İlk iş görüşmene hazırlan

İlk iş görüşmene hazırlan

İlk iş görüşmene hazırlanırken neler yapmalısın? Unutma bu görüşme senin için büyük bir tecrübe olacak. Daha fazla bilgi ve öneri için web sitemizi incelemeye devam et!


Ne zamandır bir iş arıyordun kendine, nihayet bir görüşmeye çağrıldın. Öncelikle tebrikler! Şimdi endişe etmeye başladın değil mi? Görüştüğün kişi üzerinde olumlu bir izlenim bırakmak istiyorsun ve bunu nasıl yapacağını bilmiyorsun. Şimdi bu önerileri oku ve biraz rahatla!

Ne istediğini düşün.

En güçlü yanlarını, yeteneklerini ve bugüne kadar gerçekleştirdiğin başarıları listele. Bu listeye okul başarını, okul dışında gerçekleştirdiğin etkinlikleri, daha önce yaptığın işleri, sporları, gönüllü işleri, bebek bakıcılığı gibi görevleri, kısacası bugüne kadar yaptığın her şeyi ekle.

Başvuru yaptığın işi araştır.

Görüşmeye gitmeden önce, başvuru yaptığın iş için yapılan görev tanımını iyice oku ve araştır. Sence kişiliğine, karakterine, doğana uyuyor mu? Bu konuyu iyice düşün.

İşverenin nasıl birini aradığını öğren.

Birçok işveren, senin yaşındaki gençleri işe alırken sık sık geç kaldıkları, haber vermeden işten kaytardıkları ve sık sık plan değiştirdikleri için endişe duyar. İşverenine böyle problemlerle karşılarına çıkmayacağına dair garanti vermelisin. Kendini esnek iş saatleri konusunda hazırla.

Ücret konusunda gerçekçi ol.

Asgari ücreti öğren ve başlangıçta sana verilen ücretle ilgili beklentilerini çok yükseltme. Asgari ücretten fazlasını isterken yeteneklerini ve becerilerini göz önünde bulundur.

Prova yap.

Arkadaşların ve ebeveynlerinle bu görüşmede karşılaşabileceğin sorular ve verebileceğin cevaplar konusunda prova yap. Sormak istediğin soruları düşün. Beden dilinin önemini unutma. El sıkışmak gibi temel jestleri büyük gün gelmeden önce çalış.

Zamanında git.

Evden erken çık. Gideceğin yeri bilmiyorsan, görüşme gününden önceki gün gidip ne kadar sürdüğünü ve hangi araçlarla gidebileceğini öğren. Görüşme başlamadan önce cep telefonunu kapat.

Dik dur ya da dik otur.

Ayakta dururken ya da otururken omuzlarının dik olmasına dikkat et. Başın da dik dursun. Gülümsemeye çalış. Seninle görüşen insanların gözlerine bak. Gözlerini kaçırmamaya çalış. Oturman teklif edilene kadar oturma. Eğer yanında çantan varsa, sandalyenin arkasına as. Oturduğunda arkana yaslan. Bu şekilde rahat ama resmi bir pozisyon aldıktan sonra konuşmaya odaklan.


Sorular başladığında özgüvenini kaybetme ve gülümse, ilgiyle dinlediğinin anlaşılmasını sağla. Orada çalışmayı ne kadar istediğini ifade etmekten çekinme.

Kartvizit iste.

Görüşmenin ardından kısa bir teşekkür notu yazman gerekir, bu nedenle ayrılmadan önce seninle görüşen kişinin kartvizitini almayı unutma. Ayrılırken teşekkür et ve bir kez daha görüşmeyi arzu ettiğini, bir an önce haber almak için sabırsızlanacağını söyle.


Kimi zaman iş görüşmeleri yolunda gitmeyebilir. Endişelenme. Hepimizin başına gelir. Bu da bir tecrübedir. Sonraları hatırlayıp güleriz. Senin başına gelen en kötü iş görüşmesi tecrübesinde neler oldu?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

Güvenli sürüş ipuçları

Araba kullanmak özgürlük ve arkadaşlarına şoförlük yapmak demektir. Güvenle araba kullanmak için bu beş bilgiyi aklında tut.

Devamını oku

Hayal ettiğin işi nasıl bulabilirsin?

Tatilde biraz çalışmak ve okul öncesi para biriktirmek istiyorsun. Ama önce bir iş bulman lazım. İşte sana bu konuda birkaç öneri. Daha fazlası için web sitemizi okumaya devam et!

Devamını oku

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Doğal Ferahlık

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Doğal Ferahlık

İstemeden zorbalık yapıyor olabilir misin?

Aşağıdaki listeyi gözden geçirerek istemeden zorbalık yapıp yapmadığını anlayabilirsin.

Devamını oku

Annenle regl döneminle ilgili konuş

Annenle aranızdaki buzları eritip ona regl dönemin ve ergenlikle ilgili soruları nasıl soracaksın?

Devamını oku