Diş teli tedavisi hakkında bilmen gerekenler!

Diş teli tedavisi hakkında bilmen gerekenler!

Diş doktorun sana diş teli kullanman lazım dedi ve sen kulaklarına inanamıyorsun. Ne olacak şimdi? Diş teli hakkında bilmen gerekenler işte burada…

 

Diş doktorun sana diş teli tedavisine ihtiyacın olduğunu söyledi. Biz de bu durumla ilgili bilmen ve anlaman gerekenlere ilişkin bir rehber hazırladık. Arada bir ağzının içinde bir ekşilik hissedeceksin. Bazı yiyeceklerden uzak durman gerekecek. Ama güven bize, güzel, düzgün ve sağlıklı dişler için hepsine değer.

Diş teli tipleri

Ne tür bir diş teli kullanırsan kullan amaç aynı, dişlerin üzerine bir miktar baskı uygulayarak olması gerektiği gibi büyümelerini ve düzgün bir şekil almalarını sağlamak. Başlıca üç çeşit diş teli var:

  • Plaklar

Plak şeklindeki diş tellerinin çoğu ya diş renginde plastikten ya da paslanmaz çelikten yapılır. Plaklar dişlerinin ön yüzeyine tutturulur ve bir kabloyla her bir plağın birbirine bağlanması sağlanır. Ortodontistin doğru miktarda basıncı ayarlayarak dişlerinin düzgün büyümesini sağlar.

  • Dilsel plaklar

 

Bu plaklar dişlerinin arkasına, dilinin hemen altına, yani diş çevresinin iç tarafına yerleştirilir. Görünmez oldukları için daha kolay kullanacağını zannedebilirsin. Ama ne yazık ki bu tür plakları temiz tutmak diğerlerinden zordur.

  • Geleneksel teller

 

Bu tip teller metal bir şeritten oluşur ve dişlerinin etrafını sarmalayarak düzenli büyümelerini sağlarlar. Ancak artık çok az kullanılıyorlar.

Diş sağlığı

Dişlerini ne kadar temiz tutarsan, diş telin de o kadar temiz olur ve görüntü itibariyle seni rahatsız etmez. Diş teli tedavisinde bile dişlerini fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısın, hem de her gün. İyi bir ağız bakımı, günde iki kez fırçalamak ve akşam yatmadan önce diş ipi kullanmakla mümkün. Böylece hem dişlerin hem de diş telin sağlıklı ve güzel görünür. Diş temizliği rutinini kolaylaştırmak için diş ipi ya da ortodontik temizleme ipi kullanmalısın. Böylece diş tellerinin altında kalan bölgeleri de rahatlıkla temizleyebilirsin. Ayrıca interdental adı verilen temizleyicilerden de kullanabilirsin. Bu temizlik aracı dişlerinin üzerindeki tüm kıvrımları temizlemeni sağlar; fakat yine de bu konuyu diş doktorunla konuşmanda fayda var.

 

Diş doktorun sana diş teli kullanman gerektiğini söylediğinde ne hissettin?

 

Diş tellerinden nasıl daha çabuk kurtulursun? Yazımızı oku.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Vücut Piercingi: Bilmen Gereken 6 Şey

Piercing yaptırmayı mı düşünüyorsun? Yaptırmadan önce bilmen gereken bazı şeyler!

Devamını oku

İkinci El Giysiler

İkinci el giysileri hayata döndürerek nasıl ucuza harika kıyafetler edineceğini öğren.

Devamını oku

Orkid Yaprak İnce Günlük Ped

Orkid Yaprak İnce Günlük Ped

Statement Küpelerini Kendin Yap

Kendin yaptığın süslü küpelerle kıyafetine bambaşka bir hava kat.

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku