Hayal ettiğin işi nasıl bulabilirsin?

Hayal ettiğin işi nasıl bulabilirsin?

Tatilde biraz çalışmak ve okul öncesi para biriktirmek istiyorsun. Ama önce bir iş bulman lazım. İşte sana bu konuda birkaç öneri. Daha fazlası için web sitemizi okumaya devam et!


Biliyor musun, aslında birçok iş fırsatı ilanlarda karşına çıkmaz. Senin yaşında genç bir insanın yapabileceği işler ise gözlerden sıkı sıkıya saklanmış gibidir. Şu halde kendine bir çevre edinmen lazım. Şu sözü daha önce duymuş muydun? “Tanıdığın insanlar kadar tanınırsın!” Aslında bu söz sadece kısmen doğru. Önemli olan ne bildiğin. Fakat sana doğru zamanda, doğru yerde olmak konusunda destek olacak arkadaşlar edinmenin hiçbir kötü tarafı yok.


Çevre edinmek hem iş bulmak hem de iş tecrübesi hakkında fikir almak için çok önemli. Elbette bir yabancıyla, özellikle bir profesyonelle konuşmak başlangıçta çok zor gelebilir. Böyle durumlarda yalnız genç insanlar değil, erişkinlerin büyük bir çoğunluğu da utangaçlaşır. Fakat tanıdığın, senin nelerle ilgilenebileceğin konusunda fikri olan insanlarla konuşmak, bu konuda yaşadığın zorluğu azaltacaktır. Böyle böyle karşına çıkan bir fırsatı işe ve paraya nasıl dönüştürebileceğini öğreneceksin. Senin yaşında birinin nasıl çevre edinebileceğini merak ediyor musun? İşte sana birkaç öneri:


1. Eğer bir ek iş arıyorsan, mesela bebek bakıcılığı, rehberlik ve köpek gezdirme gibi bir iş arıyorsan, tanıdığın herkesle konuşabilirsin. Arkadaşların ve ailen bu tür bir iş aradığını arkadaşlarına söyler ve bu da senin için mükemmel bir başlangıç olur. Ne kadar ücret istediğine, zamanının ne kadarını işe ayırabileceğine önceden karar ver ki, bu tür sorularla karşılaştığında şaşırmayasın.


2. Öğrenebildiğin kadar öğren. Gazeteleri oku, internette dolaş… Bir konuda çevre edinmeden önce o konuyu iyice araştırmalısın.


3. Biriyle iletişime geçtiğin zaman arkadaş canlısı, sohbete açık ve iyi davranan biri olmaya çalış. Önerilere açık ol. Unutma sen onlara iyilik yapmıyorsun, onlar sana iyilik yapıyorlar.


4. İş için biriyle buluşmadan önce ne istediğini ve neler yapabileceğini iyice kafanda tart. Çalışmak istediğin iş ya da şirket hakkında bilgi topla. İsimleri, iletişim bilgilerini öğren. Sorulara hazırlan, kariyer önerileri hakkında notlar al ve yaptıkları teklifi iyice dinle.


5. Biriyle bilgi almak için buluştuğunda konuşmaktan çok dinle. 


6. Toplantının sonunda sonraki adımları sor. Birlikte çalışacağın insanlarla tanış ve eğer senden istendiyse özgeçmişini göndereceğin kişiyi ve iletişim bilgilerini öğren.


7. Bu şekilde buluştuğun insanlarla irtibatı hemen kesme, onlarla görüşmeye, buluşmaya, selamlaşmaya devam et. Böylece profesyonel çevreni genişletmeye başlamış olacaksın. İlerde iş bulman daha da kolaylaşacak.


Nasıl bir işte çalışmak istiyorsun? Bu işe girmek için neler yapmayı planlıyorsun?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

İlk iş görüşmene hazırlan

İlk iş görüşmene hazırlanırken neler yapmalısın? Unutma bu görüşme senin için büyük bir tecrübe olacak. Daha fazla bilgi ve öneri için web sitemizi incelemeye devam et!

Devamını oku

Denemeye değer açık hava sporları

Kayalara tırman, kürek çek, içindeki yürüme şampiyonunu uyandır. İşte sana açık havada gerçekleştirebileceğin fantastik sporlar…

Devamını oku

Sıcağı yen! Yazın hayatta kalma rehberi

Plajda ve evin arka bahçesinde, kendini sıcaktan, güneşten, sivrisineklerden ve yazın zorlu koşullarından korumayı öğren.

Devamını oku

Yazdan çıkmış cilt!

Kurutucu sıcaklar, tuzlu deniz, bronz bir ten derken cildini yıprattın da yıprattın! Bu yüzden de solgun, gergin ve kuru bir cilt ile karşı karşıyasın! Peki, durum daha da kötüye gitmeden bir an önce cildinin

Devamını oku