Eyvah kepek! Ne yapmalı?

Eyvah kepek! Ne yapmalı?

Saçların kaşınıyor ve diplerden pul pul kepek dökülüyor. Bu da nerden çıktı şimdi? Kepek hakkında bilmen gereken her şey burada…

 

Saçlarının arasından beyaz, pudramsı şeyler dökülmeye başladı değil mi? Dünya üzerindeki herkesin başına en az bir kez gelmiştir bu problem. Endişelenme. Hem çok yaygın hem de bütünüyle doğal bir sorunla karşı karşıyasın.

Kepek de ne?

Kepek saç derinin yağlanmasıyla başlar. Saç derinde oluşan o yağ parçacıklarına da sebum denir. Bu küçük organizmalar hepimizin saç derisinde yaşar. Daha profesyonel isimleri ise Malassezia Globosa. Kulağa ne de tuhaf geliyor değil mi? Bu tür organizmalara karşı hassas olanlar için kepek neden değil sonuçtur. Saçların arasından dökülen pudramsı beyaz tanecikler sorunun artık gözle görünür bir aşamaya geldiğinin işaretidir. Genelde bu organizmalar saç derisi üzerinde görünmez bir katman oluşturur, ama siz varlıklarını kaşınan, karıncalanan saç derinizde hissedersiniz. Çünkü bedenin kendisini ona karşı savunmaya başlamıştır çoktan ve sana da “hadi bana yardım et” mesajı gönderiyordur. Bu minik organizmalar saç derisinin yüzeyini nefes alamaz hale getirdiklerinde, bir başka deyişle saç derin savaşta yenik düşmeye başladığında o pudramsı döküntülerle karşı karşıya kalırsın.

Semptomlar nelerdir?

Kepeğin en görünür semptomu pudramsı dökülme halidir. Saçlarının arasında ve koyu renk giysilerinin üzerinde hemen fark edersin. Ayrıca görünür aşamaya gelmeden önce de hissedebileceğin bazı belirtiler var. Kuru, gergin ve kaşıntılı saç derisi, bir müddet sonra kepek sorunuyla yüz yüze kalacağının ilk habercisidir. Kimi cilt hastalıkları da kepek gibi ortaya çıkabilir.

Kepekten nasıl kurtulursun?

Eğer kepeğe karşı etkili şampuanları denedin ve işe yaramadıysa, hemen bir dermatoloğa görünmende fayda var. Sorununu kısa sürede çözecektir.

 

Bugüne kadar saçlarının kepeklendiği oldu mu? Nasıl baş ettin?

 

Evde saç bakımı önerilerimizi keşfet! 

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Güzellikle İlgili Aksiliklerle Başa Çıkmanın Yolları

Eyvah! Sivilcelerden, söz dinlemeyen saçlara kadar aksiliklerle başa çıkma yolları.

Devamını oku

El Yapımı Kokulu Balsamlarla Her Gün Güzel Kokabilirsin!

Kendin için katı parfüm yapmak sandığından çok daha kolay.

Devamını oku

Braun Satin Hair 5 Iontec Saç Kurutma Makinesi

Braun Satin Hair 5 Iontec Saç Kurutma Makinesi

Evde Yaptığın Manikürü Kusursuz Hale Getir

Manikür yapmanın inceliklerini öğrenerek bir servet harcamadan yaratıcılığını konuştur.

Devamını oku

Vajinal akıntı ve günlük pedler hakkında uzman görüşü almaya ne dersin?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu günlük pedler ve genital hijyenle alakalı merak ettiklerini cevaplıyor!

Devamını oku

Orkid her zaman yanında!

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku