Sivilce-Sen Savaşları

Sivilce-Sen Savaşları

Neden olurlar, ne zaman çoğalırlar, hem onları hem de sivilce izlerini yok etmenin ipuçları nelerdir... Sivilceler hakkında merak ettiğin ne varsa, cevabı burada!

 

Sivilce, dermatolojik adıyla "akne vulgaris", en sık karşılaşılan cilt problemi. Her 100 kişiden 85'i, hayatının bir döneminde, özellikle de 12-18 yaş arasında sivilce problemi yaşıyor.

Neden olur?

Sivilceler, derimizde bulunan yağ bezlerinin bir hastalığı. Normalde bu bezlerin salgıladığı yağın deri yüzeyine çıkarak atılması gerekiyor. Ancak ergenlik döneminde yağ bezi daha fazla yağ salgılayıp bu yağın deri yüzeyine geçişini sağlayan kanal tıkanınca, sivilceler oluşuyor.

Neler tetikler?

Genetik: Kalıtım faktörü, en önemli etkenlerden biri. Yani anne ve babası da akne sorunu yaşamış gençlerin sivilce problemi yaşama ihtimali daha yüksek.

 

Stres: Her sivilce densizdir ve vakitsizce çıkagelir! Ya mezuniyet öncesi, ya yeni tanıştığımız biriyle ilk kez buluşacakken ya da büyük sınav öncesi.. Aslında bu zamanlamanın, daha doğrusu yanlış zamanlamanın sebebi, tamamen stres! Stresin, vücudumuz üzerinde hormon değişiklikleri dahil birçok olumsuz etkisi var.

 

Beslenme: Yiyecekler sivilceye yol açmaz dense de, deneyimlerimiz bize çikolata, kola, fındık, fıstık ve cipslerin fazlasından uzak durmamız gerektiğini söylüyor.

 

Regl: Regl günlerinin yaklaştığının sinyallerinden biri de, 5-6 gün önceden yüzümüzde çıkan sivilcelerdir. Bu sivilceler, vücudumuzdaki hormon seviyelerindeki değişimden kaynaklanıyor.

 

Çoğalmalarını engelle

Sivilcelerin çıkmasının önüne geçmek pek mümkün olmasa da, yayılmalarını önlemek ve daha çabuk yok olmalarını sağlamak için yapabileceğimiz bazı şeyler var!

 

* Başkalarının havlularını, makyaj malzemelerini, pudra süngerlerini kullanmamalı, kendininkileri de kimseye kullandırmamalısın.

 

* Kullanacağın kozmetik ürünlerinin cilt tipine uygun olup olmadığına dikkat etmelisin.

 

* Sivilceye yatkın cilt tipine sahipsen, yağlı olmayan makyaj malzemelerine ihtiyacın var demektir. Özellikle fondötenlerden uzak durmalı, makyajın uzun süre yüzünde kalmamasına özen göstermelisin.

 

* Sivilceleri sıkmak, cildine yapacağın en büyük kötülük! Çünkü sıkma sonucu enfeksiyon yayılabilir ve sivilce izleri oluşabilir. Özellikle cerahat derindeyse, onu çıkartmak için kuvvetlice sıkman daha derine kaçmasına ve uzun süre geçmemesine, hatta ciltte kalıcı sivilce izleri bırakmasına neden olabilir.

 

Sivilce nasıl yok edilir? Yazımızda keşfet!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
  • Yorumları göster

Sivilce

Elfida elif 16.11.2019

Çok fazla sınav oluyorum çok çıkıyor stres fazla yapmamaya dikkat ediyorum ama genelde çıkıyolar😡

sivilce

nihalhazarxx 21.01.2016

Teşekkürler.

Güzellikle İlgili Aksiliklerle Başa Çıkmanın Yolları

Eyvah! Sivilcelerden, söz dinlemeyen saçlara kadar aksiliklerle başa çıkma yolları.

Devamını oku

El Yapımı Kokulu Balsamlarla Her Gün Güzel Kokabilirsin!

Kendin için katı parfüm yapmak sandığından çok daha kolay.

Devamını oku

Braun Silk-épil 7 Epilatör 7175 Islak ve Kuru

Braun Silk-épil 7 Epilatör 7175 Islak ve Kuru

Koltukaltı Tüylerini Tıraş Ederken: 6 Pratik Bilgi

Tertemiz koltukaltları için bu 6 pratik bilgi sana yetecek.

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku