Zorbalıkla karşı karşıya kalan birine nasıl yardım edilir?

Zorbalıkla karşı karşıya kalan birine nasıl yardım edilir?

Zorbalıkla karşı karşıya olan birini gördüğünde onun için bir şeyler yapmak istersin. Peki ne yapabilirsin? Daha fazla bilgi için web sitemizi incelemeye devam et!


Etrafında biri bir başkasına zorbalık ettiğinde elbette zorbalığa uğrayanın yanında olmak istersin. Ona yardım edebileceğin birkaç yöntemi akılda tutmak çok işe yarar. Bazen küçük bir adım, büyük ve olumlu bir sonucu beraberinde getirebilir. Zorbalığa karşı kayıtsız kalmak yerine harekete geçmelisin. İşte sana bir kızın bir başka kıza yaptığı zorbalık karşısında yapabileceklerinin bir listesi…


1. Zorbalığa uğrayan arkadaşınla doğrudan doğruya konuş. Ona içini rahatlatacak bir şeyler söyle. Mesela, “Hadi biraz uzaklaşalım.” Sonra iyi olup olmadığını, yardım isteyip istemediğini sor.


2. Zorbalığa uğrayan arkadaşının yanında kal. Başkaları uzaklaşsa bile sen ondan uzaklaşma.


3. Destek ol. Onun için üzgün olduğunu, zorbalık eden kişiyle aynı fikirde olmadığını söyle.


4. Diğer arkadaşlarına zorbalığa uğrayan arkadaşınızın yanında olmalarını söyle. Herkesi bu şekilde davranmaya teşvik ederek zorbalık yapan kişiyi pişman edebilirsiniz.


5. Zorbalığa tanıklık eden diğer arkadaşlarınla konuşurken isimlerini söyle ve doğruca gözlerine bak. Gülerek zorbayı cesaretlendirmemelerini; bu şekilde davranıyorlarsa oradan gitmelerini söyle.


6. Zorbalığa uğrayan arkadaşınla empati kur. Ona “Yerinde olsam ben de üzülür, öfkelenirdim”, “Olanlar için çok üzgünüm” gibi cümlelerle yaklaş.


7. Zorbalığa uğrayan arkadaşını bir yetişkinle konuşması için yüreklendir. Gerekirse onunla birlikte git.


8. Eğer zorbalık vakasına birebir tanık olmadıysan ama böyle bir şeyin olduğundan şüphe ediyorsan, her iki tarafla da açıkça konuş.


Zorbalığa uğrayan arkadaşının yanında olmak sana kendini nasıl hissettirdi? Başka kızların zorbalığa uğramaması için neler yapmalı?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

Zorbalık çemberi

Hangi davranışların zorbalık olduğunu ve bu davranışları sergileyenlere karşı neler yapabileceğini öğrenmek için bu videoyu seyret. Daha fazla bilgi için sayfalarımızı dolaşmaya devam et.

Devamını oku

“İyilik çetesi”

Bu posteri bas, çoğalt ve dünyaya zorbaların istedikleri gibi davranamayacakları mesajını ver. Bu konuda daha fazla bilgi için web sitemizi incelemeye devam et.

Devamını oku

Zorbalık nedir?

Zorbalığın en önemli belirtilerini öğren, böylece etrafında gördüğünde arkadaşlarınla dayanışmaya giderek zorbaları durdurabilirsin. Bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsan bu siteyi dolaşmaya devam et.

Devamını oku

Yazdan çıkmış cilt!

Kurutucu sıcaklar, tuzlu deniz, bronz bir ten derken cildini yıprattın da yıprattın! Bu yüzden de solgun, gergin ve kuru bir cilt ile karşı karşıyasın! Peki, durum daha da kötüye gitmeden bir an önce cildinin

Devamını oku

Yüzüne bak, onu tanı

Yeni tanıştığın o kızla iyi bir arkadaş olup olamayacağını hemen anlamaya ne dersin? Bu konuda yüzümüz, her şeyi ele veriyor . İşte, çok işine yarayacak birkaç ipucu.

Devamını oku