İyi yolculuklar: Yurt dışında eğitim almak için 5 sebep

İyi yolculuklar: Yurt dışında eğitim almak için 5 sebep

Önümüzdeki sömestri yurt dışında geçirmek istemez misin? Bunu istemek için çok haklı sebeplerin var.


Bir ya da birkaç sömestri yurt dışında değişim öğrencisi olarak geçiren tanıdıklarına tecrübelerini sor. Muhtemelen konuşmaya şöyle başlayacaklar: “Hayatımı değiştirdi!” Ve hayır, abartmıyorlar. Eğitim hayatının bir bölümünde bu tecrübeyi yaşayanlar, hayatları boyunca bundan ne kadar yararlandıklarını anlatırlar hep. Biz de sana beş haklı sebep sayacağız şimdi. Bu haklı sebepler yurt dışında eğitim alma isteğini ailene anlatırken sana yardımcı olacaklar.

1. Sana sahip olduğunu hiç bilmediğin bir özgüven sağlar

Ailenden ve arkadaşlarından bu kadar uzakta kalmak ilk bakışta korkutucu gelebilir. Ama aynı zamanda rahat yaşam alanından biraz çıkıp bağımsızlık kazanman için de büyük bir şanstır. Kendi çamaşırlarını kendin yıkamak, alışverişini kendin yapmak, gün içinde üstesinden geldiğin küçük sorunlar için büyük sevinçler yaşamak demektir çünkü.

2. Yeni bir dil öğrenirsin

Her dil uzmanı, bir dili öğrenmenin en iyi yolunun o dilin konuşulduğu bir yerde zaman geçirmek olduğunu söyler. Yurt dışında eğitim görmek, öğrenmek istediğin dili dinlemek ve konuşmak için çok iyi fırsattır. Bu arada sık sık kendi diline sığınamayacağın için o yabancı dili öğrenmek durumunda kalırsın. Bu dilde yeterince iyi olmadığını düşünsen bile, konuşulduğu ülkede olmak kelimeleri ve cümle kalıplarını kavramana çok destek olur. Ayrıca aksanın da düzelir.

3. Bir kültürü yakından tanırsın

Başlangıçta iletişim kurmak zor olacaktır ama zamanla birbirinizin kültürel dilini de öğrenmeye başlayacaksınız. Gittiğin yerde gelenek ve görenekleri de kavrayacaksın ki bu her şeyden önemli. Bazen bu gelenek ve görenekleri kendi yaşadığın ülkeye uyarlamak, bazen kendi alışkanlıklarını bulunduğun yerde yaşamak isteyeceksin.

4. Özgeçmişine büyük katkı

İlerde üniversiteye ya da bir işe başvururken özgeçmişinde uluslararası deneyimin olması sana büyük bir avantaj sağlayacak. Bu deneyimden yoksun özgeçmişlere bazen ikinci bir kez bakılmadığını bile düşünürsen bunun ne kadar önemli olduğunu anlarsın. Neden mi? Çünkü artık küresel bir dünyada yaşıyoruz ve insanlar kendi ülkelerine bağımlı olarak yaşamıyorlar. Özellikle uluslararası ilişkiler, diplomasi ve devlet görevliliği gibi alanlarda çalışmak istiyorsan erkenden uluslararası tecrübe edinmende fayda var.

5. Hayat boyu süren arkadaşlıklar

Bu yolculukta en yakın arkadaşın yanında olmayacak ve sen de onu çok özleyeceksin. Ama bu ayrılık sana yeni arkadaşlar edinme şansı tanıyacak. İster bir ailenin yanında kal, istersen bir yurtta, etrafındaki insanlarla bol bol sohbet et. Yeni arkadaşlarını kendi şehrine ve ülkene davet et, onları arkadaşlarınla ve ailenle tanıştır. Böylece hayat boyu sürecek yeni arkadaşlıklar edin.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

Denemeye değer açık hava sporları

Kayalara tırman, kürek çek, içindeki yürüme şampiyonunu uyandır. İşte sana açık havada gerçekleştirebileceğin fantastik sporlar…

Devamını oku

Hayal ettiğin işi nasıl bulabilirsin?

Tatilde biraz çalışmak ve okul öncesi para biriktirmek istiyorsun. Ama önce bir iş bulman lazım. İşte sana bu konuda birkaç öneri. Daha fazlası için web sitemizi okumaya devam et!

Devamını oku

Göğüslerim diğer kızlarınkine göre nasıl görünüyor?

Göğüslerinin boyu ve şekli diğer kızlarınkine göre nasıl görünüyor, keşfet!

Devamını oku

İlk randevun muhteşem geçsin

İlk randevuda ne yapmalı ve ne yapmamalı?

Devamını oku