Vücut Piercingi: Bilmen Gereken 6 Şey

Vücut Piercingi: Bilmen Gereken 6 Şey

Piercing yaptırmayı mı düşünüyorsun? Yaptırmadan önce bilmen gereken bazı şeyler!

 

Pekâlâ, kulaklarının dışında bir bölgeyi deldirmeyi düşünüyorsun. Vücut piercingi, kendini ifade etmenin bir yoludur ve dövme kadar kalıcı olmak zorunda değildir. Yine de tıpkı dövme gibi bazı kalıcı sonuçları olabilir. Piercing yaptırmadan önce şu altı maddeyi dikkatlice okumanı öneririz:

 

 1. Vücut piercingi, dünyanın birçok yerindeki birçok kültürde çok eskiden beri var olmuştur. İnsanın hayatında önemli bir dönemi temsil edebilir. Piercing içinde yaşadığın toplumun bir parçası değilse, piercingle ilgili kültürel farklılıklara karşı dikkatli olmalısın. Piercing yaptırarak, aslında kendinle ilgili söylemek istemediğin bir şeyi söylüyor olabilirsin!
 2.  

 3. Ağız çok çeşitli bakterilerle doludur. Ağızda herhangi bir bölgeyi deldirmek bazı hoş olmayan enfeksiyonlara yol açabilir. Dilini deldirdiğin andan itibaren, yeni bakteriler kana karışır.
 4.  

 5. İğne kullanılan her durum mutlaka bir risk taşır. En büyük tehlike, sterilize edilmemiş iğneden hepatit veya HIV bulaşmasıdır. Piercing yaptırmadan önce, ortamın temiz olduğundan, iğnenin sterilize edildiğinden emin ol – bu hem piercing hem de dövme için geçerlidir.
 6.  

 7. Piercing izi sonsuza kadar kalır. Sonradan piercingi çıkarmak istersen, çıkardığın zaman orada bir zamanlar piercing olduğuna dair bir yara izi delil olarak kalacaktır.
 8.  

 9. Vücudunun başka yerleri de piercingden etkilenebilir. Diş hekimleri, dillerini deldirmiş hastalarda pek çok ağız sorunuyla karşılaşıyorlar. Mesela kırılmış diş, sinir zedelenmesi ve diş eti hasarı, tat alma eksikliği ve diş kaybı gibi. Bazen hasar sadece diş minesiyle sınırlı kalır ve yalnızca dolgu yapılarak sorun çözülür. Ancak bazen de daha ciddi diş hastalıkları ortaya çıkar ve kanal tedavisi ya da dişin çekilmesi gerekebilir. Aynı şekilde, göbek deliğinin etrafında da önemli damarlar ve dokular bulunur. Bu bölgede aşırı kanama ya da sinir zedelenmesi gibi riskler söz konusudur.
 10.  

 11. Piercinge alerjik reaksiyon gösterebilirsin veya senin için başka sağlık riskleri söz konusu olabilir. Takılan aksesuar senin için uygun bir metal değilse, enfeksiyona yol açan bazı reaksiyonlar oluşabilir. Daha ciddi riskler arasında, kan zehirlenmesi, iç kanama, kan pıhtılaşması, sinir zedelenmesi, felç, stafilokok enfeksiyonlar ve toksik şok sendromu yer alır. Epey korkutucu!

 

Vücuduna piercing yaptırmak çok önemli bir karardır. Mutlaka ailenle bu konuyu konuş ve piercing yaptırmakla ilgili kanunları incele. Bazı ülkelerde piercing için ebeveynlerin yazılı izni gerekir. Her halükârda, aileni bu konuya dahil etmen akıllıca olacaktır çünkü onların desteğine ihtiyaç duyacaksın ve zaten eninde sonunda piercingi görecekler. Artık piercingle ilgili gerçekleri bildiğine göre, karar sana kalmış!

 

Piercing yaptırmayı düşünüyor musun?

 

Kendi stilini bul! Nasıl mı? Tabii ki bu yazımızı okuyarak!

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.
 • Yorumları göster

Awesome

Hela 27.07.2020

Just love love love love love love love love love love love love love love love love love love love love love love love love

Wow

Hela 27.07.2020

Woooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooow

İkinci El Giysiler

İkinci el giysileri hayata döndürerek nasıl ucuza harika kıyafetler edineceğini öğren.

Devamını oku

Sonbahar Diye Şortlarından Vazgeçme

Sonbaharda deneyebileceğin bu şort modalarına göz atmadan şortlarını valizlere koyup kaldırma.

Devamını oku

Braun Satin Hair 5 Iontec Saç Kurutma Makinesi

Braun Satin Hair 5 Iontec Saç Kurutma Makinesi

Statement Küpelerini Kendin Yap

Kendin yaptığın süslü küpelerle kıyafetine bambaşka bir hava kat.

Devamını oku

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku

Sivilce Nedir ve Neden Her Şeyi Berbat Eder?

Sivilcenin ne olduğunu ve cildinin regl döneminden nasıl etkilendiğini öğrenebilirsin.

Devamını oku