Eyvah kepek! Ne yapmalı?

Eyvah kepek! Ne yapmalı?

Saçların kaşınıyor ve diplerden pul pul kepek dökülüyor. Bu da nerden çıktı şimdi? Kepek hakkında bilmen gereken her şey burada…


Saçlarının arasından beyaz, pudramsı şeyler dökülmeye başladı değil mi? Dünya üzerindeki herkesin başına en az bir kez gelmiştir bu problem. Endişelenme. Hem çok yaygın hem de bütünüyle doğal bir sorunla karşı karşıyasın.

Kepek de ne?

Kepek saç derinin yağlanmasıyla başlar. Saç derinde oluşan o yağ parçacıklarına da sebum denir. Bu küçük organizmalar hepimizin saç derisinde yaşar. Daha profesyonel isimleri ise Malassezia Globosa. Kulağa ne de tuhaf geliyor değil mi? Bu tür organizmalara karşı hassas olanlar için kepek neden değil sonuçtur. Saçların arasından dökülen pudramsı beyaz tanecikler sorunun artık gözle görünür bir aşamaya geldiğinin işaretidir. Genelde bu organizmalar saç derisi üzerinde görünmez bir katman oluşturur, ama siz varlıklarını kaşınan, karıncalanan saç derinizde hissedersiniz. Çünkü bedenin kendisini ona karşı savunmaya başlamıştır çoktan ve sana da “hadi bana yardım et” mesajı gönderiyordur. Bu minik organizmalar saç derisinin yüzeyini nefes alamaz hale getirdiklerinde, bir başka deyişle saç derin savaşta yenik düşmeye başladığında o pudramsı döküntülerle karşı karşıya kalırsın.

Semptomlar nelerdir?

Kepeğin en görünür semptomu pudramsı dökülme halidir. Saçlarının arasında ve koyu renk giysilerinin üzerinde hemen fark edersin. Ayrıca görünür aşamaya gelmeden önce de hissedebileceğin bazı belirtiler var. Kuru, gergin ve kaşıntılı saç derisi, bir müddet sonra kepek sorunuyla yüz yüze kalacağının ilk habercisidir. Kimi cilt hastalıkları da kepek gibi ortaya çıkabilir.

Kepekten nasıl kurtulursun?

Eğer kepeğe karşı etkili şampuanları denedin ve işe yaramadıysa, hemen bir dermatoloğa görünmende fayda var. Sorununu kısa sürede çözecektir.


Bugüne kadar saçlarının kepeklendiği oldu mu? Nasıl baş ettin?

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Bu yorumun tümünün tarafımdan yazılmış olduğunu ve topluluk kuralları ve kullanım şartlarını kabul ettiğimi beyan ederim.

Tüylerden Kurtulmakla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar – Bölüm 1

Gillette Venus senin için tıraşla ilgili merak ettiklerini açıklıyor. Venus ile acısız ve zahmetsiz pürüzsüzlük mümkün!

Devamını oku

Daha beyaz dişler için ipuçları

Diş beyazlatma hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misin? İşte burada aradığını bulabilirsin.

Devamını oku

Braun Satin Hair 5 Iontec Saç Kurutma Makinesi

Braun Satin Hair 5 Iontec Saç Kurutma Makinesi

Yazdan çıkmış cilt!

Kurutucu sıcaklar, tuzlu deniz, bronz bir ten derken cildini yıprattın da yıprattın! Bu yüzden de solgun, gergin ve kuru bir cilt ile karşı karşıyasın! Peki, durum daha da kötüye gitmeden bir an önce cildinin

Devamını oku

Yüzüne bak, onu tanı

Yeni tanıştığın o kızla iyi bir arkadaş olup olamayacağını hemen anlamaya ne dersin? Bu konuda yüzümüz, her şeyi ele veriyor . İşte, çok işine yarayacak birkaç ipucu.

Devamını oku

Günlük tutmanın güzelliği

Günlük tutuyor musun? Havalı bir günlüğün olsun istiyorsan bu yazıyı dikkatle okumalısın.

Devamını oku