Hayal ettiğin işi nasıl bulabilirsin?

Hayal ettiğin işi nasıl bulabilirsin?

Tatilde biraz çalışmak ve okul öncesi para biriktirmek istiyorsun. Ama önce bir iş bulman lazım. İşte sana yeni iş için birkaç öneri. Daha fazlası için web sitemizi okumaya devam et!

 

Biliyor musun, aslında birçok iş fırsatı ilanlarda karşına çıkmaz. Senin yaşında genç bir insanın yapabileceği işler ise gözlerden sıkı sıkıya saklanmış gibidir. Şu halde kendine bir çevre edinmen lazım. Şu sözü daha önce duymuş muydun? “Tanıdığın insanlar kadar tanınırsın!” Aslında bu söz sadece kısmen doğru. Önemli olan ne bildiğin. Fakat sana doğru zamanda, doğru yerde olmak konusunda destek olacak arkadaşlar edinmenin hiçbir kötü tarafı yok.

 

Çevre edinmek hem yeni iş bulmak hem de iş tecrübesi hakkında fikir almak için çok önemli. Elbette bir yabancıyla, özellikle bir profesyonelle konuşmak başlangıçta çok zor gelebilir. Böyle durumlarda yalnız genç insanlar değil, erişkinlerin büyük bir çoğunluğu da utangaçlaşır. Fakat tanıdığın, senin nelerle ilgilenebileceğin konusunda fikri olan insanlarla konuşmak, bu konuda yaşadığın zorluğu azaltacaktır. Böyle böyle karşına çıkan bir fırsatı işe ve paraya nasıl dönüştürebileceğini öğreneceksin. Senin yaşında birinin nasıl çevre edinebileceğini merak ediyor musun? İşte sana birkaç öneri:

 

1. Eğer bir ek iş arıyorsan, mesela bebek bakıcılığı, rehberlik ve köpek gezdirme gibi bir iş arıyorsan, tanıdığın herkesle konuşabilirsin. Arkadaşların ve ailen bu tür bir iş aradığını arkadaşlarına söyler ve bu da senin için mükemmel bir başlangıç olur. Ne kadar ücret istediğine, zamanının ne kadarını işe ayırabileceğine önceden karar ver ki, bu tür sorularla karşılaştığında şaşırmayasın.

 

2. Öğrenebildiğin kadar öğren. Gazeteleri oku, internette dolaş… Bir konuda çevre edinmeden önce o konuyu iyice araştırmalısın.

 

3. Biriyle iletişime geçtiğin zaman arkadaş canlısı, sohbete açık ve iyi davranan biri olmaya çalış. Önerilere açık ol. Unutma sen onlara iyilik yapmıyorsun, onlar sana iyilik yapıyorlar.

 

4. Yeni iş için biriyle buluşmadan önce ne istediğini ve neler yapabileceğini iyice kafanda tart. Çalışmak istediğin iş ya da şirket hakkında bilgi topla. İsimleri, iletişim bilgilerini öğren. Sorulara hazırlan, kariyer önerileri hakkında notlar al ve yaptıkları teklifi iyice dinle.

 

5. Biriyle bilgi almak için buluştuğunda konuşmaktan çok dinle. 

 

6. Toplantının sonunda sonraki adımları sor. Birlikte çalışacağın insanlarla tanış ve eğer senden istendiyse özgeçmişini göndereceğin kişiyi ve iletişim bilgilerini öğren.

 

7. Bu şekilde buluştuğun insanlarla irtibatı hemen kesme, onlarla görüşmeye, buluşmaya, selamlaşmaya devam et. Böylece profesyonel çevreni genişletmeye başlamış olacaksın. İlerde iş bulman daha da kolaylaşacak.

 

Nasıl bir işte çalışmak istiyorsun? Bu işe girmek için neler yapmayı planlıyorsun? Peki ilk görüşmene nasıl hazırlanacaksın? İşte ipuçları!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

İyi Bir Çocuk Bakıcısı Olmak

Çocuk bakıcılığı yapmak ergenlik çağındakiler için en güzel işlerden biridir. İşte çocuk müşterileri mutlu etmenin yolları!

Devamını oku

İyi yolculuklar: Yurt dışı eğitim için 5 sebep

Önümüzdeki sömestri yurt dışında geçirmek istemez misin? Bunu istemek için çok haklı sebeplerin var. Yurt dışı eğitim hakkında daha fazlasını öğren!

Devamını oku

Sıcağı yen! Yaz tatilinde hayatta kalma rehberi

Plajda ve evin arka bahçesinde, kendini sıcaktan, güneşten, sivrisineklerden ve yaz tatilinde sıcağın zorlu koşullarından korumayı öğren.

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!