Online Dramadan Uzak Durmanın 5 Yolu

Online Dramadan Uzak Durmanın 5 Yolu

İnternette kırıcı sohbetlere girme - özellikle de konu seni de kapsıyorsa. İşte online sorunlardan uzak durmanın yolları.

 

“Arkadaşlarını” Tanı Herhangi biri sana özel sayfanın ekran görüntüsünü alıp başkalarıyla paylaşabilir. Bu nedenle, sadece gerçek hayatta tanıdığın insanların sayfana erişmesine izin ver. Ayrıca, senin hakkında bir şeyler paylaşmalarına tolerans göstermeyeceğini arkadaşlarına açıkça belirt. Eğer sürekli seni uygunsuz fotoğraflarda ya da durum güncellemelerinde etiketliyorlarsa bundan rahatsız olduğunu söyle ve etiketi kaldır. Şikayetini görmezden gelirlerse basitçe arkadaşlıktan çıkar.

Pozitif Şeyler Paylaş. İnternette bir şeylerden şikâyet etme isteğine karşı koymak zor olabilir ama en küçük sızlanmalar bile, klavyede yazılıp bütün online çevrenle paylaşınca kat kat büyük görünebilir. Eğer herhangi bir şey yüzünden hayal kırıklığına uğradıysan ve bunu dile getirmek istiyorsan telefonu eline al ve arkadaşınla konuş. Böylece konu sadece ikinizin arasında kalır.

Sadece Gerçek Hayatta Dedikodu Yap. Hiçbir zaman dedikodu yapma demek gerçekçi olmaz. Ama aklından geçenleri asla bilgisayar ortamına aktarmama kuralına uyarsan, bugün ağzından çıkanlar yarın başına bela olmaz.

Sosyal Medyaya Ara Vermeyi Bil. Uyumadan önce telefonu eline alıp haber akışlarına göz atmak iyi bir fikir gibi görünse de tam da bu zamanlarda bir şeylere dikkatsizce yanıt verebilirsin. Akşamları sosyal medyadan uzak durmak ve hesaplarından çıkmak için belli bir saat belirle. Ertesi gün tekrar sosyal medya hesaplarına girdiğinde, yeterince dinlenmiş, uykunu almış olacaksın ve hem net bir şekilde düşünebilecek hem de net bir şekilde cevap verebileceksin.

Online Hesaplarından Çıkış Yap. Sonsuza kadar değil belki– mesela ailenle tatile çıktığında ya da sınavlara çalışırken veya birileriyle kötü bir online iletişim sonrasında, bilgisayardan bir hafta uzak durmak gerçek hayatla online hayat arasındaki dengeyi yeniden kurmanı sağlayabilir. Geri dönüp baktığında, dünyanın sona ermediğini, kaçırdığın tek şeyin birkaç komik video ve bir yığın selfie olduğunu göreceksin. Bu da online hayatını yeniden konumlandırmanı sağlayacak.

Photo Credit: Elisabeth Schmitt/Getty Images

 

Online saygınlığını arttırmanın yollarını bu yazıda keşfet!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Mükemmel bir parti nasıl hazırlanır?

Bir parti düzenle ve arkadaşlarını davet et. Konuklarını o kadar çok eğlendir ki, aylarca yalnızca senin partinden ve senden söz edilsin!

Devamını oku

“İyilik çetesi”

Bu posteri bas, çoğalt ve dünyaya zorbaların istedikleri gibi davranamayacakları mesajını ver. İyilik eden, iyilik bulur. Bu konuda daha fazla bilgi için web sitemizi incelemeye devam et.

Devamını oku

Zorbalık nedir?

Zorbalığın en önemli belirtilerini öğren, böylece etrafında gördüğünde arkadaşlarınla dayanışmaya giderek zorbaları durdurabilirsin. “Zorbalık nedir?” sorusuna yanıt arıyorsan ve daha fazla bilgiye ihtiyaç

Devamını oku

Güzellikle İlgili Aksiliklerle Başa Çıkmanın Yolları

Eyvah! Sivilcelerden, söz dinlemeyen saçlara kadar aksiliklerle başa çıkma yolları.

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!