Öğrenme tarzını keşfet

Öğrenme tarzını keşfet

Öğrenme tarzını keşfetmek kariyer hedeflerine ulaşmada sana büyük bir avantaj sağlar. Şimdi kendi öğrenme tarzını keşfet!


Arkadaşlarınla birlikte ne zaman ders çalışsan, kendi çalışma yönteminin tamamen farklı olduğunu mu görüyorsun? İşte sana Harvard profesörü Howard Gardner tarafından geliştirilen sekiz öğrenme yöntemi. Hangisinin sana uyduğunu bul ve böylece öğrenme tarzınızın farkına var, sonra da hangi konuda kariyer yapmak istediğine karar ver.

Sözel Öğrenme Yöntemi

Kelimelerle oynamaktan hep büyük bir zevk alıyorsun, yeni diller öğrenmek, hikayeler anlatmak hoşuna gidiyor. İyi bir hafızan var ve kelime oyunlarında kazanan hep sen oluyorsun. Avukat, komedyen, editör, yazar, politikacı, psikolog, kütüphaneci, halkla ilişkiler uzmanı, öğretmen ya da çevirmen olabilirsin.

Matematiksel/Mantıksal Öğrenme Yöntemi

Bilgisayar kullanmak sana çok kolay geliyor, kimyada ve problem çözmede de iyisin. Hatta satrançta ve diğer matematik oyunlarında da seninle baş edilmiyor. İşte seçebileceğin meslekler: Muhasebeci, bankacı, biyolog, mali müşavir, kimyager, şehir planlamacı, mühendis, eczacı, doktor ya da teknoloji uzmanı.

Görsel/Mekansal Öğrenme Yöntemi

Yönünü bulmak için haritalara bakmak zorunda değilsin. Simetriyi, bulmacaları, resim yaptıran oyunları seviyor, legolarla harikalar yaratıyorsun. İşte en iyi olabileceğin meslekler: Reklamcı, mimar, moda tasarımcısı, mucit, denizci, terzi, cerrah ve şehir plancılığı…

Bedensel Öğrenme Yöntemi

İç güdülerine güveniyor, yaparak öğreniyorsun. Spor dalları, oyunlar, el işleri ve inşaat senin işin. Her türlü takım oyununda aranan kişisin. Aktör, mimar, koreograf, zanaatkar, akrobat, mucit, masaj terapisti, fizyoterapist, piyanist, heykeltıraş, cerrah ve antrenör olabilirsin.

Müzikal/Ritmik Öğrenme Yöntemi

Seslere karşı duyarlısın ve hep en doğru tepkiyi veriyorsun. Zamanlaman mükemmel, bu yüzden gayet iyi enstrüman çalıyorsun. Sesleri, şarkıları, ses örüntülerini ve ritimlerini kolayca hatırlıyorsun. Kendi müzik grubunu kurabilir, DJ, müzisyen, şarkı yazarı, öğretmen ya da kemancı olabilirsin.

Kişiler Arası Öğrenme Yöntemi

Başka insanların duygularını, düşüncelerini, motivasyonlarını kolayca anlıyorsun. Birçok arkadaşın var, sokakta kendinizi evinizde hissediyor, anlaşmazlıkları kolayca çözüyorsun. İyi bir dinleyicisin ve takım halinde yapılan işlerden hoşlanıyorsun. Organizatör, müşteri ilişkileri uzmanı, terapist, hemşire, politikacı, dini lider, sosyal hizmetli ya da seyahat danışmanı olabilirsin.

Kişisel Öğrenme Yöntemi

Bağımsız bir kişiliğin var, kendine dönük bir insansın. Yalnız başınıza daha kolay hallediyorsun işleri, her konuda güçlü düşüncelerin var, ortak yapılan işlerden hoşlanmıyorsun. Destek olmaksızın yaptığın şeyleri daha kolay öğreniyorsun, kelimelerle değil tecrübeyle ilerliyorsun. Yaratıcı yazar, işletmeci, filozof, psikolog, araştırmacı ya da yaşam koçu olabilirsin.

Doğal Öğrenme Yöntemi

Dünyaya, doğaya ve yaşayan şeylere karşı duyarlısın. Anlamlar arasındaki nüansları görebiliyor, doğadaki varlıkları kolayca kategorilere ayırabiliyorsun. Hayvan bakıcısı, antropolog, astronom, biyolog, şef, veteriner, iklim uzmanı ya da denizci olabilirsin.


Senin öğrenme tarzın hangisi? Yukarıdakilerden hangisi sana uyuyor ve seçmek istediğin meslekle uyum gösteriyor?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları
  • Yorumları göster

benim öğrenme şeklim

andy_b 16.11.2016

Kişisel öğrenme yöntemi :)

dikkat eksikliği

minikbirkız 22.10.2016

benim dikkat dağınıklığı var bir türlü derslere adapte olamıyorum neler yapabilirim

İlk iş görüşmene hazırlan

İlk iş görüşmene hazırlanırken neler yapmalısın? Unutma bu görüşme senin için büyük bir tecrübe olacak. Daha fazla bilgi ve öneri için web sitemizi incelemeye devam et!

Devamını oku

Güvenli sürüş ipuçları

Araba kullanmak özgürlük ve arkadaşlarına şoförlük yapmak demektir. Güvenle araba kullanmak için bu beş bilgiyi aklında tut.

Devamını oku

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Doğal Ferahlık

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Doğal Ferahlık

Sıcağı yen! Yazın hayatta kalma rehberi

Plajda ve evin arka bahçesinde, kendini sıcaktan, güneşten, sivrisineklerden ve yazın zorlu koşullarından korumayı öğren.

Devamını oku

Ergenlikten korkma

Ergenlik döneminde vücudun değişirken sakin kalmakla ilgili sırlarımız.

Devamını oku

Ailenle konuşmak için yardımcı olacak 8 ipucu

Annen ve babanla zor (ya da gerçekten çok çok kişisel) bir konuşmayı nasıl yaparsın? İşte sana müthiş ipuçları.

Devamını oku