Üniversiteye Gidebilir Miyim?

Üniversiteye Gidebilir Miyim?

Üniversiteye gitmeni zorlaştıracak pek çok engel olabilir. Bu engellerin seni durdurmasına izin verme!

 

Belki lisede çok yüksek notlar alamadığın için “Üniversiteye gidebilecek miyim?” diye endişe ediyorsundur. Ya da üniversite sınavından aldığın puan düşüktür. Belki de ilk tercihin olan okula kabul edilmemişsindir. Sebep ne olursa olsun, üniversiteyi ulaşılamayacak bir hayal olarak görmek doğru değildir.

Diyelim Çok Parlak Notlar Almadın

Lisede çok başarılı bir öğrenci olmaman, asla üniversiteye gidemeyeceğin anlamına gelmez. Okuldaki geçmiş başarıların ne olursa olsun, her zaman bir devlet üniversitesine veya iki senelik bir üniversiteye girerek yeni bir başlangıç yapabilirsin. Hatta akşam okuluna gidebilir ya da yarı zamanlı bir öğrenci olabilirsin. Orada başarılı olduktan ve birkaç dersten iyi not aldıktan sonra kendine bir daha “Üniversiteye gidebilir miyim?” diye sorarsın. İstersen üniversiteye yeniden başvurursun ya da ilgini çeken başka bir okula geçiş yapabilirsin.

Paranın Engel Olmasına İzin Verme

Para konusunda endişelerin varsa, öğrenci kredisine başvurmayı düşünebilirsin. Evet, aldığın krediyi okuldan mezun olup bir iş bulduktan sonra geri ödemen gerekir. Hatta belki geri ödemen gerekmeyen bazı finansal destekler bile alabilirsin. Mesela bağışlara ya da burslara başvurabilirsin. Paranın seni engellemesine izin verme. Eğitim parasını ödemenin pek çok yolu vardır. Danışman öğretmenlerinle görüşerek yaşadığın bölgede eğitim bursu veren herhangi bir vakıf olup olmadığını öğrenebilirsin. Gitmek istediğin üniversitelerin finansal yardım bölümlerine başvurarak verdikleri burslar hakkında bilgi alabilirsin.

Mecburen, Mecburiyetten

Belki üniversiteye gidememe sebebin ailevi sorumluluk veya görevlerdir. İş bulup ailene destek olmak durumunda ya da küçük kardeşlerine bakmak zorunda olabilirsin. Böyle bir durumdaysan endişelenme. Okula gitmek için önünde yeterince zaman var. Aile hayatımızda öncelik taşır. Ayrıca kariyerine başlamak için bol bol vaktin olacaktır. Pek çok üniversite öğrencisi 20’li, 30’lu, hatta 40’lı yaşlardadır. Bu arada, bir yandan evdeki kardeşlerinin geçimini sağlarken bir yandan da yarı zamanlı bir öğrenci olarak üniversiteye gidebilir veya akşam derslerine katılabilirsin.

 

Eğer gerçekten istediğin buysa üniversiteye gitme fikrinden asla vazgeçme!

 

Üniversiteye gidemeyeceksin diye korkmana sebep olan şey nedir?

 

Ailenle üniversite pazarlığı yapmaya hazır mısın? Değilsen bu yazıyı oku.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Online Dramadan Uzak Durmanın 5 Yolu

İnternette kırıcı sohbetlere girme - özellikle de konu seni de kapsıyorsa. İşte online sorunlardan uzak durmanın yolları.

Devamını oku

Evde Banyo Bombası Yapma Rehberi

Küvet sefasına hepimiz bayılırız, değil mi? Vereceğimiz banyo bombası tarifiyle haftalarca mis gibi kokacaksın.

Devamını oku

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

Orkid Yaprak Pamuksu Günlük Ped

En Havalı Pijama Partisi Nasıl Düzenlenir

Evde muhteşem bir kızlar gecesi düzenleyerek yakın arkadaşlarından tam not al.

Devamını oku

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku

Güzellikle İlgili Aksiliklerle Başa Çıkmanın Yolları

Eyvah! Sivilcelerden, söz dinlemeyen saçlara kadar aksiliklerle başa çıkma yolları.

Devamını oku