O koku da ne? Ağız kokusu!

O koku da ne? Ağız kokusu!

Ağız kokusuna (ögh!) nelerin sebep olduğunu ve sonsuza dek nasıl kurtulabileceğini keşfet!

 

Sakızın var mı? Ağız kokusu bir metre uzaklıktaki herkesten iğrenmemize neden oluyor. Ağzımızın kokmasından o kadar çok korkuyoruz ki, her daim sakız çiğniyor ve ağız suyu ile gargara yapıp duruyoruz. Ağız kokusuna gerçekten ne sebep olur öğren ve sonsuza dek ferah bir nefese sahip olmanın en iyi yollarını keşfet!

Yaygın olarak ağız kokusuna neden olan şeyler nedir?

Kronik ağız kokusu (süslü ifadesiyle “halitoz”) birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir, şunlar dahil:

 

  • Yediğin şeyler

Sarımsak gibi belirli yiyecekler ağız kokusuna sebep olabilir ama sadece kısa bir süre için. Bir kere kan dolaşımında emildikten sonra koku nefes yoluyla dışarı atılır ama vücut besini işlemden geçirene kadar koku kalır, yani kokudan kurtulmanın kolay bir yolu yoktur. Alınacak ders: İlk randevunda sarımsaklı ekmek siparişi verme.

 

  • Kuru ağız 

Eğer ağzın çok fazla kuruysa, yemek artıklarını ve bakterileri ağzından temizleyecek miktarda yeterli tükürük yok demektir. Bu yiyecekler dişlerinin arasına yerleştiyse hoş olmayan kokulara sebep olabilirler. Gün boyunca bol bol su iç ve doktoruna ne yapman gerektiğini danış.

 

  • Tütün

Eğer sigara içiyorsan bırak! Ağız kokunun başka sebepleri olabilir ama en garantili sebeplerinden birisi tütün kullanımıdır. Eğer sigarayı bırakmaya hazırsan doktoruna ya da dişçine tavsiye ve destek için danış.

 

  • Enfeksiyonlar

Başka bir sebebi yokmuş gibi görünen ağız kokusu, vücudunun başka bir yerindeki daha büyük bir problemin (enfeksiyon gibi) göstergesi olabilir. Eğer kronik ağız kokun varsa ve diş doktorun ağızla ilgili sorunları hallettiyse, doktorunu tahliller için görmende fayda var. Ağız kokusu, solunum yolu enfeksiyonları, kronik sinüzit ya da bronşit, diyabet ya da karaciğer ve böbrek problemleri gibi bir çok farklı durumun belirtisi olabilir, yani sorunu göz ardı etmemen gerekiyor.

 

Mutlu nefes

Ağız kokusundan kurtulmanın en iyi yolu ayrıntılı bir ağız bakımını rutine çevirmektir. Buna günde iki kere dişlerini fırçalamak ve ağız kokusuna neden olan yemek artıklarını ve bakterileri temizlemek için diş ipi kullanmak dahildir. Ağız çalkalayıcı sular ağız kokusu için sadece kısa süreli çözümler sağlar ama kronik bir problemin varsa diş doktorun bakterileri uzak tutmana yardımcı olması için mikropları öldürücü bir ağız çalkalayıcı önerebilir.

 

Ağız kokusu gerçekten çok utanç vericidir! Ağız kokusuyla ilgili seni utandıran bir hikayen var mı?

 

Ağız kokusu nasıl giderilir? Bu yazıda keşfet.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Yeni başlayanlar için tüy alma

Bacak ve koltuk altındaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için aklında olması gereken beş önemli nokta.

Devamını oku

Diş teliyle güzellik

Diş teli tedavisi güzel olmadığın anlamına gelmez. Aksine dişlerini ve diş tellerini düzenli temizlersen güzelliğine büyük bir yatırım yapmış olursun.

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı

Orkid Yaprak İnce Günlük Ped

Orkid Yaprak İnce Günlük Ped

Diş tellerinden daha çabuk kurtulmanın yolları

Diş teli tedavisinde hangi yiyeceklerden uzak durmalısın, neden? Sana bu konuda bilmen gereken her şeyi söyleyeceğiz…

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Yaz aylarında genital hijyene daha fazla özen göster!

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, sıcak yaz günlerinde vajinal enfeksiyonlar ve hastalıkların arttığına dikkat çekiyor.

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!