Öğrenme tarzını keşfet

Öğrenme tarzını keşfet

Öğrenme yöntemleri nelerdir? Öğrenme tarzını keşfetmek kariyer hedeflerine ulaşmada sana büyük bir avantaj sağlar. Şimdi kendi öğrenme tarzını keşfet!

 

Arkadaşlarınla birlikte ne zaman ders çalışsan, kendi çalışma yönteminin tamamen farklı olduğunu mu görüyorsun? İşte sana Harvard profesörü Howard Gardner tarafından geliştirilen sekiz öğrenme yöntemi. Hangisinin sana uyduğunu bul ve böylece öğrenme tarzınızın farkına var, sonra da hangi konuda kariyer yapmak istediğine karar ver.

Sözel Öğrenme Yöntemi

Kelimelerle oynamaktan hep büyük bir zevk alıyorsun, yeni diller öğrenmek, hikayeler anlatmak hoşuna gidiyor. İyi bir hafızan var ve kelime oyunlarında kazanan hep sen oluyorsun. Avukat, komedyen, editör, yazar, politikacı, psikolog, kütüphaneci, halkla ilişkiler uzmanı, öğretmen ya da çevirmen olabilirsin.

Matematiksel/Mantıksal Öğrenme Yöntemi

Bilgisayar kullanmak sana çok kolay geliyor, kimyada ve problem çözmede de iyisin. Hatta satrançta ve diğer matematik oyunlarında da seninle baş edilmiyor. İşte seçebileceğin meslekler: Muhasebeci, bankacı, biyolog, mali müşavir, kimyager, şehir planlamacı, mühendis, eczacı, doktor ya da teknoloji uzmanı.

Görsel/Mekansal Öğrenme Yöntemi

Yönünü bulmak için haritalara bakmak zorunda değilsin. Simetriyi, bulmacaları, resim yaptıran oyunları seviyor, legolarla harikalar yaratıyorsun. İşte en iyi olabileceğin meslekler: Reklamcı, mimar, moda tasarımcısı, mucit, denizci, terzi, cerrah ve şehir plancılığı…

Bedensel Öğrenme Yöntemi

İç güdülerine güveniyor, yaparak öğreniyorsun. Spor dalları, oyunlar, el işleri ve inşaat senin işin. Her türlü takım oyununda aranan kişisin. Aktör, mimar, koreograf, zanaatkar, akrobat, mucit, masaj terapisti, fizyoterapist, piyanist, heykeltıraş, cerrah ve antrenör olabilirsin.

Müzikal/Ritmik Öğrenme Yöntemi

Seslere karşı duyarlısın ve hep en doğru tepkiyi veriyorsun. Zamanlaman mükemmel, bu yüzden gayet iyi enstrüman çalıyorsun. Sesleri, şarkıları, ses örüntülerini ve ritimlerini kolayca hatırlıyorsun. Kendi müzik grubunu kurabilir, DJ, müzisyen, şarkı yazarı, öğretmen ya da kemancı olabilirsin.

Kişiler Arası Öğrenme Yöntemi

Başka insanların duygularını, düşüncelerini, motivasyonlarını kolayca anlıyorsun. Birçok arkadaşın var, sokakta kendinizi evinizde hissediyor, anlaşmazlıkları kolayca çözüyorsun. İyi bir dinleyicisin ve takım halinde yapılan işlerden hoşlanıyorsun. Organizatör, müşteri ilişkileri uzmanı, terapist, hemşire, politikacı, dini lider, sosyal hizmetli ya da seyahat danışmanı olabilirsin.

Kişisel Öğrenme Yöntemi

Bağımsız bir kişiliğin var, kendine dönük bir insansın. Yalnız başınıza daha kolay hallediyorsun işleri, her konuda güçlü düşüncelerin var, ortak yapılan işlerden hoşlanmıyorsun. Destek olmaksızın yaptığın şeyleri daha kolay öğreniyorsun, kelimelerle değil tecrübeyle ilerliyorsun. Yaratıcı yazar, işletmeci, filozof, psikolog, araştırmacı ya da yaşam koçu olabilirsin.

Öğrenme yöntemleri nelerdir artık biliyorsun! Senin öğrenme tarzın hangisi? Yukarıdakilerden hangisi sana uyuyor ve seçmek istediğin meslekle uyum gösteriyor?

Doğal Öğrenme Yöntemi

Dünyaya, doğaya ve yaşayan şeylere karşı duyarlısın. Anlamlar arasındaki nüansları görebiliyor, doğadaki varlıkları kolayca kategorilere ayırabiliyorsun. Hayvan bakıcısı, antropolog, astronom, biyolog, şef, veteriner, iklim uzmanı ya da denizci olabilirsin.

 

Okulda başına gelebilecek ani bir regl dönemi! Peki bu tür durumlar sadece senin başına mı geliyor? Tabii ki hayır. Okuldaki en kötü regl hikayelerini keşfet!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

benim öğrenme şeklim

andy_b 16.11.2016

Kişisel öğrenme yöntemi :)

dikkat eksikliği

minikbirkız 22.10.2016

benim dikkat dağınıklığı var bir türlü derslere adapte olamıyorum neler yapabilirim

İyi Bir Çocuk Bakıcısı Olmak

Çocuk bakıcılığı yapmak ergenlik çağındakiler için en güzel işlerden biridir. İşte çocuk müşterileri mutlu etmenin yolları!

Devamını oku

Sıcağı yen! Yaz tatilinde hayatta kalma rehberi

Plajda ve evin arka bahçesinde, kendini sıcaktan, güneşten, sivrisineklerden ve yaz tatilinde sıcağın zorlu koşullarından korumayı öğren.

Devamını oku

Ipana 3 Boyutlu Beyazlık Luxe Parlatıcı Etkili

Ipana 3 Boyutlu Beyazlık Luxe Parlatıcı Etkili

“Zorbalık burada biter”

Bulunduğun her yeri zorbalıktan arındırmak ister misin? Bu posteri bas, çoğalt ve yapıştır. Daha fazla bilgi için bu siteyi dolaşmaya devam et.

Devamını oku

Tam bir sır küpü ol

Sır nedir? Başkasına söylenmemek üzere sadece seninle paylaşılmış bir şey. Sen de çok ilginç şeyler biliyorsun. İşte burada bu sırrı kendine nasıl saklayacağını ve içten içe birine anlatma arzusuyla

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!