Zorbalıkla karşı karşıya kalan birine nasıl yardım edilir?

Zorbalıkla karşı karşıya kalan birine nasıl yardım edilir?

Zorbalıkla karşı karşıya olan birini gördüğünde onun için bir şeyler yapmak istersin. Peki ne yapabilirsin? Daha fazla bilgi için web sitemizi incelemeye devam et!

 

Etrafında biri bir başkasına zorbalık ettiğinde elbette zorbalığa uğrayanın yanında olmak istersin. Ona yardım edebileceğin birkaç yöntemi akılda tutmak çok işe yarar. Bazen küçük bir adım, büyük ve olumlu bir sonucu beraberinde getirebilir. Zorbalığa karşı kayıtsız kalmak yerine harekete geçmelisin. İşte sana bir kızın bir başka kıza yaptığı zorbalık karşısında yapabileceklerinin bir listesi…

 

1. Zorbalığa uğrayan arkadaşınla doğrudan doğruya konuş. Ona içini rahatlatacak bir şeyler söyle. Mesela, “Hadi biraz uzaklaşalım.” Sonra iyi olup olmadığını, yardım isteyip istemediğini sor.

 

2. Zorbalığa uğrayan arkadaşının yanında kal. Başkaları uzaklaşsa bile sen ondan uzaklaşma.

 

3. Destek ol. Onun için üzgün olduğunu, zorbalık eden kişiyle aynı fikirde olmadığını söyle.

 

4. Diğer arkadaşlarına zorbalığa uğrayan arkadaşınızın yanında olmalarını söyle. Herkesi bu şekilde davranmaya teşvik ederek zorbalık yapan kişiyi pişman edebilirsiniz.

 

5. Zorbalığa tanıklık eden diğer arkadaşlarınla konuşurken isimlerini söyle ve doğruca gözlerine bak. Gülerek zorbayı cesaretlendirmemelerini; bu şekilde davranıyorlarsa oradan gitmelerini söyle.

 

6. Zorbalığa uğrayan arkadaşınla empati kur. Ona “Yerinde olsam ben de üzülür, öfkelenirdim”, “Olanlar için çok üzgünüm” gibi cümlelerle yaklaş.

 

7. Zorbalığa uğrayan arkadaşını bir yetişkinle konuşması için yüreklendir. Gerekirse onunla birlikte git.

 

8. Eğer zorbalık vakasına birebir tanık olmadıysan ama böyle bir şeyin olduğundan şüphe ediyorsan, her iki tarafla da açıkça konuş.

 

Zorbalığa uğrayan arkadaşının yanında olmak sana kendini nasıl hissettirdi? Başka kızların zorbalığa uğramaması için neler yapmalı?

 

Zorbalıkla karşı karşıya kalan sen misin? O halde bu yazımız senin için!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Okulda zorbalık ile karşı karşıya kaldığında ne yapmalısın?

Bir zorbaya nasıl karşı durulur? Okulda zorbalığa son vererek hem kendine hem de başkalarına yardım etmenin yollarını öğrenmek ister misin? Bu yazıyı okumaya devam et!

Devamını oku

“Sen kimsin?”

Kimse etrafında zorbaların olmasını istemez. Arkadaşlarımızla huzurlu günler geçirmeyi tercih ederiz. Bu posterle zorbalara ve okulda zorbalığa karşı tavrını gösterebilirsin. Bu konuda daha fazla bilgi için web

Devamını oku

“İyilik bulaşıcıdır”

Bu posterle etrafında iyilik meltemleri estirebilirsin. Çoğalt ve uygun gördüğün yerlere yapıştır. Zorbalığa karşı mücadele ederken iyiliği yaygınlaştırmak için neler yapabileceğini bu sitedeki yazıları

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Meme kontrolü nasıl yapılır: Aylık kontroller 101

Aylık kendi kendine meme muayenesi de dahil olmak üzere göğüslerine nasıl bakacağınla ilgili ipuçlarını burada bulabilirsin.

Devamını oku