O koku da ne? Ağız kokusu!

O koku da ne? Ağız kokusu!

Ağız kokusuna (ögh!) nelerin sebep olduğunu ve sonsuza dek nasıl kurtulabileceğini keşfet!


Sakızın var mı? Ağız kokusu bir metre uzaklıktaki herkesten iğrenmemize neden oluyor. Ağzımızın kokmasından o kadar çok korkuyoruz ki, her daim sakız çiğniyor ve ağız suyu ile gargara yapıp duruyoruz. Ağız kokusuna gerçekten ne sebep olur öğren ve sonsuza dek ferah bir nefese sahip olmanın en iyi yollarını keşfet!

Yaygın olarak ağız kokusuna neden olan şeyler nedir?

Kronik ağız kokusu (süslü ifadesiyle “halitoz”) birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir, şunlar dahil:


  • Yediğin şeyler

Sarımsak gibi belirli yiyecekler ağız kokusuna sebep olabilir ama sadece kısa bir süre için. Bir kere kan dolaşımında emildikten sonra koku nefes yoluyla dışarı atılır ama vücut besini işlemden geçirene kadar koku kalır, yani kokudan kurtulmanın kolay bir yolu yoktur. Alınacak ders: İlk randevunda sarımsaklı ekmek siparişi verme.


  • Kuru ağız 

Eğer ağzın çok fazla kuruysa, yemek artıklarını ve bakterileri ağzından temizleyecek miktarda yeterli tükürük yok demektir. Bu yiyecekler dişlerinin arasına yerleştiyse hoş olmayan kokulara sebep olabilirler. Gün boyunca bol bol su iç ve doktoruna ne yapman gerektiğini danış.


  • Tütün

Eğer sigara içiyorsan bırak! Ağız kokunun başka sebepleri olabilir ama en garantili sebeplerinden birisi tütün kullanımıdır. Eğer sigarayı bırakmaya hazırsan doktoruna ya da dişçine tavsiye ve destek için danış.


  • Enfeksiyonlar

Başka bir sebebi yokmuş gibi görünen ağız kokusu, vücudunun başka bir yerindeki daha büyük bir problemin (enfeksiyon gibi) göstergesi olabilir. Eğer kronik ağız kokun varsa ve diş doktorun ağızla ilgili sorunları hallettiyse, doktorunu tahliller için görmende fayda var. Ağız kokusu, solunum yolu enfeksiyonları, kronik sinüzit ya da bronşit, diyabet ya da karaciğer ve böbrek problemleri gibi bir çok farklı durumun belirtisi olabilir, yani sorunu göz ardı etmemen gerekiyor.

Mutlu nefes

Ağız kokusundan kurtulmanın en iyi yolu ayrıntılı bir ağız bakımını rutine çevirmektir. Buna günde iki kere dişlerini fırçalamak ve ağız kokusuna neden olan yemek artıklarını ve bakterileri temizlemek için diş ipi kullanmak dahildir. Ağız çalkalayıcı sular ağız kokusu için sadece kısa süreli çözümler sağlar ama kronik bir problemin varsa diş doktorun bakterileri uzak tutmana yardımcı olması için mikropları öldürücü bir ağız çalkalayıcı önerebilir.


Ağız kokusu gerçekten çok utanç vericidir! Ağız kokusuyla ilgili seni utandıran bir hikayen var mı?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

Aksesuarların nasıl olmalı?

Kullandığın aksesuarın kıyafetlerinle uyum sağlaması ve vücudunda daha hoş durması için bu taktiklere bir göz at!

Devamını oku

Tıraş bıçağıyla ilk tüy alma denemesi

İstenmeyen tüylerden kurtulmaya hazır mısın? İşte sana adım adım tıraş bıçağıyla tüy alma rehberi.

Devamını oku

Pürüzsüz bir cilt için

Gillette Venus

Orkid Yaprak İnce Günlük Ped

Orkid Yaprak İnce Günlük Ped

Diş teli hakkında bilmen gerekenler!

Diş doktorun sana diş teli kullanman lazım dedi ve sen kulaklarına inanamıyorsun. Ne olacak şimdi? Diş teli hakkında bilmen gerekenler işte burada…

Devamını oku

Ağız Bakım Uzmanı

Yüzüne bak, onu tanı

Yeni tanıştığın o kızla iyi bir arkadaş olup olamayacağını hemen anlamaya ne dersin? Bu konuda yüzümüz, her şeyi ele veriyor . İşte, çok işine yarayacak birkaç ipucu.

Devamını oku

İlk randevun muhteşem geçsin

İlk randevuda ne yapmalı ve ne yapmamalı?

Devamını oku