Zaman yönetimi için gerekli 4 bilgi

Zaman yönetimi için gerekli 4 bilgi

Kendini sürekli telaşlı bir halde mi buluyorsun? Belki de önceliklerini ve zamanını idare etmeyi bilmiyorsundur. Zaman yönetimi hakkında bilgi edinmek için bu yazıyı oku ve web sitemizi incelemeye devam et!

 

Önüne her gün bir dolu güzel fırsat çıkıyor. Heyecana kapılıp her birine hemen atılıyorsun. Ama bunlar birikip sırtında sorumluluğa dönüştüğünde işler pek de eğlenceli olmamaya başlıyor. Hem bu fırsatları değerlendirip hem eğlenmeye devam etmenin tek yolu zaman yönetimini öğrenmek.

1. Gerçekçi ol

Okul zaten sana yapman gereken bir sürü şey için fırsat sunuyor. Etkinlikler, spor, kulüpler… Bunların hepsine katılmak elbette imkansız. 

 

Aklında olsun: Spor etkinlikleri günde en fazla iki saatini alabilir. Okul kulüpleri haftada en az iki kez toplanır, bazen bu toplantılar hafta sonları yapılır ve bu yüzden aslında söz verirken iki kere düşünmek gerekir. Bir etkinliğe katılmaya karar verdiğinde, ne kadar zamana, enerjiye ve paraya gereksinim duyacağını iyice gözden geçir.

 

Programına bak: Sana gerçekten uyuyor mu? Ufak tefek ama çok zaman kaybettiren ayrıntıları düşün, mesela ev ödevlerini. Verdiğin tüm sözleri, üzerine aldığın sorumlulukları bir arada tart. Böylece telaş etmene gerek kalmaz. Bütün bu etkinliklerin sana hem ders çalışmaya, hem eğlenmeye ayıracak vakit bıraktığından emin ol.

2. Takvim tut

Ev ödevlerini, sınavlarını, okul etkinliklerini bir takvimde görünür hale getirmek, zaman planlamasını öğrenmenin ilk adımı. Takviminde şu bilgiler mutlaka olmalı:

     

  • Günlük etkinlikler
  •  

  • Sınav ve projeler için hatırlatıcılar
  •  

  • Önemli olaylar, mesela aile buluşmaları
  •  

3. Sorumluluklarına öncelik sıralaması yap

Aynı anda beş şeyi birden yapamazsın. Peki o zaman ne yapmalısın? Önemli olanı ilk sıraya al, kalanları da önem sırasına göre listele ve ne zaman bir işi bitirsen liste üzerinde işaretle.

 

Uyuman da lazım değil mi? En öncelikli meselelerden biri bu. Çünkü uyumak bedeninin düzgün çalışmasını, öğrenme ve konsantrasyon yetilerinin gelişmesini sağlar.

 

Bu demek oluyor ki telefon ya da bilgisayar başında, hatta arkadaşlarınla geçirdiğin zamanı uykundan çalamazsın. Arkadaşların senin için gerçekten çok önemli ve sen de onlar için önemlisin. Kimi geceler sinema izleme partileri yaparak açığı kapatabilirsiniz.

4. Dinlenmeye zaman ayır

Her şeyin içinde olmak iyi bir şey tabii, ama arada bir dinlenmen, kitap okuman, öylesine bir film izlemen de lazım. Gevşemek ve dinlenmek bedeninin ve zihninin en temel ihtiyaçları.

 

Aşırı yoğun programın yüzünden stres yaşamaya başladığında ne yaparsın?

 

İyi bir okula dönüş için ipuçlarımıza bu yazıda göz at!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

İyi yolculuklar: Yurt dışı eğitim için 5 sebep

Önümüzdeki sömestri yurt dışında geçirmek istemez misin? Bunu istemek için çok haklı sebeplerin var. Yurt dışı eğitim hakkında daha fazlasını öğren!

Devamını oku

Kendin yap projesi: Havalı resim albümü fikirleri

Okul zamanı boyunca yaşadığın en eğlenceli ve güzel anları hatırlamak için bir resim albümü ya da blog hazırlamak ister misin?

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!