İlk iş görüşmene hazırlan

İlk iş görüşmene hazırlan

İlk iş görüşmesine hazırlanırken neler yapmalısın? Unutma bu görüşme senin için büyük bir tecrübe olacak. Daha fazla bilgi ve öneri için web sitemizi incelemeye devam et!

 

Ne zamandır bir iş arıyordun kendine, nihayet bir iş görüşmesine çağrıldın. Öncelikle tebrikler! Şimdi endişe etmeye başladın değil mi? Görüştüğün kişi üzerinde olumlu bir izlenim bırakmak istiyorsun ve bunu nasıl yapacağını bilmiyorsun. Şimdi bu önerileri oku ve biraz rahatla!

Ne istediğini düşün.

En güçlü yanlarını, yeteneklerini ve bugüne kadar gerçekleştirdiğin başarıları listele. Bu listeye okul başarını, okul dışında gerçekleştirdiğin etkinlikleri, daha önce yaptığın işleri, sporları, gönüllü işleri, bebek bakıcılığı gibi görevleri, kısacası bugüne kadar yaptığın her şeyi ekle.

Başvuru yaptığın işi araştır.

Görüşmeye gitmeden önce, başvuru yaptığın iş için yapılan görev tanımını iyice oku ve araştır. Sence kişiliğine, karakterine, doğana uyuyor mu? Bu konuyu iyice düşün.

İşverenin nasıl birini aradığını öğren.

Birçok işveren, senin yaşındaki gençleri işe alırken sık sık geç kaldıkları, haber vermeden işten kaytardıkları ve sık sık plan değiştirdikleri için endişe duyar. İşverenine böyle problemlerle karşılarına çıkmayacağına dair garanti vermelisin. Kendini esnek iş saatleri konusunda hazırla.

Ücret konusunda gerçekçi ol.

Asgari ücreti öğren ve başlangıçta sana verilen ücretle ilgili beklentilerini çok yükseltme. Asgari ücretten fazlasını isterken yeteneklerini ve becerilerini göz önünde bulundur.

Prova yap.

Arkadaşların ve ebeveynlerinle bu görüşmede karşılaşabileceğin sorular ve verebileceğin cevaplar konusunda prova yap. Sormak istediğin soruları düşün. Beden dilinin önemini unutma. El sıkışmak gibi temel jestleri büyük gün gelmeden önce çalış.

Zamanında git.

Evden erken çık. Gideceğin yeri bilmiyorsan, görüşme gününden önceki gün gidip ne kadar sürdüğünü ve hangi araçlarla gidebileceğini öğren. Görüşme başlamadan önce cep telefonunu kapat.

Dik dur ya da dik otur.

Ayakta dururken ya da otururken omuzlarının dik olmasına dikkat et. Başın da dik dursun. Gülümsemeye çalış. Seninle görüşen insanların gözlerine bak. Gözlerini kaçırmamaya çalış. Oturman teklif edilene kadar oturma. Eğer yanında çantan varsa, sandalyenin arkasına as. Oturduğunda arkana yaslan. Bu şekilde rahat ama resmi bir pozisyon aldıktan sonra konuşmaya odaklan.

 

Sorular başladığında özgüvenini kaybetme ve gülümse, ilgiyle dinlediğinin anlaşılmasını sağla. Orada çalışmayı ne kadar istediğini ifade etmekten çekinme.

Kartvizit iste.

Görüşmenin ardından kısa bir teşekkür notu yazman gerekir, bu nedenle ayrılmadan önce seninle görüşen kişinin kartvizitini almayı unutma. Ayrılırken teşekkür et ve bir kez daha görüşmeyi arzu ettiğini, bir an önce haber almak için sabırsızlanacağını söyle.

 

Kimi zaman iş görüşmeleri yolunda gitmeyebilir. Endişelenme. Hepimizin başına gelir. Bu da bir tecrübedir. Sonraları hatırlayıp güleriz. Senin başına gelen en kötü iş görüşmesi tecrübesinde neler oldu?

 

Hayalindeki işi nasıl bulacaksın? Bu yazıyı mutlaka oku!  

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

İyi Bir Çocuk Bakıcısı Olmak

Çocuk bakıcılığı yapmak ergenlik çağındakiler için en güzel işlerden biridir. İşte çocuk müşterileri mutlu etmenin yolları!

Devamını oku

“Zorbalık burada biter”

Bulunduğun her yeri zorbalıktan arındırmak ister misin? Bu posteri bas, çoğalt ve yapıştır. Daha fazla bilgi için bu siteyi dolaşmaya devam et.

Devamını oku

Ipana 3 Boyutlu Beyazlık Luxe Parlatıcı Etkili

Ipana 3 Boyutlu Beyazlık Luxe Parlatıcı Etkili

Bir partide nasıl davranılır?

İster doğum günü partisi olsun, ister mezuniyet balosu… Davranışlarınla herkesi nasıl büyüleyebileceğini biliyor musun?

Devamını oku

Vücudun üzerine sohbet: Kadın üreme organları

Kadın üreme organlarını ve nasıl çalıştıklarını keşfet.

Devamını oku

Belalı bir kızın sırları

Siber zorbalıkla karşı karşıya mısın? Sosyal medyada sataşmalardan zarar mı görüyorsun? Eski okul arkadaşlarının sataşmalarından rahatsız mı oldun? Aşağıda onların akıllarında neler döndüğünü bulabilirsin.

Devamını oku