Akıllı saç bakımı rutini

Akıllı saç bakımı rutini

Her gün güzel olmayı kim istemez! Güzelliğin başı da saçlar. İşte sana saçlarını nasıl yıkaman, kremlemen ve kurutman gerektiğine ilişkin bilgiler.


Her gün güzel olmanın yolu saç bakımından geçer. Bu da güzellik salonlarına ve saç ürünlerine tonlarca para harcayarak olacak iş değil. Güzel ve sağlıklı saç tamamen doğru şampuanı, doğru kremi ve doğru kurutma tekniğini bilmekle ilgili. Bakımsız saç günlerine elveda demek için şu akıllıca ve kolay yöntemleri iyice öğrenmeye bak.

Saçları ne zaman yıkamalı? 

Saçlarını kaç günde bir yıkayacağın tamamen saç tipinle ilgili. Eğer saçların düzse ve sık yağlanıyorsa, her gün yıka. Eğer saçların ince ve kıvırcıksa, iki günde bir yıka ki kurumasınlar. Eğer saçların ne kuru ne de yağlı ve doğal görünüyorsa haftada bir yıkaman yeterli.

Şampuan nasıl kullanılır? 

İyi ve yumuşak bir şampuan edinmekle başla. Saç tipine uygun saç ürünlerini araştır önce. Yıkama meselesine gelince:


1. Saçlarını sıcak ya da ılık suyla iyice ıslat. Çok sıcak su kurumalarına neden olur.


2. Avucuna çok az şampuan koy, mesela bir bozuk para büyüklüğünde olması yeterli.


3. İki avucunu birbirine sürüp şampuanı yaydıktan sonra parmak uçlarınla saç diplerine masaj yaparak yıka. Amaç saç diplerini temizlemek. Saç tellerin zaten temizlenmiş olacak işin bitip durulandığında.


4. Şimdi saçlarını iyice durula ve durulanırken yine ılık ya da soğuk su kullan.

Saç kremi nasıl kullanılır?

Bir avucuna biraz krem al, avuçlarını birbirine sürterek iyice incelt, sonra saçlarını ortadan ikiye ayırıp uçlarına kremi uygulamaya başla. Dikkat et saç derine krem nüfuz etmesin, tabii eğer çok kuru değilse. Eğer saçların yağlıysa, saç kremini saç diplerinden uzak tut. En iyi yöntem saç kremini 30 saniye kadar saçlarında tuttuktan sonra durulamaktır. Hangi saç kreminde ne kadar sürenin ideal olduğunu öğrenmek için ambalajın üzerini okumanda yarar var. Ardından iyice durula saçlarını. Bu çok önemli, saçlarında hiç krem kalmamalı.

Saç kurutma önerileri 

- Saç kurutma makineni “soğuk” kurutmaya ayarla.


- Saçlarını en diplerine kadar kurutmaya kalkışma. Bir miktar nemli bırak, kendi kendilerine kurusunlar.


- Saçların aşırı nemliyken taramaya çalışma. Bu şekilde kırılıp dökülmelere neden olabilirsin. Eğer taraman gerekiyorsa geniş dişli bir tarak kullan.


Sence ideal saç uzunluğu nasıl olmalı? Sen saçlarını ne kadar uzatıyorsun?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.
  • Yorumları göster

Saç Bakımı

29.02.2016

Merhaba benim saçım yağlı ve ince telli hangi şampuanı kullanmam lazım

Kış boyunca saçlara ne yapmamalı?

Kış mevsiminde saçlarına olanları sevmiyorsun değil mi? Bu konuda yardımcı olabiliriz. İşte sana kış boyunca yapmaman gereken dört şeyi sıraladık.

Devamını oku

Sağlıklı bir yaz ışıltısı kazan

Tahriş etmeden ışıltılı ve bronz bir cilde nasıl kavuşursun?

Devamını oku

Orkid Yaprak İnce Günlük Ped

Orkid Yaprak İnce Günlük Ped

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın yolu

Yüzünde görmek istemediğin tüylerde sonsuza kadar kurtulmak istemeyen tek bir kız bile tanımıyoruz. Fakat bu o kadar da ucuz bir yöntem sayılmaz.

Devamını oku

Sen ve En Yakın Arkadaşın Aynı Çocuktan Hoşlandığınızda Ne Yapmalı?

Ahhhh! Bir aşk üçgeninin içinde kaldın! Aşağıda bunun üstesinden gelmene yardımcı olacak bazı ilişki tavsiyeleri bulabilirsin.

Devamını oku

Havuz partisiyle serinle!

Havuz yok mu? Sorun değil! Bu havuz temalı parti fikirleri sulu da yapılır susuz da! Daha fazla parti fikri için sitemizdeki yazıları okumaya devam et!

Devamını oku