Ortaokulda hayatta kalma rehberi

Ortaokulda hayatta kalma rehberi

Ortaokula gitme fikri seni ürkütüyor mu? Peki, ortaokulda karşına çıkabilecek sorunlarla nasıl başa çıkabileceğini bilmek ister misin? Bu yazıyı oku. Daha fazlası için web sitemizi incelemeye devam et!

 

Ortaokul stresli bir aşamadır, ta ki sen yeni arkadaşlar edinene ve korktuğun sorunların o kadar da büyük olmadığını görene kadar. Bu konuda daha fazla bilgiye sahip olmak ister misin? Akran zorbalığı nasıl önlenir keşfet. 

İyi arkadaşlar edin

İyi bir arkadaş, hayatını çok kolaylaştırır. Kendin ol, arkadaşlarının sana yardım etmesine ve seni önemsemesine izin ver. Eğer arkadaşlıktan beklentin öğle yemeğine eşlik edecek birini bulmaksa, her seferinde masada yalnız kalan sen olursun. Arkadaş edinmenin en kolay yolu, masanın başında zaten yalnız başına oturan birinin yanına gidip en kolay yerinden sohbete girişmektir.

 

Arkadaş baskısı ve zorbalıkla mı karşı karşıyasın? Her okulda uzak durman gereken bazı gruplar vardır? Onların yaptıkları kötü hareketlerden öğretmenini haberdar ederken muhbirlik yaptığını düşünme. Güvende olmak, üzgün olmaktan iyidir.

 

Seni neler bekliyor?

Seni neler beklediği konusuna fazlaca takılmak işini zorlaştırır. Bu geleceği öngörmeye benzemez. Elbette yıl içinde zor sınavlar seni bekliyor olacak. Bu yüzden en iyisi tecrübeli birinden biraz bilgi almaktır. Birini bulup ortaokul konusunda önerileri alabilirsin. Bu kişi senden bir ya da iki sınıf üstte bir öğrenci de olabilir, öğretmen de. Okuldaki sınavlar, yemekler, sınıf etkinlikleri ve diğer meseleleri ayrıntılı olarak sor. Bilmek seni takıntılı olmaktan ve büyük kötü sürprizlerden korur.

 

Okula alışmak da zaman alacaktır, bazı şeyler için vakte ihtiyacın olur. Mesela sınıfının yerini unutabilirsin, bir türlü otobüse vaktinde yetişemezsin. Tek yapman gereken etrafına dikkatle bakmak ve programını iyi yapmak. Her şeyi sakince hatırlamaya çalışmak en iyisi. Birkaç gün içinde okuldaki her köşeyi öğrenmiş ve elinle koymuş gibi bulur hale gelmiş olacaksın.

Beladan uzak durmak

Nereden başlamalı? Sınıfta, yemekhanede ve geriye kalan her yerde beladan uzak durmak kolay değil. Kendine bir söz ver. Ortaokulda sana en çok lazım olan şey sağduyu. Düşün ki, kafeteryada çalışanlar bile müdürle iletişim içindeler. Yani aslında her şey kontrol altında.

 

Ortaokuldaki ilk günlerini hatırlıyor musun? İşini kolaylaştıran sırlarını paylaşmak ister misin?

Ergenlikte ruh hali değişimleriyle nasıl başa çıkacağını bu yazıda oku!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

ne yapsın bu kız

Özge_34 16.01.2017

safasdfssafd

sonrada

Özge_34 16.01.2017

hoca 50 vercem dedi bu da ağlıyor falan ama haketti yalan yok. neyse teneffüste yanına gittim oda başka bir kızla lavaboya gidiyordu elini tuttum elini çekti valla bende eşşek değilim sinirliyken kimseye yaklaşmam neyse ben de diğer ders arkadaşımı yazan kızın yakın arkadaşı iremle otu

tanıdığın bana attığı mesaj

Özge_34 16.01.2017

edebiyat hocamız defteri imzalarken bi kıza konuşanları yaz dedi. o arada benim en yakın arkadaşım çok konuşuyordu ve bu arada farklı sıralrada oturuyorduk. neyse bu benim arkadaşım konuşanlar listesine yazılmış

çok bunaltıcı hocalar

9.08.2016

bi tane matematik hocam her ders bana soru sorardı hep bana derslerim çok da kötü diğildi ama hocanın garizi olunca öyle oluyodu

Bir partide nasıl davranılır?

İster doğum günü partisi olsun, ister mezuniyet balosu… Davranışlarınla herkesi nasıl büyüleyebileceğini biliyor musun?

Devamını oku

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Ekstra Ferahlık

Ipana Pro-Expert Diş Macunu Ekstra Ferahlık

Zorbalık nedir?

Zorbalığın en önemli belirtilerini öğren, böylece etrafında gördüğünde arkadaşlarınla dayanışmaya giderek zorbaları durdurabilirsin. “Zorbalık nedir?” sorusuna yanıt arıyorsan ve daha fazla bilgiye ihtiyaç

Devamını oku

Ergenlikte egzersiz programına bağlı kalmanın yolları

Ergenlikte beden sağlığın için yaptığın egzersizleri, uyabileceğin bir egzersiz programına bağlamanın yollarını bilmek ister misin?

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!