Saç Derim Neden Sorunlu?

Saç Derim Neden Sorunlu?

Kafasını kaşıyan tek insan sen değilsin! Saç derisi bakımı ile ilgili sorularının cevapları burada.

 

Saç derin kaşınıyor mu? Yoksa saç kurutması kullanırken ya da saçlarını atkuyruğu yaptığında saç derinde hassasiyet mi oluyor? Sorunun ne olduğunu anlamak ve doğru saç derisi bakımı uygulayarak bu soruna bir son vermek için okumaya devam et.

Saç derim neden kaşınıyor ve kaşıntıyı önlemek için ne yapabilirim?

Saç derisinin kaşınması kepek başlangıcına işaret edebilir. “Malassezia globosa” adı verilen küçük bir organizmanın sebep olduğu tahriş kaşıntıya yol açar. Bu organizma saç derisindeki yağı parçalayarak oleik asit oluşturur. Aside karşı duyarlılık varsa bu durum tahriş ve kaşıntıyla sonuçlanır. Deriyi kaşımak hafif bir rahatlama hissi verse de saç derisini yıpratabilir ve daha çok tahriş olmasına sebep olabilir. Ayrıca saç tellerine de zarar verebilir.

 

Head & Shoulders gibi kepeğe karşı etkili bir şampuan kullanmak saç derindeki kaşıntıyı gidermenin en iyi yoludur. Ancak kaşıntı geçmiyorsa doktorunla görüşmelisin. Herhangi bir alerji ya da saç bakım ürünlerindeki maddelere karşı duyarlılık da kaşıntıya sebep olmuş olabilir.

Saç derim neden bu kadar kuru ve nemlendirmek için ne yapabilirim?

Saç derisindeki kuruluğun sebebi bazen (her zaman olmasa da) kepek sorunu olabilir. Belirtiler arasında, saç derin çekiliyormuş ya da tahriş olmuş gibi hissetmek vardır. Ayrıca, nem eksikliği yüzünden saçların sert ve elektriklenmeye müsait olur.

 

Derimizin doğal savunma araçları, kepekten zarar görünce etkili olmamaya başlarlar. Yapılacak en önemli şey kepeğin sebebini bulmak ve tekrar oluşmasını önlemektir. Kepeğe karşı etkili şampuanlar, kafadaki doğal yağ dengesini yeniden normale çevirirler. Saç kurutmasını, saç düzleştiricisini ve bukle maşasını düşük ısıda kullanmak da kepek sorununu kontrol altında tutmaya yardım eder.

Saç derimde neden hassasiyet var ve hassasiyeti gidermek için ne yapabilirim?

Saç derinde hassasiyetten şikayetçiysen kepek sorunu yaşama riskin yüksektir. Kaşımak saç derisini daha çok tahriş eder. Hatta bazı durumlarda, saçların kopmaya bile başlayabilir.

 

Çok fazla kimyasal içeren saç bakım ürünlerinden uzak dur ve saçlarını çok sıcak suyla yıkama. Hassas ciltler için tasarlanmış kepek karşıtı şampuan ve nemlendirici kullan. Renklendirici veya parfüm içermeyen, her gün rahatlıkla kullanabileceğin ürünler tercih etmelisin.

 

Peki senin saç derin nasıl? Sence kaşıntıya, kuruluğa ya da hassasiyete sebep olan şey ne ve bu sorunla nasıl baş etmeyi düşünüyorsun?

 

Dalgalı saçlarına şekil vermekte güçlük mü çekiryorsun? İpuçlarımız burada.

Yorum yapmayı unutma * Zorunlu alan
Gönder’e tıklayarak, Hüküm ve Koşulları ve içeriğin tamamını yazdığımı onaylıyorum.

Güzellikle İlgili Aksiliklerle Başa Çıkmanın Yolları

Eyvah! Sivilcelerden, söz dinlemeyen saçlara kadar aksiliklerle başa çıkma yolları.

Devamını oku

El Yapımı Kokulu Balsamlarla Her Gün Güzel Kokabilirsin!

Kendin için katı parfüm yapmak sandığından çok daha kolay.

Devamını oku

Orkid Platinum Hijyenik Ped

Orkid Platinum Hijyenik Ped

Evde Yaptığın Manikürü Kusursuz Hale Getir

Manikür yapmanın inceliklerini öğrenerek bir servet harcamadan yaratıcılığını konuştur.

Devamını oku

Sivilce Nedir ve Neden Her Şeyi Berbat Eder?

Sivilcenin ne olduğunu ve cildinin regl döneminden nasıl etkilendiğini öğrenebilirsin.

Devamını oku

Ergenlik Çağının Bilimsel Açıklaması

Ergenlik döneminde yaşadığın tüm değişimlerin arkasındaki bilimsel gerçekler.

Devamını oku