uyurken buna sahip olmanın yolları (çok ciddiyiz)!

Devamını oku