Zorbalık nedir?

Zorbalık nedir?

Zorbalığın en önemli belirtilerini öğren, böylece etrafında gördüğünde arkadaşlarınla dayanışmaya giderek zorbaları durdurabilirsin. Bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsan bu siteyi dolaşmaya devam et.


Kızların kızlara zorbalık etmeyeceğini kim söylemiş? Peki etrafındaki kızlardan birinin sana ya da arkadaşlarına zorbalık ettiğini nereden anlayabilirsin. İşte sana zorbalığı teşhis edip sonra da durdurmanı sağlayacak sekiz en önemli işaret…

1. Dışlama

Birini bile isteye arkadaş çevresinin dışarda bırakmak ya da istemediği bir şey yapması için zorlarken onu arkadaşlığı bitirmek ya da dışlamakla tehdit etmek.

2. Dedikodu ve söylenti

Birinin arkasından konuşarak ona zarar verebilecek bilgileri yaygınlaştırmak ve bu şekilde onun çevresiyle kurduğu ilişkileri yok etmek.

3. Sessiz zorbalık

Biriyle konuşmayı keserek “arkadaşlığımız bitebilir” ya da “sen konuşmaya değmezsin” sonucu çıkarmasına sebep olmak.

4. Beden dili

Göz devirmek, gürültü yapmak, kötü bakışlarla süzmek ve gözünü üzerine dikmek zorbalık işaretleridir.

5. Sözlü hakaret

Kimi zaman yaptığımız şakalar, dalga geçmeler, lakap takmalar, sürekli telefonla aramalar ve bütün bunların arkasından “ne o, şaka kaldıramıyor musun?” ya da “yalnızca dalga geçiyordum” diye geçiştirmeler aslında zorbalık alametleridir.

6. SMS

Zarar verici, hakaret edici SMS’ler ve sosyal medya gönderileri, sonuna gülücük smiley’leri serpiştirseniz bile zorbalık anlamına gelir.

7. Grup tehditleri

Zorbalar genellikle çete halinde dolaşırlar ve yalnız başına hareket eden insanlara saldırırlar. Ama bir zorba bazen tek başına da hareket edebilir.

8. Sonu gelmez zorbalık

Zorbalık yalnızca bir kez yaşanmaz. Bir zorba hareketlerini sürekli tekrar eder. Bir türlü son vermek bilmez.


Bu işaretleri bir zorbayı teşhis etmek için kullanabilirsin. Eğer aklında bir şüphe varsa, birinin biraz fazlaca şakacı mı yoksa gerçekten zorba mı olduğunu anlamaya çalışıyorsan bu işaretleri aklında tutarak davranışlarını gözden geçir. Eğer bir zorbanın seni ya da bir arkadaşını tehdit ettiğini düşünüyorsan ve bu tehdit bir türlü bitmek bilmiyorsa harekete geçmelisin.


Peki şimdi söyle bize hiç bir kızın zorbalığına maruz kaldın mı? Ne zaman? Nasıl başa çıktın?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

İçinde bir zorba mı yaşıyor?

Zorbalığa dur de ve iyiler çetesine katıl. Zorbalıkla mücadele etmenin yollarını öğrenmek istiyorsan bu siteyi incelemeye devam et!

Devamını oku

“Sen kimsin?”

Kimse etrafında zorbaların olmasını istemez. Arkadaşlarımızla huzurlu günler geçirmeyi tercih ederiz. Bu posterle zorbalara ve zorbalığa karşı tavrını gösterebilirsin. Bu konuda daha fazla bilgi için web

Devamını oku

“İyilik bulaşıcıdır”

Bu posterle etrafında iyilik meltemleri estirebilirsin. Çoğalt ve uygun gördüğün yerlere yapıştır. Zorbalığa karşı mücadele ederken iyiliği yaygınlaştırmak için neler yapabileceğini bu sitedeki yazıları

Devamını oku

Tüylerden Kurtulmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar – Bölüm 2

Gillette Venus tıraşla ilgili merak ettiklerini açıklıyor. Venus ile acısız ve zahmetsiz pürüzsüzlük mümkün!

Devamını oku

Yazdan çıkmış cilt!

Kurutucu sıcaklar, tuzlu deniz, bronz bir ten derken cildini yıprattın da yıprattın! Bu yüzden de solgun, gergin ve kuru bir cilt ile karşı karşıyasın! Peki, durum daha da kötüye gitmeden bir an önce cildinin

Devamını oku