Okul öncesi dağınıklıktan kurtul

Okul öncesi dağınıklıktan kurtul

Odanı yeni okul dönemine hazırlamanın vakti geldi. Şu birkaç öneriyi hayata geçirerek odandaki dağınıklıktan hemen kurtulabilirsin. Bu konuda daha fazla ipucu için web sitemizi okumaya devam et.


Dağınık oda, dağınık zihin demektir. Bir öğleden sonra odanı yeniden düzenleyerek kendini okula rahatça hazırlayabilirsin. Okul gereçlerini yeniden ortaya çıkartırken bu kaosun sana engel olmasını istemezsin. İşte başlangıç için birkaç öneri…

Neleri tutmam gerektiğine nasıl karar vereceğim?

Zihninde bir karşılığı olsa bile yerini bulmayan her eşya dağınıklığa neden olur. Bu yüzden etrafında neleri isteyip neleri istemediğini iyi düşünmen gerekir. Bazı şeylerden ayrılmak zordur. Onların bizim için ne kadar değerli olduğunu, satın alırken ödediğimiz parayı ve onlarla ilgili anılarımızı düşünürüz hep. Bir gün onu attığımıza pişman olacağımızı, çünkü tekrar ihtiyaç duyacağımızı hissederiz. Karar veremediğinde şu yönteme başvurabilirsin: Odandaki eşyaları üç kategoriye ayır: Tut, belki, at… En önce en kolayı yap. Büyük bir çöp poşeti al ve at kategorisine koyduğun her şeyi at. Çöp poşetini götürüp bir hayır kurumuna bağışlayabilirsen eğer kullanılabilir şeyler varsa içinde. Belki kategorisindeki eşyaları bir çantaya koy ve bir köşede 1-2 ay beklet. Eğer çantanın ağzını bu sürede hiç açmadıysan, götürüp hepsini at ya da ver.

İstediğim şeyleri nereye yerleştireceğim?

Yine kategoriler oluştur. Benzer şeyleri bir araya koy. Kotlarını ve diğer pantolonları as, takılarını renklerine göre gruplandır ve daha küçük şeyler için plastik kutular kullan. İçindeki sesin sana, “Burada bir boşluk var. Bu da şimdilik burada dursun” demesine izin verme. Ufak tefek şeyleri bu şekilde gruplamak odanı düzenlemeni kolaylaştırır ve işleri hızlandırır. Atılması gerekenleri bir an önce atmak en iyi çözümdür.

Nereden başlamalı?

Her seferinde küçük bir bölgeyi ele al, önce gardırop, sonra masa, sonra… Oda düzenleme işini küçük, kolayca baş edilebilir parçalara ayırmak işleri hızlandırır. Kendine yalnızca bir saat çalışacağına dair söz ver. Bu tür mantıklı zaman sınırları motivasyonunu korumanı sağlar. Her seferinde bir işe yoğunlaş. Telefonunu ve odanın kapısını kapat. Kendine iş bittiğinde almak üzere bir ödül koy. “Mesela bu iş bitmeden Facebook’a girmeyeceğim”, gibi yarı ödül yarı sınır hedefler belirle. İşin bittiğinde hak ettiğin ödülü al!

Nasıl düzgün tutacağım?

Kimi zaman odayı düzgün tutmak imkansız gibidir. Ama eğer iyi organize edilmiş bir oda yaratabildiysen işler kolaylaşır. Odaya girer girmez ceketini as. Takılarını, onlarla işin bittikten sonra yerlerine yerleştir. Kirli çorapları doğruca kirli sepetine at. Bunlar seni asla yormayacak küçük hareketler.


Seni odanı düzenleme sırrın ne?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum ve Hüküm ve Koşulları

İyi bir sömestr başlangıcı için 3 öneri

Okula dönüş her zaman eski alışkanlıklara dönüş anlamına gelmeyebilir. Yeni alışkanlıklar başarı getirebilir. Bu konuda daha fazla bilgi için yazılarımızı okumaya devam et!

Devamını oku

İyi yolculuklar: Yurt dışında eğitim almak için 5 sebep

Önümüzdeki sömestri yurt dışında geçirmek istemez misin? Bunu istemek için çok haklı sebeplerin var.

Devamını oku

Okula dönüş için 9 parlak fikir

Okula dönmeden önce zekice birkaç hareket yapman gerekecek. İşte sana bu konuda yol gösterecek 9 parlak fikir. Daha fazla bilgi ve fikir için sitemizi incelemeye devam et!

Devamını oku

Sağlıklı olmak için 5 akıllıca öneri

Bu beş adım, ömür boyu sağlıklı bir şekilde yaşamak için seni uygun yola sokacaktır.

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!