Diş teli hakkında bilmen gerekenler!

Diş teli hakkında bilmen gerekenler!

Diş doktorun sana diş teli kullanman lazım dedi ve sen kulaklarına inanamıyorsun. Ne olacak şimdi? Diş teli hakkında bilmen gerekenler işte burada…


Diş doktorun sana diş teli kullanman gerektiğini söyledi. Biz de bu durumla ilgili bilmen ve anlaman gerekenlere ilişkin bir rehber hazırladık. Arada bir ağzının içinde bir ekşilik hissedeceksin. Bazı yiyeceklerden uzak durman gerekecek. Ama güven bize, güzel, düzgün ve sağlıklı dişler için hepsine değer.

Diş teli tipleri

Ne tür bir diş teli kullanırsan kullan amaç aynı, dişlerin üzerine bir miktar baskı uygulayarak olması gerektiği gibi büyümelerini ve düzgün bir şekil almalarını sağlamak. Başlıca üç çeşit diş teli var:


  • Plaklar 

Plak şeklindeki diş tellerinin çoğu ya diş renginde plastikten ya da paslanmaz çelikten yapılır. Plaklar dişlerinin ön yüzeyine tutturulur ve bir kabloyla her bir plağın birbirine bağlanması sağlanır. Ortodontistin doğru miktarda basıncı ayarlayarak dişlerinin düzgün büyümesini sağlar.

  • Dilsel plaklar 

Bu plaklar dişlerinin arkasına, dilinin hemen altına, yani diş çevresinin iç tarafına yerleştirilir. Görünmez oldukları için daha kolay kullanacağını zannedebilirsin. Ama ne yazık ki bu tür plakları temiz tutmak diğerlerinden zordur.

  • Geleneksel teller 

Bu tip teller metal bir şeritten oluşur ve dişlerinin etrafını sarmalayarak düzenli büyümelerini sağlarlar. Ancak artık çok az kullanılıyorlar.

Diş sağlığı

Dişlerini ne kadar temiz tutarsan, diş telin de o kadar temiz olur ve görüntü itibariyle seni rahatsız etmez. Diş teli kullansan bile dişlerini fırçalamalı ve diş ipi kullanmalısın, hem de her gün. İyi bir ağız bakımı, günde iki kez fırçalamak ve akşam yatmadan önce diş ipi kullanmakla mümkün. Böylece hem dişlerin hem de diş telin sağlıklı ve güzel görünür. Diş temizliği rutinini kolaylaştırmak için diş ipi ya da ortodontik temizleme ipi kullanmalısın. Böylece diş tellerinin altında kalan bölgeleri de rahatlıkla temizleyebilirsin. Ayrıca interdental adı verilen temizleyicilerden de kullanabilirsin. Bu temizlik aracı dişlerinin üzerindeki tüm kıvrımları temizlemeni sağlar; fakat yine de bu konuyu diş doktorunla konuşmanda fayda var.


Diş doktorun sana diş teli kullanman gerektiğini söylediğinde ne hissettin?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

Daha beyaz dişler için ipuçları

Diş beyazlatma hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misin? İşte burada aradığını bulabilirsin.

Devamını oku

Diş teliyle güzellik

Diş teli kullanman güzel olmadığın anlamına gelmez. Aksine dişlerini ve diş tellerini düzenli temizlersen güzelliğine büyük bir yatırım yapmış olursun.

Devamını oku

Orkid Yaprak İnce Günlük Ped

Orkid Yaprak İnce Günlük Ped

Diş tellerinden daha çabuk kurtulmanın yolları

Diş teli kullanırken hangi yiyeceklerden uzak durmalısın, neden? Sana bu konuda bilmen gereken her şeyi söyleyeceğiz…

Devamını oku

Göğüslerim diğer kızlarınkine göre nasıl görünüyor?

Göğüslerinin boyu ve şekli diğer kızlarınkine göre nasıl görünüyor, keşfet!

Devamını oku